Чому собаки такі вірні?

Собака Копирайт изображения Mikako Mikura

Вчені з'ясували механізм виникнення дружби між людиною і собакою та зазначили, що прив'язаність між ними може бути такою ж міцною, як між матір'ю та дитиною.

Коли мати дивиться в очі своїй дитині, в її мозку активується так званий "гормон любові" – окситоцин, який зміцнює прив'язаність між ними.

Емоційний зв'язок між батьками і дітьми сприяє спілкуванню, іграм та процесу виховання.

Дослідження показали, що коли хазяїн пестить свого улюбленця та дивиться йому прямо в очі, в його мозку також вивільняється окситоцин.

Команда японських вчених виявила, що "зоровий контакт" між собаками і їхніми власниками сприяє появі тісного зв'язку між ними. В результаті, люди починають відчувати таку ж ніжну прихильність до свого улюбленця, як до члена родини.

На відміну від собак, вовки не продемонстрували такої ж реакції, як зазначається в дослідженні, опублікованому в американському журналі Science. Автори, таким чином, припускають, що цей механізм розвинувся в процесі еволюції, після того, як людина приручила собак.

Копирайт изображения Mikako Mikura
Image caption Самки собак частіше дивились в очі своїх господарів, після того як отримали дозу окситоцину

"Собаки добре уживаються з людьми, тому що вони навчились створювати емоційний зв'язок зі своїм господарем, – пояснює провідний автор дослідження Доктор Міхо Нагасава з Факультету ветеринарної медицини Університету Азабу (Японія).

"У процесі еволюції люди також навчились формувати емоційну прихильність до іншого виду – собак", – додає вчений.

Вчені провели експеримент, під час якого вони протягом 30 хвилин спостерігали за поведінкою собак і їхніх господарів в кімнаті. Після цього вони розподілили собак на дві групи: тих, хто довго дивися в очі свого хазяїна, і тих, хто не підтримував довгий зоровий контакт з ним.

У собак, які довго дивилися в очі своїх власників, у ході експерименту рівень окситоцину помітно збільшився, так само як й у їхніх господарів.

В іншому дослідженні собаки отримували дозу окситоцину через ніс, після чого потрапляли в кімнату, де був господар і незнайомі люди. Всі люди в кімнаті дотримувались нейтральної поведінки.

Вчені виявили, що самки демонстрували свою прихильність не до всіх, а тільки до своїх господарів, у яких також підвищувався рівень "гормону любові".

Копирайт изображения Catherine Walker
Image caption Собаки відмінно виконують команди

Відсутність впливу на собак-самців можна пояснити відмінностями функції окситоцину в різних статей.

Дослідники припускають, що ці результати свідчать про існування безперервного циклу зв'язку між людиною і собакою, яким керує окситоцин.

Коли собака дивиться в очі своєму господарю, в його мозку виробляється окситоцин, який збільшує в нього бажання більше гратися зі своїм улюбленцем. Це, в свою чергу, підвищує окситоцин в мозку тварини.

Коли вчені повторили перший експеримент на вовках, вони не виявили жодних доказів подібного циклу прив'язаності. Це наштовхнули їх на думку, що вовки не використовують такі навички спілкування з людиною, як собаки.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Earth.

Новини на цю ж тему