Як домовитися зі своїм суворим внутрішнім критиком?

Мавпа на нараді Копирайт изображения Getty
Image caption Відчуваєте себе не на своєму місці? Це може бути синдром самозванця

Чи знайоме вам відчуття, коли здається, що колеги і керівництво от-от усвідомлять вашу некомпетентність? Що ви випадково потрапили на цю посаду, а ваші успіхи – збіг обставин?

Ви не самотні. Це почуття настільки поширене, що має спеціальну назву в психології і навіть сторінку у Вікіпедії.

"Синдром самозванця" однаково часто зустрічається і серед жінок, і серед чоловіків. Це почуття паралізує. Але, як зазначають психологи, є ефективні прийоми, які допомагають упоратися з тотальною невпевненістю в собі.

Керолайн Голт, консультант із питань кар'єри з Лондона, працювала з жінкою, яка була на високій посаді в одній із аудиторських компаній Big Four (чотири найбільших у світі компаній, які надають аудиторські і консалтингові послуги. – Ред).

Партнери фірми висували жінку на посаду директорки, але вона опиралась, попри те, що бажала отримати цю роботу. Вона боялася, що колеги "дізнаються, що вона насправді не такий хороший спеціаліст, яким здається", – пояснює Голт.

Оскільки клієнтка Голт - єдина в родині, хто заробляє гроші, ставки були дуже високими. Голт допомогла жінці зрозуміти її страхи і, найголовніше, прийняти свої досягнення як результат таланту і наполегливої праці. Жінці було важко зрозуміти свою власну цінність, і вона хвилювалася, що якщо її "розсекретять", вона може втратити роботу і не зможе прогодувати дитину.

Якщо ви колись відчували щось схоже - вам здавалося, що ви прикидаєтесь і що ваші заслуги не справжні, – ви в гарній компанії. Володарка "Оскара" Кейт Вінслет зізнається, що також мала подібні думки.

"Інколи зранку перед зйомками я думаю: я не зможу цього зробити. Я не акторка, я шахрайка". Те саме відчувала і виконавча директорка Facebook, авторка бестселера "Не бійся діяти" (Lean In) Шеріл Сендберг, про що вона написала в журналі New Yorker.

Копирайт изображения Getty
Image caption Ви зазвичай відмахуєтесь від компліментів і кажете, що вам просто пощастило, це заслуга всієї команди, в цьому немає нічого особливого?

Швидше за все, ваш синдром самозванця необґрунтований. Психологи зазначають: якщо ви вчитесь і зростаєте як професіонал, ви час від часу виходитиме зі своєї зони комфорту. І вашою природною реакцією є страх.

Отже, як вимкнути цей голос у голові, який починає живити ваші страхи? Чи можете ви перейти на наступний рівень, попри свої сумніви?

Невпевненість в собі є частиною розвитку

На думку консультанта з Тулузи Анжели Негро, коли у вас виникає невпевненість у власних силах, це починає говорити ваш внутрішній "загарбник". Діалог із ним є частиною нормального процесу розвитку ваших навичок і компетенції. Навчившись розпізнавати внутрішнього загарбника, ви зможете ставити його на місце.

Чому цей внутрішній нападник такий переконливий? Він живиться вашими страхами – образити інших, виглядати зарозумілим або зганьбити себе.

Анжела Негро знає про це не з чуток. Вона і сама так почувалася, коли отримала роботу в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, для якої, як вона визнає, не мала досвіду. Їй було всього 25 років, вона була далеко від дому. І ось один друг у Франції познайомив її зі своїм босом.

"Я одразу отримала роботу консультанта в галузі освіти. Я була впевнена, що мене незабаром виведуть на "чисту воду", що всі дізнаються, що я не такий професіонал, як вони сподівалися".

Голос внутрішнього критика відточується з дитинства, його головна мета - захистити вас, зазначає Негро. Його не обов'язково вселяють у вас батьки. Це можуть бути вчителі або однолітки.

Він змушує нас триматися в "безпеці", зберігаючи статус-кво.

У вас надто високі стандарти?

Маргарет Коллінз, керівник британської компанії Lemonade Life Planning, яка надає професійні консультації з питань кар'єри та особистого розвитку, розповідає про одну свою клієнтку, яка досягла значних успіхів на початку кар'єри. Жінка отримала посаду професора у британському університеті в юному віці, була членом консультативних рад у своїй галузі і визнаним експертом міжнародного класу.

"На консультації жінка зізналася, що причиною свого професійного успіху вона вважає той факт, що була єдиною "зразковою" жінкою у переважно чоловічій галузі", – розповідає Коллінз. Жінка, приміром, стверджувала, що хоча її статті і публікували в серйозних професійних виданнях, їй довелось докласти значних зусиль для цього.

"А чоловікам не доводиться докладати зусиль?" – запитувала Коллінз свою клієнтку. "Що означає "значні" зусилля? А інших ви теж оцінюєте за такими високими стандартами досконалості?"

Згодом жінка зрозуміла, що вона сама не дозволяє собі насолоджуватись успіхом. "Було видно, як їй стає легше, – каже Коллінз. – Вона усвідомила, що її визначення того, що таке "достатньо добре" дорівнювало поняттю "диво-жінки".

Усвідомте свою цінність

Вам важко визнати свої досягнення? Ви зазвичай відмахуєтеся від компліментів, виправдовуючись, що вам "просто пощастило, це заслуга всієї команди, в цьому немає нічого особливого?" Така поведінка може свідчити про те, що ви страждаєте від синдрому самозванця або його різновидів.

Між упевненістю і почуттям власної гідності є різниця. Коллінз вважає, що їх треба розрізняти. "Впевненість каже: "Я знаю, що можу зробити це (схуднути або вивчити нову мову)". Тоді як почуття власної гідності означає вашу віру в те, що ви заслуговуєте на успіх".

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Це таке відчуття, коли постійно здається, що вас виведуть на чисту воду

Обидві риси є важливими, але почуттю власної гідності навчитись важче.

Експерти, зокрема Анжела Негро і Керолайн Голт, радять підвищувати свою самооцінку, зосереджуючись на сильних характеристиках. Визначте, яку "цінність ви приносите. Складіть список своїх сильних сторін, навичок і досвіду, а також запитайте в інших, що вони вважають вашими позитивними якостями", – рекомендує Голт. А експерт Анжела Негро називає такий перелік власних здібностей вашим "переможним списком".

Такий список особистих перемог допоможе вам зрозуміти, чи не вимагаєте ви від себе надто багато і чи не завищуєте планку.

Це допоможе зробити перший крок до того, щоб змусити вашого суворого внутрішнього критика замовкнути.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему