Вилаятись та покричати замість медитації

Дівчина лютує Копирайт изображения Thinkstock

Люди зазвичай вдаються до йоги чи медитації, щоб віднайти мир і спокій. Та дехто вважає, що для цього краще покричати та вилаятись.

Після важкого дня на роботі багато хто з нас відчуває потребу "випустити пару". Дехто прямує у тренажерний зал, щоб вивільнити напругу разом з потом. Інші – у бар, щоб за чаркою пожалітися приятелю на лиху долю.

Але що як напруга найкраще знімається через поєднання згаданих способів?

Саме це і пропонують в одному з пабів канадського міста Калгарі тим, хто любить йогу. Тут розробили нову інтерпретацію давнього мистецтва: "люту йогу". Це повна протилежність дзену та тиші, що зазвичай панують на заняттях. Поміж позами відвідувачів закликають лаятись і кричати, а опісля – затриматись на келих пива.

Так, це правда, і нецензурна лексика дуже вітається. "Непристойності, регіт, бурхливі прояви емоцій" – ось чого слід очікувати під час занять.

Організатори пропонують клієнтам розтяжку і відпрацювання поз, приправлені жорстким гумором – і все це з метою покращення здоров’я. Годинне заняття коштує близько 9 доларів США, за які клієнт також отримує два купони на знижку на пиво.

Авторка цього курсу 24-річна Ліндсі Істас – інструктор з гнучкості та здорового способу життя – дійшла до ідеї, що гнів можна виливати в свої асани (пози йоги) після важкого розриву з хлопцем.

"Це був дуже складний для мене період, – пояснює вона. – Я відчувала сильну образу, гнів та розгубленість". Вона раптом помітила, що під час щоденних занять йогою мимовільно лихословить.

Копирайт изображения Andre Goulet
Image caption Ліндсі Істас (на фото) придумала "люту йогу" після важкого розриву стосунків

Користь від йоги та медитації добре задокументована – ці заняття допомагають багатьом людям справлятися зі стресом, сприяють зосередженості та кращому здоров’ю загалом. Але лихослів’я? Воно теж має неочікувані переваги.

Дослідження показують, що соромітні слівця можуть підвищувати стійкість до болю, додавати переконливості на роботі та в деяких соціальних ситуаціях, створювати відчуття солідарності. То чи можливо, щоб суміш гумору, ясного розуму та лайки відкрила нам новий шлях до особистого спокою, свідомого життя, контролю над стресовими факторами у кар’єрі та повсякденні?

Безпечне місце

Як каже Істас, лайка під час йоги допомогла їй вивільнити негативні емоції у безпечному середовищі. "Я починала з криків та лихослів’я, а закінчувала тим, що сміялась над собою. Коли є таке місце, де можна не стримуватись, ти втрачаєш бажання сприймати себе і свої проблеми надто серйозно".

Ліндсі поділилася ідеєю про "люту йогу" зі своїми друзями. Спочатку усі посміялись, але потім вона вирішила провести кілька одноразових пробних занять на фестивалях. Ідея мала шалений успіх, і тоді Ліндсі розробила тривалий курс для тих, хто працює і хоче займатися по вечорах.

Цей формат також сподобався клієнтам. "Як виявилось, це була класна ідея, близька і доступна людям. Тобто все почалось як жарт, але після кількох занять ми зрозуміли: щось в цьому є!"

Копирайт изображения iStock
Image caption На заняттях з йоги учасників зазвичай заохочують до мирної та спокійної релаксації – та що як крики і лихослів’я теж корисні?

Заняття починаються з моменту умиротворіння, коли пані Істас просить відвідувачів "скинути з себе усе лайно цього дня". Впродовж усього заняття учасники регулярно вживають непристойні слова. "Наприкінці замість "намасте" ми посилаємо усе й усіх на три букви".

Вона – не єдина, кому спало на думку, що спокій, гумор і непристойності можуть сприяти гармонійному життю. Зокрема, Джейсон Гедлі, письменник і режисер із Сан-Франциско, записав і виклав на YouTube відео "Пошли усіх: чесна медитація", яке набрало понад 6,5 мільйонів переглядів.

Ця ідея прийшла до нього після жартівливого обговорення з дружиною готових відео з медитації з гіпнотичним голосом диктора.

"Якось я попробував зімітувати той голос, – розповів Гедлі в електронному листі. – Вийшло непогано, і я почав час від часу говорити так, щоб ми посміялись. Одного дня моя дружина була чимось засмучена, і я сказав їй тим самим голосом: "Просто визнай, що усі твої турботи – смердюче лайно". Ну і насміялись ми тоді! А потім подумали: "Напевно, щось у тому є".

Тоді пан Гедлі склав текст своєї медитації та зробив аудіо запис. "Я прагнув, щоб там був ідеальний баланс між заспокоєнням і лайкою. У липні 2015 року, коли, на мою думку, я цього досягнув, я виклав свій ролик на YouTube – і понеслось".

Наука про спокій

Мобільні програми для медитації (наприклад, HeadSpace), ранкова дискотека Daybreaker, різноманітні варіації йоги, тисячі книг, журналів, семінарів, аксесуарів та дієтичних продуктів – мода на свідоме і здорове життя приносить хороший прибуток тим, хто заробляє на мистецтві дзену.

За звітом американської дослідницької компанії IBISWorld, лише у США дохід у секторі "альтернативна медицина і здоровий спосіб життя" у 2015 році склав 13,3 мільярдів доларів. 7,4% від цього показника (майже 1 мільярд доларів) припадає на медитацію, 15,1% – на йогу, 15,3% – вправи з глибокого дихання.

Більшість цих занять – підкреслено позитивні. Та чи піде вам на користь свідоме лихослів’я та вербальні вияви гніву? Хоча саме під таким кутом ця тема ще не розглядалась, деякі дослідження дозволяють припустити, що це можливо.

Копирайт изображения iStock
Image caption Ці слова надають людині рішучості у стресовій ситуації – вмикають режим "бий чи біжи"

Одне дослідження показало, що нецензурні слова не завжди грають негативну роль, навіть у професійному житті. А у 2003 році дослідники з Нової Зеландії, спостерігаючи за працівниками мильної фабрики, виявили, що за певних обставин вжиток ненормативної лексики створює відчуття солідарності.

Британський психолог Річард Стівенс з Кільського університету продемонстрував у своїй науковій праці, що ненормативна лексика допомагає висловлюватись більш переконливо і підвищує стійкість до болю; це особливо стосується тих людей, які рідко коли вживають нецензурні слова у звичайному житті.

Чому? Тому що ці слова надають людині рішучості у стресовій ситуації – вмикають режим "бий чи біжи".

"Дані свідчать про те, що лайливі слова обробляються іншими ділянками мозку, ніж звичайне мовлення", – каже пан Стівенс, який також є автором книжки "Чорна вівця: приховані переваги поганої поведінки".

І хоча публікації пана Стівенса та його команди висвітлюють лише дані про фізичний біль, а не душевні образи чи тривоги, він переконаний, що ідея про зменшення стресу за допомогою лихослів’я заслуговує на глибше вивчення.

"Видається логічним, що воно виконує певну функцію, – каже він. – Від надлишку емоцій люди часто лаються, так само як і від болю".

Він вважає, що поєднання лихослів’я і практик свідомого життя – дуже творчий підхід.

"Ненормативна лексика досить корисна, коли виходить за рамки очікуваного, – міркує пан Стівенс. – Відомі оратори, вживши міцне слівце, справляють сильне враження – але якщо лаятись постійно, враження не буде".

Те саме можна сказати і про релаксацію: у цьому контексті людина не очікує таких слів, тому вони і вражають. До того ж, несподіваність смішить слухачів, додає він, а сміх прекрасно допомагає розслабитись.

Всесвітня популярність

Як Гедлі, так і Істас починали свої проекти жартома, але вони дуже сподобались публіці.

Пан Гедлі вважав свій ролик з медитації суто гумористичним. "Я висміяв не саму ідею медитації, а наші людські обмеження. У таких записах диктор зазвичай говорить: "Звільни свій розум…" Мене це завжди спантеличувало. Як можна отак просто "звільнити розум"? Мій розум під зав’язку забитий ідеями, планами, емоціями і дрібними пакостями", – каже він.

Йому на подив, реакція на "Чесну медитацію" була виключно позитивною. "Люди почали мені писати, що це відео справді корисне і ефективне. Вони хотіли більше медитацій в тому ж стилі, тож я розробив додаток для смартфонів".

А у квітні 2016 року видавництво Penguin Random House опублікувало книжку Джейсона Гедлі під тієї ж назвою – "Пошли усіх: чесна медитація" (F*ck That: An Honest Meditation).

"Люта йога" також має багатьох прихильників, каже пані Істас. Відколи на неї звернула увагу преса, посипались інформаційні запити з різних куточків світу – з Росії, Британії, Південної Африки. Тоді пані Істас розпочала збір коштів на платформі Kickstarter: вона сподівається підготувати онлайн-курси з "лютої йоги" (перший називатиметься "Гнучка зміюка"), а у серпні поїхати з туром по містах Канади.

"Це прекрасний спосіб спрямувати негативні емоції у позитивне русло, – каже вона, – і конструктивно з ними впоратись".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему