Віскі з пивом – головний біль?

Копирайт изображения Thinkstock

Жарт "пиво без горілки – гроші на вітер" знайомий кожному, хто хоча б раз відчув, що таке похмілля. Народна мудрість не радить змішувати алкогольні напої. Якщо ваш ранок почався з головного болю, нудоти та спраги, то вчора ввечері ви щось не так змішали.

Градус не понижувати, темний алкоголь зі світлим не мішати, шампанське з горілкою не пити – існує безліч теорій та порад щодо порядку споживання напоїв. Декілька келихів – і ці правила вже важко згадати. Але скільки правди в цих приказках? І наскільки вірні теорії про те, що змішування алкоголю робить похмілля гіршим?

Кілька наукових досліджень підтвердили основні причини похмілля: зневоднення, зміна рівня гормонів, таких як кортизол і альдостерон та інтоксикація організму. Імунна система порушується, що спричиняє головний біль, нудоту і втому.

Перший з двох основних інгредієнтів напою, який впливає на тяжкість похмілля, очевидний. Чим вище вміст алкоголю, тим швидше ви його випиваєте і тим гірше похмілля. Але це лише статистика. Однакова кількість алкоголю далеко не завжди спричиняє однаковий рівень похмілля. Деякі щасливчики твердять, що ніколи не страждають від похмілля, і ніхто точно не знає, чому.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Деякі щасливчики ніколи не страждають від похмілля, але наука не має пояснень цьому

Дослідження, в якому під час свят брали участь більше сотні молодих данців, показало, що третина учасників, які споживали мінімум 12 одиниць алкоголю (це майже 2 літра пива або чотири келиха вина), зовсім не мали похмілля.

Змішування напоїв не обов'язково збільшує загальну кількість споживаного алкоголю, за винятком коктейлів. Якщо поєднати три або чотири дози спирту з іншими інгредієнтами, то пульсуючий головний біль та сухість в горлі – результат споживання більшої кількості алкоголю в цілому.

Окрім етанолу, який викликає інтоксикацію організму, алкоголь містить й інші ключові інгредієнти, що впливають на похмілля. Виробники алкоголю називають їх спорідненими сполуками. Ці інші речовини виробляються в процесі ферментації (бродіння) і включають ацетон, ацетальдегід, сивушні масла і дубильні речовини, які надають темним напоям їх колір і частково аромат. Віскі, бурбон, наприклад, містять у 37 разів більше споріднених сполук, ніж горілка.

Щоб дізнатися про вплив цих речовин на тяжкість похмілля, дослідники зі США набрали групу студентів, які регулярно вживали алкоголь, але не мали залежності.

Кожного вечора вчені пропонували учасникам експерименту три різних коктейлі: бурбон з колою, горілку з колою або безалкогольний напій з коли і тоніку, в який додавали кілька крапель бурбона або горілки, щоб відтворити алкогольний смак.

Вони випивали від трьох до шести напоїв, поки концентрація алкоголю у 100 мл видихуваного повітря не складала в них 0,11 г. Такий ступінь сп'яніння перевищує допустиму норму для водіїв від двох до п'яти разів, залежно від країни. Після того вони залишалися на ніч у клініці, о 7 ранку снідали, а потім проходили низку медичних тестів. За участь в експерименті учасники отримували щедру винагороду у 450 доларів.

За результатами експерименту, студенти, які пили бурбон, повідомляли про гірше похмілля, ніж інші учасники, хоча тести на реакцію не виявили жодної різниці.

Світлі напої, як-от білий ром, горілка або джин, як правило, викликають менш важке похмілля, тому що вони містять відносно мало споріднених сполук, на відміну від темних видів алкоголю, які частіше використовують в коктейлях.

Люди, які віддають перевагу коктейлям, частіше вживають саме темний алкоголь. Але саме по собі змішання алкоголю не викликає проблем.

Поки що не існує наукового дослідження, яке підтвердило би, що вживання пива після вина, або навпаки, викликає похмілля. Але, можливо, справа не у взаємодії хімічних речовин, а у тому що пиво та вино по-різному впливають на нашу здатність оцінювати ситуацію.

Якщо спочатку ви випиваєте менш міцний алкогольний напій, як пиво, ви не втрачаєте здатності контролювати кількість алкоголю, яку ви вип'єте пізніше. І навпаки, більш міцний напій спочатку вечора притупляє вашу здатність реально оцінити ступінь сп'яніння.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Віскі містить більше споріднених сполук, які викликають похмілля, ніж світлий алкоголь

Є наукові свідчення того, що ми не вміємо правильно оцінити свій ступінь сп'яніння. При низькій кількості спожитого алкоголю люди зазвичай переоцінюють його рівень в крові, а після більшої кількості – недооцінюють рівень свого сп'яніння.

Наявні дані свідчать, що змішування напоїв не має впливу на похмілля. Єдиною причиною є високий вміст споріднених сполук у певних видах алкоголю та його надмірне вживання.

Питання лікування похмілля також хвилює вчених. Британський медичний журнал опублікував огляд досліджень про засоби від похмілля, серед яких були навіть такі езотичні, як артишоки, глюкоза і кактуси. Погана новина для любителів перекинути чарку – жоден з цих засобів не працює.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему