Чому на телебаченні все більше відвертих сцен?

Копирайт изображения HBO

Якщо Голлівуд зараз стає більш консервативним у зображенні сексуальних сцен, то для американського телебачення залишається все менше табу, розповідає кореспондент BBC Culture Дженніфер Армстронг.

Американський гігант кабельного телебачення HBO у 2011 році запустив новий серіал. Перша серія "Гри престолів" показала, що секс на телебаченні переходить у кардинальну нову категорію: інцест, оральний секс, оргії, борделі, оголені груди, ще оголені груди, ще більше оголених грудей.

Наступного року в HBO запустили ще один продукт. Комедійний серіал "Дівчата" про чотирьох молодих мешканок Нью-Йорка за всіма показниками відрізнявся від "Ігор престолу", крім одного – кількості оголеного тіла в кадрі. Частота відвертих сексуальних сцен зростала.

Копирайт изображения HBO
Image caption Американський кабельний канал HBO – лідер сексуальної революції на ТБ. Серіали на цьому каналі відзначаються відвертими сценами – "Клан Сопрано", "Гра престолів", "Дівчата"

Після цього навіть серіал, цілком присвячений сексу – драма про незвичайну дослідницьку працю вчених-сексологів 1950-их Вільяма Мастерса та Вірджинії Джонсон "Майстри сексу" – виглядав просто дитячою грою.

За часів "Майстрів сексу" зображення статевого життя на телебачення було абсолютним табу. Навіть одружені пари, як-от Люсі і Рікі Рікардо – герої популярного серіалу 50-их "Я люблю Люсі" – спали в окремих ліжках. Коли Люсі завагітніла (цікаво як?), навіть саме слово "вагітна" було заборонене на блакитному екрані.

У 1970-их пари почали спати в одному ліжку і трохи набралися сміливості в розмовах про секс. Головна героїня комедійного серіалу "Мод" повідомила, що зробила аборт, Мері Річардс у популярному сіткомі 70-их "Шоу Мері Тайлер Мур" не приховувала, що приймає протизаплідні пігулки.

Зараз, коли глядачі чекають виходу третього сезону "Майстрів сексу", відверті сцени на блакитному екрані – звичайна справа.

Ми вважаємо їх невід'ємною частиною будь-якого дорослого серіалу, як-от "Американці", "Коханці", "Скандал", "Як уникнути покарання за вбивство", "Картковий будинок", "Темне дитя", "Очевидне" або "Чужоземка".

Копирайт изображения Showtime Networks
Image caption Платний кабельний канал Showtime, який транслює серіал "Майстри сексу", не має таких цензурних обмежень, як ефірне телебачення

"Золота доба телевізійної драми" прийшла разом із золотою добою сексу на маленькому екрані. Звичайно, розширення меж дозволеного на телеекрані відбувається не без участі соціальних медіа, які відповідають на кожну гучну сцену з серіалів трендовим гештегом.

Проте цікаве інше. Кіно на великому екрані, на відміну від телебачення, стає дедалі більш пуристичним. Намагаючись привабити якомога більшу (мейнстрімову) аудиторію, кіноіндустрія обрала сімейного глядача своєю основною цільовою групою.

Тільки для дорослих?

Якщо Голлівуд стає все більш суворим у зображенні інтимного життя, то телебачення – саме для тих, хто любить "гаряче". Очевидним є факт, що ці два засоби інформації в американській культурі по суті помінялися ролями.

До недавнього часу кіно було "крутішим" – більш художнім, більш мистецьким, більш новаторським. Телебачення залишалося в "нижчий лізі". Це була територія розважання мас, в якій не було місця ані мистецтву, ані "дорослим" темам.

Телебачення мало бути для всіх. У 1975, коли ТБ поступово почало виростати із стандартних рамок, протести право-християнських фракцій змусили Федеральну комісію зі зв'язку США ввести "годину сімейного перегляду" протягом перших 60 хвилин прайм-тайму.

Двома роками пізніше це рішення успішно оскаржили в суді, але шкоди воно завдало значної. Рейтинг популярного серіалу на CBS "Усі в родині" (перший сітком, який порушив такі серйозні теми як расизм, гомосексуалізм, права жінок, аборти, імпотенція, війна у В'єтнамі тощо. – Ред.) суттєво впав після того, як трансляцію серіалу перенесли з суботнього вечора на ніч понеділка.

Можливо, рішення цензури також прискорило і кінець іншого популярного телесеріалу "Шоу Мері Тайлер Мур".

Але на початку 2000-х років канал кабельного телебачення HBO почав швидко набирати популярність, створюючи серіали за стандартами кіномистецтва. Кримінально-драматичний серіал Девіда Чейза "Клан Сопрано" наслідував реалізм гангстерського кіно 70-их таких майстрів жанру, як Френсіс Форд Коппола і Мартін Скорсезе.

Стриптиз-клуб "Бада Бінг!", звичайно, підняв "квоту" оголеного тіла на екрані, а розпусне життя боса родини Тоні Сопрано важко було би уявити без великої кількості відвертих сцен.

З того часу телесеріали перетворюються на серйозне мистецтво. В них з'являються антигерої, художня операторська робота, якісні сценарії, гарна акторська гра, а також багато "дорослого" контенту. Саме такими є телевізійні шоу останніх років: "Божевільні", "Пуститися берега", "Загублені", "Декстер", "Гарна дружина", "Чужий серед своїх" і "Картковий будинок".

Кабельні канали та потокові медіа також відіграли важливу роль. Коли цензура Федеральної комісії зв'язку практично розв'язала їм руки, вони почали привертати увагу глядача у більш провокативний спосіб. Телебачення 2000-их років стало тим, чим було кіно у 1960-ті та 70-ті.

Тим часом кінобізнес радикально змінився. У прагненні до більших прибутків студії почали знімати франчайзингове кіно для передбачуваної аудиторії. Більше інвестицій у зіркових акторів світового масштабу та складні спецефекти мали приваблювати максимально широку глядацьку аудиторію і у Сполучених Штатах, і за кордоном.

В результаті – багато комп'ютерної графіки і видовищних вибухів, але дуже мало сексу. Орієнтуючись на світового глядача, Голлівуд почав враховувати регіональну вразливість і табу стосовно відвертих тем.

Декілька останніх хітів, які демонструють багато оголеного тіла, – "50 відтінків сірого" і "Супер Майк" – насправді можуть бути про все, що завгодно, окрім сексу. Тут немає місця пікантним тонкощам, а касові збори лише підтверджують "сімейну" орієнтованість цих стрічок. "Світ юрського періоду" і "Думками навиворіт" Студії Піксар відсунули комедійну мелодраму про стриптизерів із Ченнинг Татумом у головній ролі на четверте місце в перший уїк-енд показу.

Виклик супільству

Серіал "Анатомія пристрасті" про життя медичного персоналу лікарні "Сіетл Грейс" представив феміністичний погляд на секс.

"Анатомія пристрасті" сценаристки і продюсера Шонди Раймс стала справжнім проривом на американському кабельному телебаченні. В центрі сюжету – привабливі лікарі, які вступають в інтимні стосунки.

Серіал не просто приніс секс на телебачення, він показав секс із відверто феміністичної позиції – сцени кунілінгуса та нетрадиційні стосунки.

Шонда Раймс залишилася вірною своєму бренду і в наступних роботах – "Приватна практика", "Скандал" і "Як уникнути покарання за вбивство". Її серіали першими показали відверті гомосексуальні сцени за межами платного кабельного телебачення, на якому вже йшли драми, присвячені нетрадиційним стосункам, як-от "Близькі друзі" або "Секс в іншому місті".

Одностатевий секс майже на межі порно зображений в серіалі "Жовтогарячий – хіт сезону" (телевізійна комедія-драма про життя в жіночій в'язниці. – Ред.).

На перший погляд, серіал експлуатує класичне порнографічне кліше – інтимні стосунки між ув'язненими жінками. Проте ці стосунки відображають складні емоції, вони сповнені реальних людських почуттів і різних характерів героїнь (м'яких або напористих, романтичних або підступних). Серіал розвінчує образ ідеального жіночого тіла, показуючи його таким, яким воно є у реальному житті.

Копирайт изображения Netflix
Image caption Комедійний серіал "Грейс і Френкі" на каналі Netflix порушує табу, зображуючи секс у похилому віці

Зрештою, глядач розуміє основну думку серіалу про те, що сексуальні стосунки між жінками у в'язниці є неминучими та природніми. Ми вважаємо деякі типи стосунків прийнятними, а інші цілком заперечуємо, так само, як ми не визнавали зображення інтимного життя на телебаченні протягом багатьох десятиліть.

Серіал "Грейс і Френкі", який стартував на каналі Netflix у травні цього року, пропонує такий же щирий погляд на сексуальне життя літніх людей. У центрі сюжету дві закляті суперниці, яких залишають чоловіки, щоб одружитися один з одним. Сюжет відверто говорить про те, що секс має таки значення навіть й у 70 з лишком років. Покинуті дружини не гають часу на пошук нових партнерів, зокрема, героїня Джейн Фонди Грейс, яка дає своїй новій коханці уроки любовної прелюдії.

Звичайно, з одного боку, відверті сексуальні сцени на телебаченні підтверджують банальний вислів "секс гарно продається". Але якщо це і так, той секс, який продають нам сучасні телевізійні шоу, – справжнє мистецтво, сповнене інноваційного підходу, яке за допомогою художніх засобів кидає виклик нормам суспільства. Можливо, заради такої "дорослої" розваги можна й залишитися вдома, ніж гаяти час у кіно.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему