Нація, що створює роботів. Чому саме корейці?

Method-2 Копирайт изображения Getty Images
Image caption Method-2 є першим у світі пілотованим роботом на двох ногах

Південна Корея має найбільшу кількість роботів на душу населення, ніж будь-яка країна світу. На відміну від країн Заходу, технічно-освічені і прагматичні корейці бачать у штучному інтелекті не загрозу людству, а суттєву поміч.

У міжнародному аеропорту Інчхон неподалік від столиці Південної Кореї Сеула вас зустріне команда доброзичливих співробітників, які допоможуть знайти вихід на посадку або проводять до зали очікування.

Вони добре навчені, бездоганно ввічливі та розмовляють чотирма мовами. Можливо, єдине, що вони не зможуть зробити, це обмінятися з пасажирами доречним жартом. Тому що вони - роботи.

Роботи-гіди, розроблені корейським технологічним гігантом LG Electronics, працюють поруч із працівниками аеропорту з липня 2017 року.

Вони мають 1,4 метра заввишки, пересуваються самостійно на колесах, оснащені рідкокристалічним дисплеєм та орієнтуються в просторі за допомогою камер, ультразвукових та лазерних давачів.

Вони також здатні розпізнавати голос та обробляти мовлення.

Це не єдині роботи, які з'явилися в Південній Кореї напередодні Зимових олімпійських ігор 2018, що проходять зараз у Пхьончхані.

Серед інших - 4-метровий гігант Method-2 компанії Hankook Mirae Technology, який є першим у світі керованим роботом на двох ногах, і DRC-HUBO - гуманоїд-трансформер, розроблений Корейським інститутом передових технологій і науки.

2015 року DRC-HUBO став переможцем конкурсу робототехніки, який проводить Управління перспективних дослідних проектів при Міністерстві оборони США (DARPA).

Робот-гід Копирайт изображения LG Electronics
Image caption Аеропорт Інчхон неподалік від Сеула нещодавно запустив роботів-гідів, які допомагають пасажирам

Компанія LG також для аеропортів розробила робота-прибиральника.

За допомогою вбудованих картографічних технологій та системи уникнення перешкод автоматичний пристрій обирає найефективнішу траєкторію руху та підтримує бездоганну чистоту в приміщенні.

Південна Корея разом з її східним сусідом Японією вже багато років є світовими лідерами в галузі штучного інтелекту.

Серед розроблених ними роботів - не тільки оператори виробництва, але й різноманітний обслуговуючий персонал та навіть вчителі.

Ця футуристична робоча сила поступово заступає на ролі, які раніше могли виконувати лише люди.

"Штучний інтелект, роботи та автоматизовані системи - це не просто хай-тек іграшки, а важлива технологічна допомога людям", - зауважує Че Мен Хон, старший інженер відділу інтелектуальних розробок компанії LG.

"У деяких ситуаціях роботи можуть виконувати роботу, яка є небезпечною або надто складною для людини", - додає він.

Утім, прагнення підкорити цей дивовижний новий світ має глибокі корені в корейській культурі.

Стародавня фольклорна спадщина, в якій тварини мають власні бажання та мрії, дерева наділені душею, а гори - духами, вочевидь, певним чином вплинула на стрімкий розвиток сучасних технологій у Південній Кореї.

Можливо, інноваційного прориву могло взагалі не статися, якби не одна стара легенда про сміливу і наполегливу ведмедицю з неабиякою вірою в себе.

Понад 4 тисячі років тому десь високо у горах жили собі ведмедиця і тигриця.

Обидві мріяли стати людьми. І одного разу син Володаря небес зглянувся над ними і вирішив дати їм шанс здійснити свою мрію.

Він дав ведмедиці і тигриці часточку часнику та гілку полину, і наказав протриматися на цих харчах 100 днів, не виходячи на сонячне світло.

Нетерпляча тигриця швидко здалася, а ведмедиця витримала випробування до кінця і перетворилася на жінку. Син Володаря небес взяв її за дружину і вона народила йому сина - Дангуна, який згодом став правителем землі.

Виходить, що самим своїм існуванням корейці зобов'язані тварині з дуже людськими прагненнями.

Робот Копирайт изображения Getty Images
Image caption Можливо, стародавні анімістичні легенди корейців вплинули на їхнє сучасне захоплення штучним інтелектом

Легенда про народження нації, яке відзначають щороку 3 жовтня, є лише однією з багатьох анімістичних міфів, що лягли в основу найдавнішої релігії країни - шаманізму.

"Ідеї цієї прадавньої віри й сьогодні виявляються в національному менталітеті корейців і керують будь-якими галузями їхнього життя від бізнесу і політики до повсякденного побуту", - зазначає Куан Юн Шін, професор соціології з Університету Чунан у Сеулі.

В основі шаманістських вірувань корейців, які багато в чому успадкував буддизм, лежить думка про те, що будь-яка істота може нести в собі реінкарновану душу померлого.

Наділені душею й неживі предмети, як-от пам'ятний сувенір або улюблений музичний інструмент.

Саме тому ідея штучного створіння з людськими якостями не лякає корейців.

"Штучний інтелект цілком природньо узгоджується з анімістичними ідеями шаманізму про те, що будь-яка нежива істота може бути наділена людськими рисами", - пояснює Дон Ку Кім з Інституту релігіознавства при Університеті Соган.

Роботи Копирайт изображения Getty Images
Image caption 2016 року Південна Корея продала понад 41 тисячу роботів

Вочевидь, саме завдяки цьому корейці більш прихильно і з меншим острахом, ніж представники західної культури, ставляться до швидкого розвитку штучного інтелекту.

За даними Міжнародної федерації робототехніки, в 2016 році Південна Корея продала понад 41 тисячу роботів і стала другою в світі за обсягом збуту автоматичних пристроїв.

Китай продав майже вдвічі менше, хоча за численністю населення він перевищує Південну Корею в 25 разів, а за площею - в 95. Фактично кількість роботів на душу населення в Південній Кореї є найвищою в світі.

Приміром, в обробній промисловості на кожні 10 тисяч працівників припадає 631 робот, а в автомобільній - 2145.

Звичайно, деякі корейці занепокоєні тим, що роботи можуть позбавити їх робочих місць, але це єдине, що хвилює націю.

На відміну, приміром, від Сполучених Штатів, де кожна новина з галузі штучного інтелекту провокує думки про кінець людства.

Ці ідеї суттєво підживлює кінематограф з апокаліптичними сценаріями стрічок, як-от "Термінатор", "Матриця" і "Я, робот", а також висловлювання навіть таких технологічних геніїв, як Ілон Маск.

Завдяки цьому, як свідчить опитування центру Pew Research, 72% американців дуже стурбовані розвитком штучного інтелекту,

Робот Копирайт изображения Getty Images
Image caption Після закінчення війни з Північною Кореєю, уряд Південної Кореї почав активно розвивати державний промисловий сектор

Звичайно, у корейців - трохи інша ситуація. Після закінчення війни з Північною Кореєю у 1953 році, уряд, намагаючись витягнути країну з бідності, почав активно розвивати промисловий сектор.

Це потребувало високотехнологічних інновацій та висококваліфікованої робочої сили, які й зробили Південну Корею однією з найуспішних економік сучасності.

Згідно з індексом Блумберга, Південна Корея чотири роки поспіль посідає перше місце в світі за розвитком інновацій.

У 2014 році країна витратила на дослідження і розробки в галузі новітніх технологій більше, ніж будь-яка інша нація світу.

І отже, замість того, щоби хвилюватися про кінець світу, технічно-освічені і прагматичні корейці з'ясовують, як роботи зможуть поліпшити їхнє життя саме зараз.

Робот Копирайт изображения Getty Images
Image caption У 2014 році країна витратила на дослідження і розробки в галузі новітніх технологій більше, ніж будь-яка інша нація світу

Компанія LG розробляє широкий спектр роботів, які зможуть полегшити домашню працю - від автоматичних газонокосарок до різноманітних розумних приладів.

А також таких, що оптимизують роботу в сфері обслуговування: у готелях, торговельних і туристичних центрах та інших громадських закладах.

Швидкий розвиток робототехніки вже незабаром дозволить Південній Кореї не тільки заповнити брак трудових ресурсів у нації, яка швидко старіє, але й піклуватися про своє старше населення.

А головне, штучний інтелект зможе також забезпечити спокій на північному кордоні країни, де вже застосовують роботів-вартових SGR-A1, розроблених компанією Samsung.

Ну а тим часом аеропорт в Інчхоні завершив тестування роботів-гідів, і деякі з них вже працевлаштовані на повний робочий день.

Тож, якщо ви раптом опинитеся в Сеулі, обов'язково скористуйтеся послугами милого механічного гіда, який із задоволенням допоможе вам зорієнтуватися в аеропорту.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему