Посунься, Нью-Йорку! Чому Лондон – найкраще місто в світі

Лондон Копирайт изображения Thinkstock

Ніколи ще в своїй історії Лондон не переживав такий бум у культурі, архітектурі, мистецтві та моді, як сьогодні, вважає головний редактор GQ Ділан Джонс.

Видавничий світ нещодавно заполонили книжки, присвячені невеликим періодам історії. Кілька років тому Білл Брайсон написав цілу книжку про 1927 рік. Девід Гепворт опублікував дослідження про 1971-й, вважаючи його кульмінацією післявоєнної поп-музики. До друку готується видання в твердій палітурці, присвячене кожному року XX століття.

Один рік в історії минулого століття, зокрема в історії Лондона, отримує особливо багато уваги. Це рік 1966-й. Йому присвячене дослідження 2003 року Шона Леві "На старт, увага, руш! Приголомшливий зліт і запаморочливе падіння свінгуючого Лондона" (Ready, Steady, Go! The Smashing Rise and Giddy Fall of Swinging London).

А в 2015 році під більш прозаїчною назвою "1966 рік" виходить робота дослідника поп-культури Джона Севеджа. В цій останній книжці автор впевнено заявляє, що 1966 рік був творчим піком в історії міста.

А якщо вершиною розвитку культури, музики і моди був і не 1966-й, тоді це, без сумніву, Лондон панк-року в 1977-му або середина 1990-х, коли містом керували бритпоп і бритарт (молоді британські митці).

Читайте також: Блиск та злидні іммігрантів в Лондоні

Втім, це геть не так. Лондон ніколи не був таким захопливим, як сьогодні.

У 1960-х британська столиця, можливо, й була меккою для американських туристів та міжнародним символом культурної революції. Це, безперечно, був час "Бітлз", "Роллінг стоунз", Кінгз-роуд і Карнабі-Стріт (модні вулиці 60-тих), це був час Твіггі, "доллі-бердз" і богемних нічних клубів, як Ad Lib. Утім, свінгуючи 60-ті були "свінгуючими" лише для п'яти сотень щасливчиків, вхожих у правильні клуби.

Насправді, всі ці періоди в історії британської столиці тьмяніють на тлі сучасного Лондона.

Лондон - не тільки найбільше та найдинамічніше місто в світі, він ще ніколи не був таким чудовим.

Звичайно, порівнювати культурні столиці світу – справа невдячна. Що важче: тонна пір'я чи тонна золота? До того ж, Нью-Йорк, Мілан чи Париж можуть образитися. І тим не менш, сьогодні в світі не існує жодного іншого міста, яке би можна було порівняти з Лондоном.

Переселення заможних мешканців міста в бідні райони (джентрифікація) призвело до того, що ринок нерухомості став менш доступним, ніж будь-коли в історії. Тим не менш, фінансова трансформація Лондона зробила його не лише економічним центром Європи, але й перетворила на архітектурне і художнє диво.

Копирайт изображения Getty
Image caption Шордітч – новий модний район Лондона

У Лондоні зараз ведеться більше будівництва, ніж будь-де в світі, за винятком хіба, можливо, Китаю. І це перетворює британську столицю на справжній музей архітектурної творчості. Союз грошей і мистецтва сприяв відкриттю в Лондоні найбільшої в світі кількості художніх галерей та найвідомішого арт-ярмарку Frieze.

І якщо ще 30 років тому знайти хороший стейк чи добре повечеряти в неділю в британській столиці було майже неможливо, сьогодні в Лондоні більше першокласних ресторанів, ніж в будь-якому іншому місті світу.

І хоча, Лондон, можливо, все ще поступається місцем Парижу та Нью-Йорку в рейтингу Мішлена, "Червоний гід" вже давно безнадійно застарів. За кулінарним шиком і гастрономічним піжонством їдуть у Лондон.

Завдяки розвитку взаємодії між мистецтвом і комерцією, якому активно сприяє влада міста, в Лондоні з'явилися нові райони, як-от хіпстерський Шордітч в Іст-енді чи центр cтаратапів –Тех-сіті. Такі місця виникають не випадково: це результат розвитку інфраструктури, освіти і планування.

Копирайт изображения Getty
Image caption Фестиваль крішнаїтів

Міське планування стало простішим від 2000 року, коли в Лондоні з'явився єдиний орган міської влади, бо раніше кожен із 33 округів столиці мав окремого мера. Лондон ніколи би не отримав права на проведення Олімпійських ігор 2012 року, якби не мав єдиного мера.

Світ моди – це інший приклад швидкого культурного буму Лондона. Якщо раніше статус європейських фешн-столиць міцно утримували Париж та Мілан, а по інший бік Атлантики – Нью-Йорк, зараз наймоднішим містом у світі є Лондон. Спитайте будь-кого на модних показах, зокрема і на Мангеттені.

Завдяки титанічним зусиллям Британської ради моди лондонські тижні моди стали найяскравішою подію фешн-світу. І, як голова Лондонського відділу чоловічих модних колекцій, можу з упевненістю сказати, що такої різноманітності стилів, як в Лондоні, – від вуличного стилю до видатних брендів – немає в жодному іншому місті світу.

Раніше було так. Якщо молодий талановитий дизайнер заявить про себе в Лондоні, його миттєво підхопить якась з міжнародних модних корпорацій, відправить у Париж або Мілан, використає його дизайнерський талант, а потім продасть назад у Лондон. Сьогодні молоді дизайнери залишаються в Лондоні, приваблюючи на покази в британську столицю решту модного світу.

Копирайт изображения Getty
Image caption Тиждень моди в Лондоні

Ще одне питання – це мультикультурність нашого міста: 37% лондонців народилися за межами Великої Британії, що трохи більше, ніж у Нью-Йорку (36%) і на 10% більше, ніж десятиріччя тому. Лондон – це відмінний приклад успішної імміграції, яка дедалі більше здається невід'ємною рисою міста.

Якщо ви пройдетеся вулицею, на якій я живу - в районі W2 поблизу Гайд-парку, ви можете за весь ранок не почути англійської. А якщо зрештою почуєте, то матимете відчуття, що потрапили у минуле.

Лондон, звичайно, не рай на Землі. Він має такі ж проблеми, як будь-який сучасний мегаполіс, який зростає швидкими темпами. Економічний розрив у окремих частинах міста, безумовно, стане ще більшим, ніж у 1980-ті, коли монолітні вежі зі сталі і скла зростали посеред нетрів Докленда. І це, безперечно, спричинює невдоволення, і спалахи ненависті в найнесподіваніших місцях.

Утім, все проходить, а місто продовжує зростати. Можливо, колись Лондон перетвориться на місто-державу або цитадель. Зовсім не для того, щоб відокремити його мешканців від решти світу, але для того щоб решта світу визнала, що Лондон – найвидатніше місто на Землі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Новини на цю ж тему