Як наше тіло обманює мозок

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Наше сприйняття власного тіла не таке вже й усталене, як ми звикли думати

Мозок людини – найскладніший орган, але його можна легко обманути. Наприклад - змусити відчувати, що ваше тіло за розміром - як лялька Барбі або, навпаки, величезна статуя. Кореспондент BBC Future Девід Робсон досліджує феномени нашої свідомості.

"Ілюзія гумової руки" – один із найбільш дивовижних і найкраще вивчених феноменів у неврології. Він демонструє, що мозок людини може відчувати штучну гумову руку як власну.

Під час експерименту дослідник з Каліфорнійського університету у Ріверсайді Лоренс Розенблум поміщав поруч зі справжньою рукою людини штучну. Обидві руки він накривав тканиною так, щоб видно були лише кисті й зап'ястя. Потім учений починав синхронно погладжувати обидві руки пензликами на очах у власника.

Коли експериментатор несподівано вдаряв молотком гумову руку, людина реагувала так, ніби її справжній руці загрожувала небезпека. Дослідження фізіологічних реакцій тіла підтверджували справжність цього відчуття – людина вкривалася потом, а її пульс значно прискорювався.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Іноді наш мозок сприймає тіло, ніби його заштовхнули у ляльку

Чому ми так реагуємо? Жахливе відчуття, що наші руки підмінили, пояснюється тим, що мозок комбінує інформацію з різних органів чуття і порівнює її зі своєю внутрішньою мапою сприйняття тіла.

Зазвичай цей неврологічний процес працює бездоганно, але у таких випадках, як із гумовою рукою, мозок починає плутати два різних джерела інформації. Дотик до справжньої руки співвідноситься з рухами по штучній. У результаті мозок починає швидко корегувати внутрішню мапу тіла і додає до неї штучну руку як свою власну.

"Ілюзія мармурової руки"

Не дивно, що цей моторошний ефект був відкритий студентом Метью Ботвініком на вечірці, присвяченій Геловіну.

Він взяв штучну руку – один із реквізитів свята – і приладнав її до себе, а справжню руку сховав під одягом. Потім - попросив приятеля погладити обидві руки одночасно. Відчуття того, що штучна рука є його власною, було настільки сильним, що студент із жахом відкинув пластиковий протез.

Відтоді ми відкрили багато інших дивних способів обдурити мозок. Деякі з них змушують нас почуватися як Аліса в Країні чудес.

Команда шведських дослідників продемонструвала, що за однакових зовнішніх умов можна змусити мозок сприймати тіло так, ніби його заштовхнули в маленьку ляльку або гігантську статую, тобто симулювати відчуття сильного зменшення або, навпаки, збільшення тіла.

Багато уваги приділяють іншому феномену – так званому "ефекту віддзеркалення". Дві людини сидять одна навпроти одної, а експериментатор починає синхронно погладжувати їхні щоки. Поступово у людей з'являється відчуття, що вони є віддзеркаленням одне одного. Коли їм пропонують подивитися на світлини, вони часто плутають риси обличчя партнера зі своїми власними.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Ілюзії фізичного перевтілення можуть сприяти подоланню расизму

Найдивовижнішим феноменом все ж залишається "ілюзія мармурової руки". Замість гумової руки дослідники легенько вдаряли молотком по справжній руці людини, і в ту ж мить за спиною у неї вмикали звук молотка, який вдаряє по мармуру.

В учасників експерименту з'являлося реальне відчуття, що їх рука стає важкою, нерухомою та твердою. Головне, що рука також втрачала свою чутливість. Коли експериментатор підносив голку до пальців випробуваного, його фізіологічні реакції відрізнялися від звичайних.

Важливий висновок із цих експериментів - наше сприйняття власного тіла не таке вже й усталене, як ми звикли думати. Схожий ефект спрацьовує, коли хтось повторює міміку й рухи нашого тіла, і ми підсвідомо починаємо трохи ідентифікувати себе з цією людиною, а також симпатизувати їй.

Деякі вчені вважають, що ілюзії фізичного перевтілення можуть сприяти подоланню расизму. Ми можемо стати більш толерантними, якщо буквально відчуємо себе у тілі іншої людини.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему