Що національні прапори розповідають про характер нації?

Копирайт изображения iStock

Нова Зеландія готується змінити дизайн свого прапору. Кореспондент BBC Culture Філ Мерсер дізнавався, як представити культурну та національну самобутність країни за допомогою простого дизайну.

Як умістити всю розмаїтість історії, географії, культури, політики і релігії країни на маленькому клаптику тканини?

Війни, революції, політичні союзи та громадські змагання формують кольори і форми цих найбільш експресивних символів національної ідентичності.

Фіджі – маленька республіка, загублена на безмежних просторах південної частини Тихого океану, вирішила змінити свою національну емблему, щоби позбавити її згадок про колоніальне минуле країни (прапор країни містить велике зображення британського стягу. – Ред.).

Услід за Фіджі її тихоокеанська сусідка Нова Зеландія також оголосила конкурс на новий прапор, який би втілював сучасну багатокультурну ідентичність країни, а також спадщину її корінних народів.

До 16 липня ківі (національне прізвисько новозеландців. – Ред.) подавали свої варіанти дизайну стягу до незалежної комісії, до якої увійшли видатні громадяни країни.

Журі конкурсу має виконати надзвичайно складне завдання – обрати чотирьох найкращих кандидатів. Остаточний вибір одного з чотирьох стягів новозеландці зроблять на референдумі в листопаді.

Копирайт изображения Friedensreich Hundertwasser
Image caption Австрійський художник Фріденрайх Хундертвассер, який іммігрував до Нової Зеландії, зобразив на прапорі 1983 року своє бачення нової батьківщини

Під час другого обов'язкового туру референдуму на початку наступного року громадяни країни мають зробити вибір між теперішнім державним прапором або його новою версією.

Теперішній прапор Нової Зеландії – це колоніальне зображення британського Юніон Джека на синьому тлі з чотирма червоними зірками, які символізують сузір'я Південного Хреста.

Ідею розробити новий державний символ новозеландці сприйняли з великим ентузіазмом – комісія отримала тисячі варіантів прапору, кожен із яких будуть ретельно розглядати, поки список не скоротиться до чотирьох найкращих дизайнів.

Нація іммігрантів

Серед проектів, представлених до конкурсної комісії, є також і відомий прапор Кору австрійського архітектора та художника Фріденсрайха Хундертвассера, який подовгу мешкав у Новій Зеландії з 1970-х до своєї смерті 2000 року. В основі зелено-білого дизайну – традиційна округла емблема маорі – кору, що символізує собою розгорнуту гілку папороті.

Майк Саммерфільд, який разом з 20 іншими учасниками конкурсу виступає саме за дизайн австрійського художника, каже, що погляд Хундертвассера на культуру країни з точки зору іммігранта є дуже важливим для корінних мешканців.

Ось що він пише на офіційному сайті конкурсу прапору: "У глобальному історичному масштабі майже кожен громадянин Нової Зеландії є іммігрантом. Прапор Хундертвассера розповідає історію іммігранта, який знайшов у Новій Зеландії свій дім і подарував їй емблему, яка втілює його бачення культури країни".

Копирайт изображения Otis Frizzell
Image caption В основі дизайна Отіса Фріззеля з Окленда – фольклорні мотиви маорі та зірки Південного Хреста

Новозеландський художник та ілюстратор Отіс Фріззел також взяв за основу традиційний маорійський мотив, але зберіг зірки Південного Хреста. Його смілива дизайнерська версія стягу базується на трьох основних елементах – небі, землі та морі, які втілюють три основні кольори – зелений, чорний та білий.

"Південний Хрест – це перше, що бачили мандрівники – перші переселенці, які прибували до берегів тихоокеанських островів, – пояснює художник. – Білий колір – це довга хмара, а також піна на хвилях океану. Зелені вигини в нижній частині прапору – це наші гори та хвилі зеленого океану. Цей дизайн ніби промовляє: дивіться, ось Нова Зеландія.

"Цей дизайн розставляє все по своїх місцях. У дитинстві я постійно плутав прапор Нової Зеландії та Австралії. Мені здавалося, що вони однакові", – додає пан Фріззел.

Вишукана простота

Копирайт изображения Government of Swaziland
Image caption Державний прапор Свазіленду не є зразком простоти

У вересні в Сіднеї пройде 26-й Міжнародний конгрес вексилологів – захід, на який кожні два роки збираються провідні експерти із прапорної символіки з усього світу. Голова сіднейського оргкомітету конференції, Ральф Келлі, вважає, що прапори – це об'єкти мистецтва.

Його особиста колекція включає королівські штандарти німецького кайзера і персидського шаха, а також прапор Свазіленду (королівство на південному сході Африки. – Ред.). На думку експерта, національний стяг Свазіленду є прикладом невдалого дизайну. "Це просто крик: Африка, але жодного сенсу символіка цього прапору не несе", – каже він.

"Поганий дизайн державного стягу – це спроба вмістити на ньому якомога більше деталей. Але насправді треба обрати всього один або кілька найважливіших символів країни, яку ви намагаєтесь представити, – пояснює спеціаліст. – Головна риса символіки – це простота.

Копирайт изображения Getty
Image caption За простоту і символічність експерти вважають прапор Канади вершиною дизайнерського мистецтва

Але її недолік у тому, що вона змушує відмовитися від багатьох деталей. В кінцевому підсумку ви отримаєте дизайн, який сподобається багатьом, але, звісно, не всім".

Тим не менш, деякі прапори вважаються красивішими за інших. Серед найкращих прикладів – 11-кінцевий червоний кленовий лист канадського прапора. Вексилологи вважають його вершиною дизайнерського мистецтва, бо він, за висловом Ральфа Келлі, "надзвичайно ефективно втілює національну ідентичність країни".

Але сам Келлі має іншого фаворита. Це прапор, який майорить над крихітною острівною республікою у південній частині Тихого океану.

"Мій улюблений стяг – це державний прапор Науру: жовта смуга по центру синього прямокутника, яка символізує екватор, і велика 13-кінцева зірка, що втілює історичні клани Науру. Цей прапор говорить: "ось те місце в світі, де я живу", – ділиться враженнями Ральф Келлі.

Характер нації

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Державний прапор Науру – жовта смуга по центру синього прямокутника, яка символізує екватор, і велика 13-кінцева зірка, що втілює історичні клани країни – має простий дизайн, який багато розповідає

Найбільш популярними символами на конкурсі нового прапору в Новій Зеландії стали гілка папороті (ціатеї сріблястої), яка є неофіційним символом країни, і ківі – птаха з довгим дзьобом, який не вміє літати.

Десятиріччя тому архітектор-дизайнер Кайл Локвуд переміг на конкурсі дизайну прапорів, який проводила місцева газета у столиці Нової Зеландії Веллінгтоні.

Прапор Кайла Локвуда з деякими змінами також бере участь у цьогорічному конкурсі. Його дизайн представляє яскравий червоно-сине-білий прапор, з одного боку якого зображена гілка сріблястої папороті, а з іншого – Південний Хрест. Цей кандидат на роль державного символу має своїх прихильників серед представників влади - це, зокрема, прем'єр країни Джон Кей.

"Багатьом новозеландцям подобається зображення сріблястої папороті в якості державного символу. Вона була нашим символом принаймні з 1880-х. Її миттєво впізнають - як у самій країні, так і за її межами. Багато поколінь новозеландців вважають її унікальним національним символом", – пояснює своє бачення прапора Кайл Локвуд у бесіді з кореспондентом BBC Culture.

"Представити все розмаїття національної культури на одному шматку тканини – дуже складна справа. Це твір мистецтва, але водночас символ, який має об'єднати всіх нас".

Копирайт изображения Kyle Lockwood
Image caption За цей варіант новозеландського прапору, розроблений Кайлом Локвудом, голосуватиме прем'єр-міністр країни

Прапор, безперечно, має втілювати та визначати характер нації. Це непросте завдання, навіть для такої гордої країни, як Нова Зеландія.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Новини на цю ж тему