Чим може бути корисна Siri?

Дівчина зі смартфоном Копирайт изображения Thinkstock

Чи зможе колись віртуальний персональний помічник на кшталт Siri повністю замінити асистента-людину, дізнавався оглядач BBC Capital

Коли компанія Apple вперше розробила додаток до смартфону Siri, в користувачів нарешті з'явилась надія отримати персонального помічника. Незабаром світ побачив цілу низку подібних додатків: Cortana від Microsoft, Alexa від Amazon, яка встановлюється на спеціальний пристрій Echo, і персональний помічник Google Assistant, який виконує багато функцій: від пошуку інформації до замовлення квитків у кіно.

Всі вони обіцяють підвищити вашу продуктивність і зробити життя більш організованим. Утім, хто окрім дійсно одержимих технарів насправді користується віртуальним персональним помічником (ПП)? Я вирішив з'ясувати це питання. Отже, впродовж місяця я майже не торкався пальцями свого смартфону, намагаючись взаємодіяти з ним тільки за допомогою голосу.

Спочатку цей процес дійсно засмучував, потім почав смішити, а згодом я усвідомив, що дещо я більше ніколи не набиратиму вручну, а дещо все ж таки варто залишити пальцям.

Впродовж п'яти років з моменту запуску iPhone 4s – "s" означає Siri – деякі люди, зокрема автор книжки "Культ продукції Apple" (Cult of Mac) Ліндер Кані почали користуватись віртуальними персональними помічниками.

Копирайт изображения Getty
Image caption Коли компанія Apple вперше розробила додаток до смартфону Siri, в користувачів нарешті з'явилась надія отримати персонального помічника

Вони намагались таким чином полегшити виконання повсякденної рутини, підвищити свою ефективність і подолати забудькуватість. Але навіть такі прихильники технологій Apple, як вони, визнають, що це не завжди легко.

"Проблема з Siri, – зазначив якось Ліндер Кані, – в тому, що ви повинні примушувати себе користуватись нею, поки це не стане звичкою".

У нетрях перекладу

Як я усвідомив під час мого місячного експерименту, головне – це пережити перші дні. Не впевнений, що ідея почати випробування у відрядженні, була правильною.

Щойно літак зупинився, я гаркнув у телефон свій перший запит. І вже за кілька секунд у мене була карта проїзду, часи роботи і контактний номер найкращого ресторану, де готують індичку, в Мічигані. Вражає?

Насправді, ні.

Оскільки я сказав: "Перевір імейл", а не "Cornwell's Turkeyville" (назва ресторану в Мічігані. – Ред.). Це було далеко не єдине непорозуміння між нами. Хоча насправді серйозна проблема виникла тільки тоді, коли мій ненадійний помічник чомусь встановив дату зустрічі на день пізніше.

Ситуація була ніяковою, але я засвоїв урок – у деяких питаннях покладатись на віртуального ПП не варто. Звичайно іноді він виявлявся дуже корисним, але були часи, коли я почувався, як британець за кордоном. Я повторював одну і ту ж фразу, щоразу підвищуючи тон і жестикулюючи руками, оскільки втрачав надію, що мене зрозуміють.

Під час експерименту я користувався додатком Google Now на оперативній системі Android, тому, можливо, з іншими віртуальними ПП результати тестування відрізнятимуться. Тим не менш, мій експеримент дозволяє зробити певні висновки і головний з них – треба обирати правильні завдання.

Дзвінки: Вам більше не треба копирсатись у телефоні, просто скажіть: "Подзвони Джейн Сміт". Це значно заощаджує час. Ви навіть можете "розповісти" своєму смартфону, що пані Сміт є вашим босом і тоді виклик буде ще коротшим: "Подзвони босу".

Копирайт изображения Getty
Image caption Розумний помічник людини? Герой мультфільму "Воллі" – маленький робот-прибиральник.

Короткі повідомлення: відправку СМС можна також значно прискорити. Ви говорите: "Відправ повідомлення босу. Я запізнююсь на десять хвилин", зазначаючи спосіб відправки: СМС, WhatsApp або будь-який інший додаток.

Цією функцією зручніше – і головне безпечніше – користуватись за кермом або коли ви на всіх парах мчите на зустріч, ніж набирати повідомлення на ходу. До того ви більше не зможете відправити повідомлення не тому адресату, оскільки ПП завжди питає підтвердження кожної вашої дії.

Блискавичні імейли: Відправка електронних листів так само зручна. Але якщо ваше повідомлення – довше кількох речень, все ж таки швидше набирати текст вручну.

Функція розпізнання голосу все ще далека від досконалості і зазвичай працює краще із розповсюдженими стандартними фразами. Але технологія дуже швидко розвивається і вже незабаром зможе впоратися з більшістю акцентів. Вона навіть зможе зрозуміти мій голос, пошкоджений після операції з приводу раку гортані, краще, ніж дехто з моїх знайомих.

Планування зустрічей: Ви говорите: "Створи подію календаря: обід з Тімом Куком, "Мадера" о 1-ій годині завтра". Порада: надайте відразу якомога більше інформації, в іншому випадку вам доведеться вступити в тривалий діалог з вашим помічником, який вимагатиме інформацію для заповнення всіх розділів сторінки.

Нагадування також встановлюються досить легко. "Нагадай мені подзвонити мамі о 7 вечора" або "Нагадай зібрати речі з хімчистки". Тим не менш, задати адресу на завжди вдавалось швидко. Можливо тому, що я не маю фіксованого маршруту з дому до роботи, і моєму смартфону доводилось докладати значних зусиль свого штучного інтелекту, щоб відстежувати мої щоденні рухи.

Таймер стає в пригоді, коли ви намагаєтесь певний час сконцентруватись на роботі або готуєте піцу. "Встанови таймер на півгодини" і ваша піца не згорить.

Що одягти? ПП помічник може допомогти і з цим вічним питанням. Спитайте і нього, наприклад: "Чи потрібна мені сьогодні парасолька?"

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Ваш віртуальний помічник, як і справжній гарний асистент, незабаром навчиться читати ваші думки

Розклад справ: Просто спитайте: "Що в мене завтра за графіком?" Під час відрядження я часто користувався цією функцією, щоб визначити розклад свого літака, резервування готелю в Airbnb, заплановані зустрічі, маршрути та поради щодо транспорту.

Помічник навіть підказував мені, коли я мав вийти з готелю, щоб дістатися наступного місця призначення вчасно. Дивним чином я припинив спізнюватись, оскільки його майже материнські нотації привчили мене не покладатися на свій надмірний оптимізм з приводу часу, потрібного щоб дістатися до місця.

Хоча ці функції дійсно дуже корисні, вони навряд чи демонструють усі можливості технології, яка намагається конкурувати з персональним асистентом-людиною? Що трапилося з дивовижним віртуальним помічником, якого обіцяла компанія Apple та інші?

Хоссейн Ранама, директор відділу досліджень і інновацій в центрі "Цифрова медіа-зона" при Університеті Райєрсона в Торонто, а також засновник стартапа Flybits, розповідає, що вчені намагаються створити комп'ютеризованого персонального помічника ще з 1950 року. І кожні кілька років з'являється нова розробка. Втім, головна проблема в тому, що віртуальні помічники, як і півстоліття тому, не вміють визначити речі, важливі саме для їхнього босу.

Наприклад, мій помічник-людина чудово знав би, що я вегетаріанець, і ніколи на запропонував би мені кафе, де готують індичку, щойно я приземлився в США. Але незабаром ця ситуація має змінитись.

"Зараз ваш смартфон має від 20 до 40 датчиків і процесор у мільярд разів потужніший, ніж ЕОМ 1950-х років", – пояснює д-р Ранама.

Минулого тижня компанія Google оголосила, що розробляє платформу для створення програмного забезпечення, яке зможе розпізнавати ваше точне місцезнаходження, чим ви займаєтесь, погодні умови і навіть, чи виключені у вас навушники в смартфон.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Мій помічник-людина ніколи на запропонував би мені кафе, де готують індичку, оскільки чудово знав би, що я вегетаріанець

Це означає, приміром, що додаток зможе визначити, що ви на діловій зустрічі, і не турбуватиме вас, або запросити на зустріч людей, яких вона може стосуватись, якщо вони неподалік. А після зустрічі він запропонує і навіть забронює ресторан поблизу, базуючись на гастрономічних звичках учасників зустрічі.

Враховуючи кількість інвестицій у розробку віртуальних ПП, чуттєвих до специфіки індивідуальних особливостей користувача, які роблять компанії Google, Facebook, Microsoft і стартапи, як-от Flybits, розумний ПП незабаром опиниться в кишені кожного.

І, якщо ви готові змиритися із втратою особистого життя, ваш віртуальний ПП, як і справжній гарний асистент, незабаром навчиться читати ваші думки і зможе приймати рішення або надавати вам поради, навіть коли ви не питаєте.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему