Чи є зв'язок між музикою і сексом?

Копирайт изображения Thinkstock

Чарльз Дарвін стверджував, що музика з'явилась як спосіб привернути увагу протилежної статі під час шлюбних ігор. Деякі сучасні дослідники погоджуються з цією думкою. Але наскільки їхнім доказам можна вірити, перевіряв кореспондент BBC Future Філ Болл.

Людство створює музику принаймні вже 40 тисяч років. Перші відомі нам музичні інструменти – флейти, зроблені з кісток тварин. Утім, суперечливим залишається питання, навіщо нам музика.

Одну з найбільш популярних серед науковців теорій висунув Чарльз Дарвін. Вчений припускав, що музика, як і спів у птахів, була потрібна для приваблення сексуального партнера. "Наші прабатьки, – писав він у "Походженні людини", – використовували музичні ноти і ритми, щоб зачарувати партнера протилежної статі".

Психолог Бенджамін Чарльтон з Університету Сассекса в Брайтоні, що в Англії, зібрав дані, які, здається, підтверджують гіпотезу Дарвина. У своєму експерименті він виявив, що у різні періоди менструального циклу жінки воліли слухати різних композиторів. У період найбільшої фертильності, наприклад, вони віддавали перевагу тим композиторам, які створюють більш складну музику.

Суперечливі висновки дослідження - неймовірно цікаві для ЗМІ. Але питання все ж таки залишається відкритим, наскільки достовірною є теорія про те, що функція музики пов'язана з продовженням роду.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Дослідження виявило, що у найбільш сприятливий для запліднення період циклу жінки віддавали перевагу композиторам, чия музика мала більш вишукану композицію

Почнемо спочатку. Що особливого у феномені музики? По-перше, усі відомі нам людські суспільства мали музику, навіть ті, у кого не було писемності. Отже, музика – одна з універсальних рис людства.

По-друге, музика на відміну від, скажімо, приготування їжі, сільського господарства, мови або виховання дітей, не приносить користі. Звісно, нам подобаються ці гармонічні звуки, вони піднімають настрій, викликають сум, приводять в екстаз або змушують танцювати. Утім, який від неї еволюційний зиск?

У теоріях, які пояснюють виникнення музики, недоліків немає. Одні стверджують, що музика була засобом зміцнення соціальних зв'язків, відігравала функцію згуртування племені. Така її роль зберігається й сьогодні.

Інші кажуть, що музика бере початок від колискових співів, які у свою чергу походять від так званої "материнської" мови (навмисного підвищення тону у розмові з малюком), яку практикують батьки у всьому світі.

Є й інші гіпотези, які припускають, наприклад, що музика і мова були колись спільним засобом комунікації, а пізніше з нього виокремилася музика – засіб вираження емоцій і мова – інструмент передачі смислу.

Виживають найсексуальніші

Але теорія Дарвіна про те, що музика є двигуном статевого відбору, залишається найбільш популярною.

Вчений вважав, що статевий відбір доповнював природний. Інакше кажучи, "виживав найсексуальніший", незалежно від того, чи були ці статеві ознаки корисними для еволюції виду в цілому.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Павич ніби каже: "Я настільки сильний, що можу вижити навіть з таким непотрібним обтяженням"

Згідно з цією точкою зору, вміння співати або створювати музику - як хвіст павича – марна, навіть іноді небезпечна річ, проте здатна привернути увагу.

Насправді, такі прояви сексуальності цілком можуть свідчити про генетичну пристосованість. Павич-самець ніби каже: "я настільки сильний, що можу вижити навіть з таким непотрібним обтяженням".

Так само, як і музикант, здатний створювати складну і гарну музику, демонструє свій кращий інтелект, спритність та витривалість. Отже, вибір талановитого музиканта як сексуального партнера має неабиякий еволюційний сенс.

Зв'язок між музикою і сексом здається безперечним. Рок і поп-зірки завжди оточені натовпом молодих, сексуально доступних фанатів на піку своєї фертильності. А хіба комусь вдалося перевершити відверту сексуальність гітари в руках Джіммі Гендрікса?

І це стосується не лише сучасних поп і рок-музикантів. Концерти угорського піаніста, композитора і диригента Ференца Ліста приводили жінок в справжній екстаз. А одне дослідження 2000 року повідомляє, що на класичних концертах перші ряди залу – ближче до оркестру, в якому зазвичай переважають музиканти-чоловіки, – займають, як правило, жінки.

Копирайт изображения Getty
Image caption Музика і секс завжди були поруч

Існує також популярне повір'я, що якість музичного виконання знижується після статевого акту. Майлз Девіс, приміром, розповідав, що перед важливими концертами музиканти часто утримуються від сексуальних стосунків, щоб виступити краще.

А якщо ви скажете, що бути музикантом зовсім не означає мати високі шанси на виживання (згадаймо Гендрікса, Моррісона або Курта Кобейна), то знайте, сам Дарвін розповідав про самців деяких видів, які помирали від виснаження під час шлюбних співів. Перспектива стати найбільш привабливим самцем варта ризику. До речі, у Джіммі Гендрікса троє дітей.

Прагнення до різноманітності, творчості і новизни у музикальному мистецтві також підтверджує теорію походження музики як засобу сексуального відбору. Адже більшість співочих птахів-самців мають надзвичайно складний і різноманітний репертуар з метою підвищити свої шанси серед жіночих особин.

І хіба надмірний розмір павиного хвоста – результат еволюційного відбору статевих ознак – не нагадує вам гори підсилювачів, динаміків, піротехніки та костюмів на сцені?

Але головна проблема з теорією Дарвіна у тому, що вона оперує фактами, далекими від наукової точності. Пісні у дописемних культур аж ніяк не нагадають Let’s Spend the Night Together (пісня "Ролінг Стоунз". – Ред.).

У піснях австралійських аборигенів переважно йдеться про почуття спільності з іншими членами племені. Західна музика Середньовіччя в Європі створювалася переважно безшлюбними ченцями-самітниками. А в деяких африканських країнах музиканти взагалі вважаються ледачими та ненадійними, а тому шлюбні шанси в них дуже низькі.

Копирайт изображения Getty
Image caption Що спільного між гуртом Kiss та хвостом павича?

Наукові докази зв'язку між музикою та сексуальним відбором - нечисленні або суперечливі. Якщо жінки й справді обирають сексуальних партнерів на основі їхніх творчих рис, тоді вибір має коливатись в залежності від циклу. Дослідження, проведене у 2006 році, й справді продемонструвало, що під час періоду, сприятливого для запліднення, жінки віддавали перевагу більш творчим чоловікам.

Музика жіночого тіла

Який внесок у цю дискусію робить останнє дослідження доктора Чарльтона?

Вчений логічно припустив, що складність музики, яку створює композитор, можна вважати показником його творчості та здатності засвоювати складну поведінку – риси, які можуть впливати на вибір жінками сексуального партнера. Раніше він твердив, що сама по собі овуляція не впливає на вибір жінками більш складної музики. А що стосується композиторів?

Доктор Чарльтон розділив 1465 учасниць дослідження – дорослих жінок репродуктивного віку – на дві групи відповідно до періоду їхнього циклу. Вони мали прослухати кілька коротких мелодій різної складності, написаних спеціально для експерименту. Спочатку він попросив деяких учасниць оцінити мелодійну складність творив, щоб переконатися в об'єктивності експерименту.

Потім він запропонував іншій групі обрати на основі двох мелодій (більш складної та більш простої) автора композиції, з яким вони могли би вступити у короткострокові або довгострокові сексуальні відносини.

Більшість віддала перевагу автору складної композиції, але тільки в тій групі жінок, які мали високий ризик запліднення, а також - тільки як короткострокового партнера.

Копирайт изображения Getty
Image caption Хіба існує хтось сексуальніший за Гендрікса з гітарою в руці?

Цифри є цифри. Здається репродуктивний цикл й справді впливає на вибір у даній ситуації. Доктор Чарльтон говорить, що ці дані дійсно "свідчать про те, що здатність створювати складні композиції може розглядатися як критерій відбору сексуального партнера".

Це має також говорити про те, що сама складність музики виникла з конкуренції між чоловіками, які прагнули довести свою мужність і привабити жінку.

Проте, хоча дані доктора Чарльтона доволі цікаві, вони далекі від переконливих. Наприклад, деякі експерти вважають найбільш складною музикою в світі гру індонезійського традиційного оркестру (гамелана), але вона вважається найменш сексуальною музикою в світі.

Існує мало свідчень того, що музика постійно розвивається у напрямку більшої складності. Також дуже важко провести межу між уподобаннями слухача до певного композитора та перевагами його музики.

Та й музика теж має певну межу складності, після якої її привабливість починає знижуватися. Наприклад, коли музика "Бітлз" стала більш складною, їх продажі почали поступово зменшуватися.

І це ми ще не торкалися питання, як культурні відмінності можуть впливати на вибір жінками тієї чи іншої композиції. Щоб знайти відповідь, потрібна значно більша кількість досліджень. А поки що, якщо музика дійсно живить кохання, нехай вона грає вічно.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему