"Усіяний зорями прапор" - дивовижна історія американського гімну

Діти співають гімн США Копирайт изображения Getty

Це – одна з найулюбленіших пісень в країні, але її походження досить незвичайне. Історію створення національного гімну США досліджувала журналістка, письменниця і акторка Клеменсі Бертон-Гілл.

Дощовою ніччю 13 вересня 1814 року 35-річний американський адвокат на ім'я Френсіс Скотт Кі спостерігав, як британські ядра градом сипалися на Форт Макгенрі у гавані Балтімора.

Війна 1812 року лютувала вже півтора року, і адвокат Кі вів переговори про звільнення американського полоненого. Побоюючись, що йому відомо надто багато, британці тримали його на кораблі за вісім миль від берега.

Коли настала ніч, Кі побачив, як небо почервоніло від сполохів полум'я. Потужні артилерійські обстріли британських кораблів не залишали сумнівів в їхній перемозі. "Здавалося, що сама мати-земля потоками вогню і сірки вивергає ядра і бомби зі свого черева", – згадував Кі.

Але коли вранці 14 вересня димова завіса розсіялася, Кі з подивом і полегшенням побачив над фортом прапор США, а не британський "Юніон Джек".

Той всіяний зорями стяг тепер зберігається в Смітсонівському інституті у Вашингтоні. Згідно з документами Інститу, видовище того ранку вразило Кі і надихнуло його на поетичні строфи.

Пізніше він показав вірші своєму зятю Джозефу Ейч Ніколсону, який командував ополченням, що обороняло Форт Макгенрі. Ніколсон указав автору, що слова ідеально лягають на мелодію популярної англійської пісеньки, написаної в 1775 році британським композитором Джоном Стаффордом Смітом.

"Пісня Анакреона" (на честь давньогрецького поета-лірика), або "Анакреон на небесах", стала жартівливим гімном лондонського клубу джентльменів. Але на початку XIX століття пісня перетнула Атлантику і набула популярності в Новому Світі.

Копирайт изображения Wikipedia
Image caption Прапор, який майорів над Фортом Макгенрі в ніч його обстрілу британцями в 1814 році і який надихнув Френсіса Скотта Кі на створення гімну

Текст Кі справив велике враження на Ніколсона, який негайно відніс його в друкарню в Балтіморі, де вірші надрукували на листівках під назвою "Оборона Форту Макгенрі". На листівках також значилося, на яку мелодію слід виконувати слова пісні.

Незабаром вірші передрукувала газета Baltimore Patriot. А ще за кілька тижнів "Усіяний зорями прапор" – так почали називати поему – розійшовся по всій країні. Він зробив безсмертним ім'я Френсіса Скотта Кі, як і оспіваний ним прапор, який згодом набув історичної значущості.

"Слова, що проникають у душу"

У 1889 році пісня про зоряний прапор стала офіційним гімном Військово-морських сил США, а в 1904-му її процитував Джакомо Пуччіні в опері "Мадам Батерфляй".

Перші два такти – це пряма цитата, яка представляє лейтенанта Бенджаміна Пінкертона в арії Dovunque al mondo ("Янкі-блукач"), тоді як перші слова гімну – "Скажи, чи бачиш ти в перших сонячних променях..." – пізніше лунають в аріях як Пінкертона, так і самої Мадам Батерфляй.

На початку XX століття пісня набула безперечної популярності. До 1916 року з'явилися десятки її різних версій, і тому президент Вудро Вільсон попросив Бюро народної освіти США підготувати офіційне видання цього твору.

Чиновники звернулися за допомогою до п'яти музикантів – Волтера Демроша, Вілла Ерхарта, Арнольда Дж. Гантвурта, Оскара Зоннека і Джона Філіпа Суза. Перше виконання стандартизованої версії відбулося у нью-йоркській залі Карнегі-Хол у грудні 1917 року.

Втім, офіційний статус національного гімну США "Усіяний зорями прапор" отримав лише 3 березня 1931 року, за законом, прийнятим Конгресом і підписаним президентом Гербертом Гувером.

Той факт, що це сталося відносно недавно, може здивувати багатьох, хто впевнений, що гімн сягає корінням в глибоке історичне минуле. Але це незнання може свідчити про більш поширене явище.

Копирайт изображения Getty
Image caption "Усіяний зорями прапор" став офіційним гімном Америки в 1931 році, того самого року, коли популярності набув вислів "американська мрія"

"Багато американців навіть не уявляють, скільки важливих для нації атрибутів походять із 1920-х років і часів Великої Депресії", – зазначає Сара Черчвел, професорка американської літератури і гуманітарних наук з Університету Східної Англії і авторка дуже популярної книги "Безтурботні люди" (Careless people).

"Коли Френсіс Скотт Фітцджеральд, далекий родич Френсіса Скотта Кі, на честь якого назвали майбутнього письменника, обмірковував сюжет "Великого Гетсбі" в 1922 році, в Америці все ще йшли суперечки про необхідність національного гімну", - зауважує дослідниця.

Хоча "Всіяний зорями прапор" був явним фаворитом, розповідає Сара Черчвел, проти нього палко виступали, приміром, активісти руху за помірність (які стояли на світанку доби "сухого закону". – Ред.).

Джон Філіп Суза проголосив, що "джерелом натхнення є дух музики", так само, як слова Кі, які проникають прямо в душу. Хоча дотепники нерідко жартують, що перш ніж заспівати гімн, потрібно добряче хильнути.

Американська мрія

20 червня 1922 року в газеті New York Tribune з'явилась стаття з величезним заголовком "Усіяний зорями прапор" ніколи не стане нашим національним гімном". Її авторкою була послідовниця руху "Християнської науки" Августа Емма Стетсон, яка побудувала першу Церкву християнської науки в західній частині Центрального парку в Нью-Йорку.

У статті йдеться про "різкі каденції, які майже не піддаються виконанню" і які ніколи не зможуть висловити "духовні ідеали, на яких ґрунтується нація".

"Мало того, що музику написав не американець, – зауважувала Стетсон, – так це ще й непристойна пісенька для п'яних застіль". "Конгрес ніколи, – гриміла гнівом стаття, – не узаконить гімну, який походить від ницих людських інстинктів". Авторка грізно попереджала: "Господь не допустить цього".

Копирайт изображения Rex
Image caption Бейонсе заспівала гімн на прес-конференції перед фінальним матчем чемпіонату Національної футбольної ліги

Але Конгрес мав іншу думку. "Всіяний зорями прапор" став національним гімном Америки у 1931 році за два роки після біржового краху, коли американцям було дуже потрібне відродження віри у свою націю", – говорить Черчвел.

Цікаво, що саме цього року, зазначає дослідниця, популярності набув вислів "американська мрія", про яку писав письменник Джеймс Труслоу Адамс у книзі "Епос Америки". Взаємозв'язок між цими двома подіями здається професорці очевидним.

"Американців часто запевняють, що все, що стосується становлення нашої нації, губиться в серпанку часу і виходить за межі історії. Це – ключовий аспект "американської мрії ". Саме про це пише Фітцджеральд у "Великому Гетсбі" – наша історія постійно тягне нас назад, але ми її не розуміємо".

Зірки, які заспівали "Усіяний зорями прапор"

Джимі Гендрікс – на фестивалі Вудсток у 1969 році, з божевільним гітарним соло.

Марвін Гей – неймовірно чуттєва версія, виконана в 1983 році.

Вітні Х'юстон – у 1991 році, хоча й в запису, але ж її голос!

Бейонсе – перед фіналом чемпіонату Національної футбольної ліги 2004 року.

Гурт Lady Antebellum – володарі Grammy зачарували слухачів гармонією свого співу перед матчем світової серії бейсбольної ліги в 2010 році.

І коли вже мова зайшла про гармонію, послухайте цих хлопців, чия версія гімну може здатися трохи вульгарною, але, можливо, найбільш зворушливою з усіх.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Новини на цю ж тему