Працювати більше 25 годин на тиждень – шкідливо для мозку

Втомлений працівник Копирайт изображения Thinkstock

В жодному разі не робіть тест на IQ, якщо ви пропрацювали повний робочий тиждень і вам за 40. Результат може розчарувати.

У лютому цього року співробітники Мельбурнського інституту прикладних економічних і соціальних досліджень в Австралії дійшли висновку, що у людей старше 40 років, які працюють більше 25 годин на тиждень, може погіршуватись інтелект.

Дослідники вирішили дізнатись, як кількість робочих годин щотижня впливає на когнітивні здібності людини.

В ході експерименту понад 6 тисяч працівників віком від 40 років пройшли низку тестів на читання, запам'ятовування та логіку.

Виявилось, що для найкращого функціонування мозку оптимальними є 25 робочих годин – неповний робочий день або три робочих дні на тиждень. Якщо чоловік або жінка працюють більше, згодом це може позначитись на швидкості розумових реакцій, встановили вчені.

"Робота стимулює діяльність мозку і допомагає зберегти когнітивні функції у працівників старшого віку, так би мовити, "користуйся або втратиш", – пояснює провідний дослідник Колін Маккензі, професор економіки з Університету Кейо в Токіо.

"Але в той же час тривалий робочий тиждень викликає втому та стрес, які можуть погіршувати інтелектуальні здібності", – додають дослідники.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Для найкращого функціонування мозку оптимальними є 25 робочих годин на тиждень

Але чому саме 40 років стають поворотним моментом для інтелекту?

На думку професора Маккензі, наш "гнучкий інтелект" – те, наскільки швидко ми обробляємо інформацію – починає знижуватися з 20 років. А так званий "кристалізований інтелект", або здатність використовувати навички, знання і досвід поступово погіршується після 30-ти. Вчений відзначає, що після 40 років більшість людей демонструють гірші результати в тестах на пам'ять, логіку і швидкість когнітивних реакцій.

Оскільки останнім часом багато країн підвищують пенсійний вік, відкладаючи таким чином пенсійні виплати на пізніший вік, результати дослідження професора Маккензі набувають особливого значення.

"Праця стає палицею на два кінці. З одного боку, вона дійсно стимулює мозкову активність, але з іншого, тривалість робочого часу і певні завдання можуть викликати втому і стрес, шкідливі для інтелекту", – додає вчений.

Науково доведено

Вчені вже і раніше доводили, що понаднормова праця у різних вікових групах викликає хронічний стрес, порушення розумової діяльності і психічні захворювання. Але дослідження Маккензі показало, що такі проблеми зі здоров'ям і інтелектом можуть виникати в значно молодшому віці і через значно менш тривалий робочий час, тобто у 40-річних робітників, які мають звичайний 8-годинний робочий день, а не працюють понаднормово.

Дослідження з неврології вже давно довели, що стрес дуже погано впливає на розумові здібності. Він погіршує когнітивні функції переважно через дію певних гормонів. Стероїдні гормони і гормон стресу – кортизол – впливає на короткочасну пам'ять, концентрацію уваги і навіть раціональне мислення.

Але, можливо, існують й інші чинники, завдяки яким 40-річний вік стає критичним поворотним пунктом.

Команда професора Маккензі зараз вивчає причини таких результатів свого дослідження. Не останнє місце серед них посідає проблема так званих "сандвіч-років", коли багатьом дорослим, окрім повної зайнятості на роботі, доводиться також піклуватися принаймні про одну людину – дитину або літніх батьків.

Таким чином, людина практично працює на двох роботах, майже не маючи відпочинку. Опитування, проведене в минулому році Національним альянсом США з питань опіки, показало, що типовий опікун у Сполучених Штатах -це 49-річна жінка, яка працює за наймом і доглядає за 69-річною родичкою у важкому фізичному стані.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Доглядаючи за хворим родичем, людина фактично працює на двох роботах, майже без відпочинку

Такий догляд у середньому триває впродовж чотирьох років і займає близько 24,4 годин на тиждень, окрім повного робочого дня та інших сімейних обов'язків.

Фактор сну

Сон також відіграє важливу роль у здатності витримати повний робочий тиждень. До недавнього часу успішні люди часто вихвалялися тим, що не витрачають багато часу на сон. Колишня прем'єр-міністр Британії Маргарет Тетчер говорила, що може спати чотири години і при цьому ефективно працювати, хоча архівні відеозаписи свідчать, що вона могла прилягти впродовж дня.

Головна редакторка Huffington Post Аріанна Гаффінгтон розповідала, що спала близько п'яти годин на добу, поки не зрозуміла, що це погано впливає на її здоров'я та самопочуття. Вона каже зараз, що брак сну – це така ж шкідлива звичка, як й куріння.

Національний фонд сну США рекомендує людям старше 26 років спати не менше семи годин на добу. А професор психології Карл Еріксон з Університету штату Флорида підкреслює важливість сну і відпочинку для навчання та пам'яті.

"Повноцінний сон має вирішальне значення для продуктивності праці", – додає професор Еріксон.

Кожному своє

Карл Еріксон погоджується з МакКензі, що 40-годинний робочий тиждень не сприяє продуктивній праці.

Дослідження Еріксона, однак, стосується не віку, я кількості робочих годин, необхідних для максимальної продуктивності.

"Ми виявили, що найбільш продуктивні робітники працювали 21-35 годин на тиждень, але не більше трьох-п'яти годин щодня, тобто така кількість робочих годин є найбільш оптимальною для них", – каже Еріксон.

Необхідність працювати

Ми, звичайно, можемо довго обговорювати, наскільки краще було б працювати менше, але для багатьох людей така опція є фінансово неможливою, оскільки на меншу заробітну платню вони просто не проживуть.

Крім того, більшість 40-річних працівників і самі не хотіли би працювати менше 40 годин на тиждень, оскільки робота дає їм необхідні життєві стимули. Занепокоєння вчених здається їм перебільшеним.

Такої думки дотримується, приміром, 58-річний австралієць Річард Солсбері, який мешкає в Блакитних горах на захід від Сіднея. Пропрацювавши все життя менеджером у галузі IT-технологій як повний робочий день, так і з частковою зайнятістю, штатним співробітником та фрілансером, він абсолютно впевнений, що менше зовсім не означає краще.

Копирайт изображения Getty
Image caption Повноцінний сон має вирішальне значення для продуктивності праці

"Завдяки досвіду з віком мені стало значно легше планувати час і використовувати його ефективно", – зазначає Солсбері.

"Ідея з 25-годинним порогом здається мені трохи перебільшеною, – каже фахівець. – Для переважної більшості моїх колег робота 35-40 годин на тиждень ніяк не відбилась на їхніх розумових здатностях".

Пенні Еванс, 50-річна радниця з питань політики в лондонській благодійній організації, згадує, що коли вона працювала 25 годин на тиждень, вона, звичайно, мала більше часу для особистого життя та родини, але жінці здавалось, що в професійному житті вона потрапила на другий план.

"Зараз я працюю чотири дні на тиждень і відчуваю себе частиною команди, але у мене також є додатковий вихідний день, що допомагає мені впоратися з іншими обов'язками".

"Що стосується оптимальної кількості робочих годин – важко сказати. У молодості, коли в мене практично не було інших обов'язків, я віддавалась роботі повністю, але я сумніваюсь, що змогла би так працювати зараз, особливо враховуючи швидкість сучасного життя з електронною поштою і соціальними медіа".

Працюйте на здоров'я

У минулому році у Великій Британії за підтримки Кембріджського університету пройшов конкурс серед компаній на найкращі для здоров'я умови праці. Очолили список кілька фармацевтичних та IT-компаній, а також продавці товарів для спорту.

Високі оцінки журі отримали компанії, які надавали своїм працівникам час і можливість підтримувати гарну фізичну форму. Гнучкий графік у деяких з цих компаній дозволяє співробітникам раніше йти з роботи, тоді як інші компанії, як приміром, Sweaty Betty влаштовують спортивні заняття в обідню перерву.

Тим не менш, Керол Блек, директор Ньюнхем-Коледжу Кембриджського університету і голова Консультативної ради конкурсу на звання найкращої для здоров'я компанії, не впевнена, що літнім працівникам потрібно працювати менше годин на тиждень.

На її думку, "головне, щоб робота приносила задоволення". Якщо це так, не має значення, працюєте ви повний робочий день або зайняті частково".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему