А ви раптом не трудоголік?

Чоловік на яхті Копирайт изображения Thinkstock

Одна справа – працювати старанно і сумлінно, зовсім інша – добровільно жертвувати всіма аспектами життя заради роботи. Про те, як визначити межу між працьовитістю і патологією, міркує оглядачка BBC Capital.

Роботяги, звісно, подобаються всім.

Якщо ви засиджуєтеся на роботі допізна, отримуєте високу зарплату і просуваєтеся по службі, вас вважають успішною людиною. Слово "трудоголік" зазвичай сприймається як комплімент.

Але для декого захоплення кар'єрою переростає у справжню манію, яка витискає інші сторони життя. Починаються проблеми зі здоров'ям і стосунками, та й навіть якість роботи страждає. Тож навіщо платити настільки високу ціну?

Нездорове захоплення працею рано чи пізно приводить людину до психотерапевта чи груп самодопомоги. Трудоголізм може навіть стати причиною ранньої смерті. У дослідженні, проведеному нещодавно японським урядом, зазначалося, що п'ята частина японських робітників ризикує померти від перевтоми.

Від перевтоми страждають не тільки в Японії. У червні цього року у Великій Британії вперше пройшла Міжнародна конференція анонімних трудоголіків, яка за аналогією Спільноти анонімних алкоголіків пропонує 12-крокову програму "лікування". Її відвідали люди практично з усіх кутків світу.

Останнім часом нав'язливе захоплення працею привертає дедалі більше уваги дослідників. І хоча його поки не внесли до офіційного списку психічних розладів, це – не просто модне слівце.

Копирайт изображения Getty
Image caption "Трудоголізм" не визначено офіційно як психічний розлад, але це не просто модне слівце

Втім, навіть без офіційного визнання медиками вплив трудоголізму на здоров'я, ефективність праці і самопочуття людини не викликає сумнівів.

Науковці з Університету штату Джорджія провели огляд усіх досліджень трудоголізму і дійшли висновку, що трудоголіки працюють менш ефективно, ніж їхні колеги зі здоровим ставленням до праці.

Інший масштабне дослідження, опубліковане у травні в Університеті Бергена (Норвегія), пов'язує надмірне захоплення працею з різними психічними проблемами, як-от обсесивно-компульсивний розлад, тривога і депресія.

Працьовитість чи залежність?

Як визначити, що захоплення роботою переросло у щось негативне? Коли сумлінна праця перетворюється на патологічну залежність?

Трудоголік – це людина з нав'язливим бажанням працювати, яке вона не може контролювати, зазначає психотерапевт із Північної Кароліни Брайан Робінсон. Він провів одне з найперших досліджень цієї проблеми і написав книгу порад для трудоголіків "Прикутий до робочого столу".

"Трудоголізм визначається не тим, скільки ви працюєте, а тим, що відбувається у вашому мозку", – зазначає дослідник.

Копирайт изображения Getty
Image caption Затяті трудоголіки часто працюють менш ефективно, ніж їхні колеги зі здоровим ставленням до своєї роботи

"Трудоголік – це людина, яка на лижному курорті мріє повернувся в офіс. Здоровий працівник на робочому місці мріє потрапити на гірськолижний курорт", – додає Робінсон.

Робінсон консультував чимало людей, які в результаті хронічної перевтоми розлучилися, втратили роботу чи мали серйозні проблеми зі здоров'ям. Одна з його клієнток, наприклад, казала чоловіку, що йде в тренажерний зал, хоча насправді йшла на роботу.

Впізнаєте себе?

Дослідження показали, що трудоголіки не обов'язково працюють краще за колег чи більше вболівають за успіх справи.

Малісса Кларк, доцент кафедри психології праці з Університету Джорджії, яка очолила дослідження, каже що трудоголіки відчувають більший стрес, менше задоволення від праці й життя і частіше схильні до емоційного вигорання.

Їм важко поєднувати роботу і особисте життя, вони частіше повідомляють про фізичні та психічні розлади, і в них нерідко виникають проблеми в шлюбі.

"У трудоголізмі мало позитивного", – додає науковець, попри те, що таким людям приписують позитивні риси на кшталт умотивованості, цілеспрямованості і працьовитості.

Так що ж робити?

Є кілька способів визначити, чи схильні ви до трудоголізму.

Оцінити це можна, приміром, за допомогою Шкали Бергена, розробленої норвезькими вченими. Тест визначає, яке місце у вашому житті посідає робота. На сайті Анонімних трудоголіків також є анкета, яка допоможе з'ясувати, чи потрібна вам консультація фахівця.

Перший крок, на думку експертів, – це визнати, що проблема існує.

Брайан Робінсон, який і сам страждав від трудоголізму, каже, що йому допомагає медитація, усвідомлений підхід до життя і розуміння того, що спричиняє надмірне захоплення працею.

"Є багато прихованих причин: почуття власної гідності, спроба знизити тривогу", – пояснює він.

61-річний Боб, який є членом спільноти анонімних трудоголіків, воліє не називати свого прізвища. Чоловік розповідає, що усвідомив свої проблеми, коли його дружині набридло прокидатися посеред ночі на самоті і бачити, що він усе ще не повернувся з офісу.

В асоціації анонімних трудоголіків Боб на добровольчих засадах веде роз'яснювальну роботу.

"Адреналін – це наркотик для трудоголіків, – каже він. – Стрес, тиск, криза, терміни подачі проектів є постійним джерелом адреналіну, який дозволяє працювати в шаленому темпі."

Копирайт изображения Getty
Image caption Оскільки покінчити з роботою одним махом неможливо, треба навчитися контролювати свої стосунки з нею

Боб почав працювати, коли йому було п'ять років. Він допомагав своєму брату розносити газети, збирати бляшанки й пляшки, косити газони та чистити сніг. Він виріс і став успішним підприємцем, але підірвав здоров'я непомірною працею.

Якби він не звернувся за консультацією, його сімейне життя могло також постраждати. У його дружини вже просто уривався терпець.

"Вона більше не хотіла так жити, і тоді я зрозумів, що маю звернутися до анонімних трудоголіків і пройти програму лікування", – розповідає Боб.

Але робота - як їжа, ви не можете просто взяти і відмовитися від неї. Як же навчитися контролювати бажання безперервно працювати?

Робочий час потрібно планувати заздалегідь, зосереджуючись на чомусь одному, а не хапатися за все підряд. Щоразу, коли у вас виникає бажання займатися кількома справами водночас, повертайтеся до свого списку і заново визначайте пріоритети.

Якщо не справляєтеся самі, знайдіть психотерапевта, який спеціалізується на цих проблемах.

Копирайт изображения Getty
Image caption Його дружина більше не могла це терпіти

Утім, доступність відповідної допомоги пов'язана з браком досліджень у цій галузі. "Нам бракує розуміння того, як може розвиватись трудоголізм, і особливо - як він пов'язаний із іншими психічними розладами".

Дослідження норвезьких науковців є одним із перших.

"Трудоголізм – не просто модне слівце, – додає Малісса Кларк. – Він справді має серйозні і згубні наслідки для життя людей".

Тривожні знаки

Якщо принаймні на чотири з цих тверджень ви можете відповісти "часто" або "завжди", ви – трудоголік.

  • Ви думаєте, як вивільнити більше часу для роботи.
  • Ви працюєте довше, ніж планували спочатку.
  • Ви працюєте, щоб заглушити почуття провини, тривогу, безпорадність або депресію.
  • Вам часто радять менше працювати.
  • Ви починаєте непокоїтися, якщо не маєте можливості працювати.
  • У вас не залишається вільного часу для хобі, дозвілля та спорту.
  • Надмірна праця погано впливає на ваше здоров'я.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему