Німецьке містечко, яке потопає в діамантах

Нердлінген Копирайт изображения Getty Images
Image caption 15 мільйонів років тому на місці, де тепер лежить Нердлінген, впав астероїд

Коли люди почали заселяти ці землі, вони думали, що живуть у гігантському кратері колишнього вулкану. Пізніше, однак, з'ясувалося, що унікальний ландшафт навколо баварського міста Нердлінгена має позаземне походження.

Я піднімаюся вузькими сходами готичної вежі нердлінгенського собору. Його стерті часом кам'яні сходи виблискують на сонці грайливими іскорками, освітлюючи мій шлях темним коридором нагору.

"Це - зювіт, гірська порода з включенням діамантової крихти. Всю вежу побудовано з цього каменю", - захоплено розповідає мені доглядач вежі Хорст Леннер.

"На щастя, діаманти - дуже дрібні, інакше собор вже давно розтягнули би по шматочках", - сміється він.

Втім, у словах Леннера - лише частка жарту.

Коли перші поселенці почали будувати місто (в письмових джерелах воно вперше згадується ще до XI століття н.е.), вони навіть не здогадувалися, що камінь, з якого вони зводили свої будинки, містив мільйони крихітних діамантів.

Такої концентрації немає більше ніде на нашій планеті.

Порода Копирайт изображения Julie Ovgaard
Image caption Потужний удар астероїду перетворив геологічну породу в цьому місці на зювіт - камінь із діамантової крихтою

Коли я дивлюся з вежі собору на сонне баварське містечко під моїми ногами, мені важко уявити, що колись тут усе бурлило від потужного космічного явища.

Приблизно 15 млн років тому на землю, де сьогодні лежить Нердлінген, упав величезний астероїд, спричинивши унікальне геологічне явище.

Астероїд діаметром у кілометр прилетів сюди зі швидкістю приблизно 25 км в секунду і врізався в поверхню планети з такою силою, що в ній утворився кратер шириною 26 км. В середині цього кратеру й лежить німецьке містечко.

Температура і тиск в момент зіткнення були такими високими, що бульбашки вуглецю в астероїді миттєво перетворилися на крихітні діаманти діаметром не більш 0,2 мм. Людське око ледь здатне їх розрізнити.

Місцеві жителі не знали, що порода містить діаманти, і будували із зювіту геть усе в місті. Так Нердлінген став єдиним містом на Землі, побудованим з коштовного каменю.

Іще більш дивує той факт, що про походження кратеру в Нердлінгені містяни дізналися лише нещодавно.

Не звертаючи особливої уваги на те, що їхні будинки завжди весело виблискували на сонці, вони вважали, що місто побудоване в кратері давно згаслого вулкана.

Так було до тих пір, поки на початку 1960-х сюди не приїхали американські геологи Юджин Шумейкер і Едвард Чао.

Нердлінген Копирайт изображения Getty Images
Image caption Місцеві жителі завжди вважали, що їхнє місто лежить у кратері згаслого вулкана

Вивчаючи ландшафт Нердлінгена, вчені помітили, що кратер не схожий на вулканічний, і поїхали до міста, щоби перевірити іншу свою гіпотезу.

Причина деформації землі в цьому місці - не внутрішня, а зовнішня, космічна, вважали вони.

Підтвердити це вченим вдалося досить швидко - достатньо було лише уважніше придивитися до стін нердлінгенського собору, в яких виявився цілий розсип коштовних каменів.

"У шкільних підручниках писали, що земля тут прийняла таку форму через вулкан, - розповідає місцева жителька Росвіта Файл. - Коли стало відомо, що кратер залишив астероїд, підручники довелося переписувати".

Незабаром після того, як Шумейкер і Чао вперше побували в Нердлінгені, місцеві геологи підрахували, що міські стіни і будівлі містять приблизно 72 000 тонн діамантів.

І хоча зювіти трапляються й в інших місцях планети (також через падіння метеоритів), така висока концентрація коштовних каменів - тільки в Нердлінгені.

Спустившись з вежі, я пішов блукати тихими вуличками міста. День був доволі свіжим, але від колючого баварського вітру мене рятували стіни мальовничих старовинних будинків і середньовічна міська стіна, яка й досі облямовує Нердлінген.

Щойно сонце визирнуло із-за хмар, стіни будівель почали яскраво мерехтіти.

"Це - унікальне явище, - зазначає доктор Штефан Гельцль, геолог і директор місцевого Музею кратера, який оповідає геологічну історію Нердлінгена.

У шести кімнатах музею, розташованого в коморі XVI століття, представлено багато найрізноманітніших каменів, зокрема, й часток метеорита та зювіту.

Зювіт Копирайт изображения Julie Ovgaard
Image caption Місцеві геологи підрахували, що міські стіни і будівлі містять приблизно 72 000 тонн діамантів

Наслідки космічної події, яка сталася тут 15 мільйонів років тому, можна побачити не лише в міських спорудах.

Хвойні ліси навколо міста не поступаються своєю пишністю рослинності Юрського періоду. Вони зростають на неймовірно родючому ґрунті колишнього солоного озера, яке утворилося в кратері після падіння астероїда.

В околицях Нердлінгена є чимало занедбаних шахт і кар'єрів, з яких видобували зювіт для будівництва.

Штефан Гельцль також розповів мені, що астронавти місій "Аполлон-14" і "Аполлон-16" приїжджали сюди перед польотом на Місяць.

Вони вивчали камені, щоби знати, з чим їм доведеться зіткнутися в космосі, і які зразки породи їм треба буде привезти на Землю.

"Спеціалісти з НАСА та астронавти з Європейського космічного агентства постійно відвідують нас, в останнє вони в місті лише два тижні тому", - каже Гельцль не без гордості.

Він показує мені подарований членами екіпажу "Аполлона" камінь з поверхні Місяця, який також є частиною музейної експозиції.

Нердлінгенський кратер Копирайт изображения Julie Ovgaard
Image caption Нердлінгенський кратер є таким унікальним, що є постійно відвідують астронавти та спеціалісти НАСА

Утім, більшість городян здається не звертає жодної уваги на те, що вони живуть серед мільйонів маленьких діамантів.

Як сказала мені одна жінка на виході з церкви, "ми бачимо їх щодня, нас це не дивує".

Штефана Гельцля, який переїхав до Нердлінгена з Мюнхена, це вражає. "Вони не вважають геологічну історію свого міста чимось цікавим", - скаржиться він.

Для Гельцля місто є не менш дивовижним, ніж камінь з Місяця.

"Геть усе в Нердлінгені пов'язано з подією, яка сталася мільйони років тому. Це далеке минуле, але ми й досі бачимо його", - підкреслює він.

"Доісторичне минуле планети в Нердлінгені можна спостерігати щодня", - додає він.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему