Як зробити гроші з повітря

Маски Airinum Копирайт изображения Getty Images
Image caption Маски, які пропонує компанія Airinum, є не тільки корисними, але й стильними

Забруднення атмосфери в багатьох містах світу змушує людей шукати оригінальні і досить недешеві способи дихати чистим повітрям.

Оповиті густим заводським смогом або невидимою отрутою транспортних вихлопів, великі міста світу поступово програють битву за чисте повітря.

Від забруднення атмосфери димом, шкідливими газами і сажею в світі вмирає від 5,5 до 7 мільйонів людей. Насамперед ситуація викликає тривогу в Китаю та Індії - тільки на ці дві країни приходиться три мільйона смертей.

Заради ковтка свіжого повітря деякі мешканці цих країн ідуть на досить незвичайні заходи, вони купують повітря в пляшках.

Багато компаній вже продають через інтернет свіже сільське повітря, яке вони стискають і розливають по пляшках. І хоча в минулому це звучало як жарт, тепер це - цілком серйозна справа. Її мета - привернути увагу до проблеми і забезпечити людей свіжим повітрям, але не безкоштовно.

Одна з таких компаній, канадська фірма Vitality з міста Едмонтон у провінції Альберта, збирає повітря в канадських Скелястих горах стискає його і поміщає в контейнери.

Восьми-літрова пляшка стисненого канадського повітря поставляється зі спеціально розробленим розпилювачем та маскою і розрахована на близько 160 вдихів. Коштує одна така пляшка 24 долари.

Директор компанії Мозес Лем почав продавати консервоване повітря спочатку як жартівливий подарунок, але попит на продукт виявився на подив високим. Основним ринком збуту товару стали Китай, Індія і Південна Корея.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Міста в Китаї та інших країнах Азії мають найвищий рівень забруднення повітря в світі

"Багато мешканців цих країн ніколи в житті не дихали таким повітрям", - зазначає Лем.

Тепер він щомісяця постачає до Китаю 10 тисяч пляшок із повітрям і сподівається підвищити це число до 40-ка тисяч. Збут повітря в Індію тільки почався, компанія розраховує довести поставки до 10 тисяч на місяць.

Лем зазначає, що "багато людей поки що купують повітря на подарунок", але він впевнений, що цей бізнес стане одного дня таким популярним, як і поставки чистої води".

Хоча комусь ідея продавати повітря в пляшках здається трохи глузливою, кількість тих, хто хотів би спробувати свіжого повітря, невпинно зростає.

Vitality - не єдина компанія на цьому ринку. Британська фірма Aethaer також збирає повітря із сільської місцевості і продає його за 103 долари за склянку.

Спочатку Aethaer був соціально-мистецьким проектом, мета якого привернути увагу до проблеми забруднення атмосфери, зазначає засновник компанії Лео Де Воттс, який вигадав жартівливий термін "повітряне фермерство".

Гроші з продажу склянок повітря ідуть на розробку дешевших дихальних масок.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Компанія Aethaer почала збирати повітря, щоб привернути увагу до проблеми забруднення повітря. Вони вигадали термін "повітряне фермерство"

Пана Де Воттса неодноразово звинувачували в шахрайстві, ніби він видурює в людей їхні важко зароблені гроші.

Але Де Воттс каже, що продає свіже повітря тим, хто може це собі дозволити. Тим, хто - ні, компанія продає маски від забруднення.

Втім, дослідники зазначають, що пляшкове повітря навряд чи принесе хоч якісь переваги для здоров'я. "Це - хитра спроба виманити у людей гроші", - підтверджує Шон Аарон, директор канадської мережі досліджень дихання.

Повітря у склянках або пляшках - не єдиний спосіб, яким компанії заробляють на проблемах з екологією.

Шведські підприємці Фредрік Кемпе та Александр Єртстрем вирішили продавати маски для дихання, коли подорожували Індією.

Під час поїздки в Єртстрема почався напад астми, яка давно була в стадії ремісії, але знайти якісні дихальні маски в Індії вони не змогли.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чисте гірське повітря з озера Луїз у канадських Скелястих горах здається ласим ковтком для мешканців забруднених міст

"Ми провели дослідження ринку і з'ясували, що більшість масок були далекі від досконалості, - зазначає Кемпе. - Були маски лікарські або для шахтарів, але нічого придатного для щоденного використання".

Підприємці заснували компанія під назвою Airinum, яка продає барвисті і камуфляжні маски найрізноманітніших стилів від 66 до 75 доларів за штуку.

Маски складаються з трьох окремих шарів фільтра, які затримують дрібні частки забруднень з автомобільних вихлопів і смогу.

Кемпе каже, що носити таку маску усе ж краще, ніж не носити нічого, але чесно зазначає, що їхня користь обмежена. Маски не можуть захистити від шкідливих газів, як-от двоокис азоту, який потрапляє в повітря з вихлопних труб автомобілів.

Попит на дизайнерські маски зростає. Стартапи Idealist Innovations з Китаю, Vogmask із США і Freka з Великої Британії створюють модні дихальні маски за ціною від 33 до 100 доларів.

Низка досліджень підтверджує переваги якісних дихальних масок, але кілька короткострокових спостережень також показали, що їхнє тривале носіння може впливати на кров'яний тиск і частоту серцевого ритму.

"Щоби від маски був ефект, її треба носити постійно", - відзначає Бенджамін Баррет, старший викладач у Королівському коледжі Лондона, який спеціалізується на якості повітря.

Дослідник з підозрою ставиться до сучасних дизайнерських виробів, а також рекламних обіцянок їхніх виробників.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Забруднення повітря в індійському місті Ахмадабад порушує питання здоров'я, а також створює ідеї для бізнесу

Утім, оскільки забруднення повітря постійно збільшується, попит на вироби, які захищають від його шкідливих наслідків, напевно, зростатиме.

Одна з останніх інновацій - дитячий візок Air Shield з внутрішньою циркуляцією відфільтрованого повітря, яка створює "чистий мікроклімат" всередині. Це винахід литовського автомобільного дизайнера Домінікаса Будінаса, який посів друге місце в конкурсі Design Lab Electrolux 2015 року.

Винахідник скористався технологією очистки повітря в салоні автомобіля. І хоча його ідеєю поки що не зацікавився масовий виробник, пан Будінас сподівається, що такі візки стануть доступними багатьом.

"Забруднення повітря у великих містах світу - величезне лихо", - каже інженер.

Однак для тих, хто може собі дозволити, вже існують способи забезпечити собі кілька ковтків чистого повітря.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему