Як швидко опанувати іноземну мову

Копирайт изображения Getty
Image caption Хіба можливо швидко вивчити навіть складну іноземну мову?

Уявіть, що ви знайшли роботу своєї мрії за кордоном. Та є проблема: ви не знаєте мови, і час не на вашому боці.

Місія нездійсненна? Ні, лінгвісти кажуть, що необхідні комунікативні навички іноземною мовою можна здобути за тижні, а опанувати базовий рівень будь-якої мови – всього за декілька місяців.

Це не означає, що ви відразу почнете розуміти літературні шедеври, але вивчити кількадесят розмовних фраз і спеціальну термінологію, необхідну для роботи, наприклад, у дипломатичній сфері чи мультинаціональній корпорації, цілком можливо.

Багато людей досить швидко можуть досягти такого рівня, щоб побалакати про політику з італійцем у Римі чи поспілкуватися за кавою з французькими колегами у Парижі.

З чого почати

Іноді необхідність подорожувати світом у справах змушує швидко вивчити прийоми опанування іноземних мов.

Інженер Бенні Льюїс вивчив сім мов, зокрема іспанську, французьку та німецьку, на рівні, достатньому для роботи, а також досяг розмовної швидкості у декількох інших мовах, навіть у китайській.

Опанування іспанської - його першої іноземної мови - зайняло у пана Льюїса більше року, але з наступними мовами, включно з китайською, усе було швидше.

Ось його секрет: коли потрібно вивчити нову мову, інженер складає собі сценарії відповідей на можливі питання незнайомців. Опанувавши базовий рівень мови, Льюїс з легкістю береться за переклад технічних тестів.

Розмовники та онлайн-підручники дуже корисні на першому етапі, кажуть експерти. Вони збагачують словниковий запас і надають впевненість для розмови на побутові теми з носіями мови. А це вже вирішальний перший крок у вивченні іноземної мови.

"Найбільший бар’єр на початку – це саме невпевненість, – каже пан Льюїс. - Мені вдається подолати це, коли я починаю розмовляти".

На думку експертів, зважитися на розмову дуже важливо, якщо ви прагнете досягти успіху в іноземній мові.

"Багато людей не просуваються у вивченні мови, тому що не розтуляють рота", – пояснює Майкл Гайслер, віце-президент школи іноземних мов Коледжу Міддлбері у Вермонті, США. "Якщо ви хочете зберегти лице, прогрес буде дуже повільним".

Це означає - не слід боятися помилок або незручних ситуацій. Коли пан Гайслер почав вивчати іспанську, він розмовляв як Тарзан із джунглів.

"Я розмовляв так: "я піти супермаркет". Але згодом - просунувся від початкового рівня до високого. Переломний момент трапився, коли моя зубна щітка зламалася, і я зміг попросити про заміну у супермаркеті", – розповідає мовник.

"Люди у всьому світі зазвичай дуже терпляче ставляться, коли ви спробуєте розмовляти їхньою мовою", - додає він.

Повне занурення

Пан Гайслер вважає, що повне занурення є ключем до швидкого опанування іноземної мови. Чим більше ви поринаєте в мову, наприклад, читаєте, слухаєте радіо або спілкуєтеся з носіями, тим швидшим буде прогрес.

Студенти Коледжу Міддлбері повинні проводити усі свої позакласні заняття, від спорту до театру, мовою, яку вони вивчають. Гуманітарний коледж Міддлбері має магістерські та докторські програми і спеціалізується на вивченні 10 іноземних мов, серед яких французька, німецька, китайська та іврит.

Копирайт изображения Getty

Практику занурення в мову активно підтримує і Інститут іноземної служби у Вашингтоні, який займається мовною підготовкою американських дипломатів і спеціалістів міжнародних відносин. Інститут має досвід навчання 70 іноземних мов, розробляє курси тривалістю 44 тижні, які доводять студентів до просунутого рівня в іноземній мові, що дозволяє вільно читати журнали на кшталт Time і підтримувати бесіду на професіональні теми.

Навчитися розмовляти на основні побутові теми можна значно швидше. Експерти вважають, що для цього достатньо лічених тижнів, особливо якщо ви регулярно практикуєтесь у розмові. Джеймс Норт, заступник директора Інституту іноземної служби, розповідає, що саме для цієї мети вони спонукають студентів знайомитися з носіями мови.

"Треба вкладати не лише голову, а й серце", – каже пан Норт. Практикувати мову можна під час волонтерської праці або допомагаючи в місцевому ресторані.

У кожному великому місті існують розмовні клуби, регулярні зустрічі людей з метою спілкування іноземною мовою. Є також онлайн-альтернативи. Пан Льюїс рекомендує italki.com - мовну соціальну мережу, яка об’єднує носіїв мови, вчителів та студентів. Серед інших популярних ресурсів – lang-8.com та voxswap.com.

Дуже важливо, щоб вчителі або носії іноземних мов виправляли ваші помилки та контролювали прогрес.

"Практика робить досконалим, – каже пан Норт. - Але практика без рекомендацій професіоналів закріпляє помилки. Учні-початківці не завжди розуміють, чи на вірному вони шляху. Тому допомогу вчителя, особливо спочатку, важко переоцінити".

Попросіть вашого співрозмовника прокоментувати те, що ви кажете, дозвольте йому виправити вимову й граматику. Хоча експерти і кажуть, що на початку не треба занадто переживати через граматичні помилки.

Почніть використовувати мову, а потім сконцентруйтеся на граматиці, радить Льюїс. Коли будете готові її сприймати, інженер рекомендує використовувати подкасти на таких сайтах, як radiolingua.com або languagepod101.com, які особливо зручні для вивчення структури мови.

"На той час у вас накопичиться достатньо контексту, щоб зрозуміти граматичні правила", – каже він.

Під час навчання не забувайте про ЗМІ іноземною мовою. На початку також корисно читати ілюстровані дитячі книжки і дивитися знайомі фільми іноземною мовою, радять експерти.

Якщо у вас є конкретна мета, наприклад спілкування з партнером або робота за кордоном, це важливий стимул, аби досить швидко заговорити.

Але будьте обережні з великими амбіціями. Якщо ви вирішите опанувати мову за два місяці, то, швидше за все, будете розчаровані. А ось навчитися підтримувати бесіду на базові теми, особливо коли це потрібно для роботи, цілком реально.

Читайте оригінал цієї статті англійською мовою на BBC Capital.

Новини на цю ж тему