"Офісне подружжя" - друзі, колеги чи партнери?

Колеги в офісі Копирайт изображения iStock

Вони – більше, ніж друзі, але їхні стосунки – суто платонічні. Чому "офісні шлюби" стають дедалі популярнішими, дізнавалась оглядачка BBC Capital.

Коли Бен Фріберг зійшовся з однією своєю колегою на підставі захоплення грецькою міфологією, він одразу зрозумів, що зустрів когось особливого.

Це сталося в 2007 році, коли Фріберг тільки почав працювати продюсером на новинному телеканалі в Остіні в штаті Техас. Того дня разом з іншою кореспонденткою він чекав на гостя програми, в якого вони збиралася взяти інтерв’ю.

"Ми ще майже не знали одне одного, – розповідає Фріберг, – і почали обговорювати фільм "Троя", який нещодавно вийшов. Жінка зауважила, що в стрічці багато розбіжностей з "Іліадою", яка лягла в основу фільму.

"Пам'ятаю, я подумав, що це будуть геть незвичайні стосунки", – додає чоловік.

Бен Фріберг говорить про свою офісну "другу половину". Ці стосунки схожі на шлюб, але мають платонічний характер. Споконвіку працівникам не радили заводити надто близькі взаємини з колегами. Але сучасні умови праці ламають традиційні правила поведінки на робочому місці.

Копирайт изображения Getty
Image caption Стосунки "офісного подружжя" – це більше, ніж просто дружба, вони схожі на шлюб, але без романтичного компонента

Сьогодні близькі стосунки з колегами часто неминучі. У багатьох співробітників з'являється колега, якого чи яку вони називають своїм "офісним подружжям".

Сайт Vault.com, присвячений питанням сучасної кар'єри, пише, що з 2010 року близько 30% опитуваних ним працівників мають "офісну" дружину чи чоловіка. А в 2013 році ця цифра підстрибнула аж до 44%.

Але що саме відрізняє такі стосунки від звичайної дружби, і чому "робочі шлюби" стають поширеним явищем сьогодні?

Професор Крейтонського університету в штаті Небраска Чад Макбрайд, який вивчає проблеми комунікації, та його колега Карла Мейсон Берген, доцент кафедри комунікативних досліджень у коледжі Святої Марії штату Небраска, вирішили з'ясувати значення терміну "офісне подружжя", коли він почав постійно лунати не телебаченні.

Саме так називали в пресі стосунки між колишнім президентом США Джорджем Бушем-молодшим і його держсекретарем та радницею з національної безпеки Кондолізою Райс.

У 2015 році дослідники провели онлайн-опитування 276 працівників. На підставі їхніх відповідей науковці з'ясували, що означають офісні "подружні стосунки". Це – "особливі, платонічні взаємини з колегою, яким притаманні тісний емоційний зв'язок, високий рівень довіри та підтримки, а також чесність, вірність і повага".

Копирайт изображения Getty
Image caption "Офісним подружжям" називали Джорджа Буша-молодшого і його держсекретаря Кондолізу Райс

Іншими словами, ці стосунки – ближчі, ніж дружба, вони багато в чому нагадують шлюб, але без романтики. Тільки два учасники опитування Макбрайда і Берген повідомили, що мають романтичні почуття до свого "офісного подружжя" або фліртують з ним.

У дослідженні Макбрайда і Берген учасники зазначали, що мають багато спільного зі своєю офісною другою половиною, наприклад, схоже почуття гумору або інтелект. Дуже важливим в таких стосунках, на думку опитуваних, є висока довіра і підтримка.

Деякі респонденти відзначали, що офісні "подружні взаємини" поліпшували їхню роботу і впливали на продуктивність праці. До того ж, такі співробітники отримували більше задоволення від роботи і ставилися більш лояльно до свого роботодавця.

Бен Фріберг і його "офісна дружина" настільки успішно співпрацювали, що керівництво дозволило їм писати статті у співавторстві. "Ми надихаємо одне одного на кращу працю", – каже Фріберг.

Слушні умови

Явище "подружніх стосунків" в офісі свідчить про те, що кордони між роботою і сімейним життям дедалі більше стираються, зазначає Рік Леш, старший партнер канадського філіалу консалтингової фірми Korn Ferry Hay Group.

Сучасні технології і можливість працювати з дому розмивають традиційну межу між робочим та особистим життям. В результаті у наших робочих стосунках з'являється більше особистого.

Копирайт изображения iStock
Image caption "Офісні" чоловік і дружина мають схоже почуття гумору, вони довіряють і допомагають одне одному

"Якби п'ять років тому під час веб-конференції у когось із учасників почав би гавкати собака, його власник від сорому міг би провалитися крізь землю. Сьогодні така ситуація сприятиме невимушеній атмосфері перемовин", – зазначає Рік Леш.

Останнім часом офісна праця стає дедалі складнішою і вимагає спільних зусиль всієї команди, каже Леш. Корпорації активно намагаються згуртувати працівників, проводячи регулярні тренінги і заходи для підвищення командного духу.

Це сприяє встановленню набагато більш довірчих стосунків між колегами, ніж у попередніх поколінь.

Труднощі термінології та "розлучення"

Попри те, що робочі подружні стосунки дедалі більше поширюються, сам термін багатьом не подобається. Фріберг, приміром, регулярно постить на Facebook дописи про свою "офісну" дружину. Хоча вона ніколи не називає його "чоловіком". Жінка одружена і не хоче, щоб глядачі отримали хибне враження про їхню дружбу.

Близько 40% респондентів в опитуванні Макбрайда і Берген зазначили, що не використовують термін "офісне подружжя".

Проблема в тому, що ідея таких стосунків не вписується в жодну категорію особистих взаємин, як-от родич, колега чи друг, пояснює Макбрайд.

Ця неоднозначність, живлячи офісні плітки, часто спричиняє плутанину і роздратування.

Копирайт изображения Getty
Image caption Такі стосунки сприяють позитивним емоціям і продуктивності праці, але вони також можуть викликати ревнощі і плутанину

"Мої стосунки з колегою – це безперечно "офісний шлюб", – пише одна з учасниць опитування, проведеного сайтом Vault.com. – Ми обідаємо разом, можемо довірити одне одному таємниці або звернутись за порадою. На щастя, я також у гарних стосунках з його справжньою дружиною".

У цілому такі стосунки мають гарні наслідки для роботи, пояснює Чад Макбрайд, оскільки сприяють позитивним емоціям і продуктивності праці. Але вони також можуть провокувати ревнощі з боку інших співробітників або викликати звинувачення в протегуванні, особливо коли це стосунки між колегами різного статусу.

Існує і ще один недолік. "Офісні" подружжя також розлучаються. Як розповів один із респондентів опитування сайту Vault.com: "Моя "офісна" дружина перейшла на нову роботу, і я відчуваю себе таким нещасним. Мені дуже потрібна нова "друга половина".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему