Алкоголь з антибіотиками: міфи і факти

Копирайт изображения Thinkstock

Дослідження показали, що один-два келихи не перешкоджають дії ліків і не викликають неприємних побічних ефектів. Утім, не все так просто.

Жінки на перших місяцях вагітності, які ще не поділилися зі світом радісною новиною, добре знають, що означає відмовитися від алкоголю на вечірці – підозрілі погляди та розпитування неминучі.

Найкращою відмовкою в такій ситуації завжди було: "Вибачте, але я на антибіотиках". Навіть найдопитливіші друзі навряд чи почнуть цікавитися, від чого ви лікуєтесь.

Але чи це й справді так? Чи мусимо ми утримуватися від алкоголю, коли лікуємося антибіотиками?

Існують два пояснення. Одні люди вважають, що алкоголь перешкоджає правильній дії антибіотиків, інші – що він викликає побічні ефекти.

Для більшості антибіотиків жодне з цих припущень невірне. Втім, лікарі серйозно побоюються, що ці псевдонаукові переконання можуть змусити пацієнтів пропускати прийом ліків після келиха вина. А все, що спонукає людей пропустити дозу антибіотиків, розвиває проблему стійкості бактерій до антибіотиків.

Насправді, алкоголь не впливає на більшість поширених антибіотиків. Є деякі винятки. Препарат цефалоспоринової групи цефоцетан уповільнює розпад алкоголю, в результаті чого в крові підвищується рівень ацетальдегіду. Це може викликати низку неприємних симптомів: нудоту, блювання, почервоніння обличчя, головний біль, задишку та біль у грудях.

Схожі симптоми викликає медикамент дисульфірам, який іноді використовують у лікуванні алкогольної залежності. Принцип дії препарату полягає в тому, що коли пацієнт випиває алкоголь, ці неприємні симптоми змушують його відмовитися від випивки в майбутньому.

Симптоми й справді дуже неприємні, тому важливо, щоб люди утримувалися від алкоголю, коли вони приймають цей вид антибіотиків, а також протягом кількох днів після закінчення лікування.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Цефалоспорин, метронідазол та кілька інших антибіотиків дійсно несумісні з алкоголем і можуть викликати неприємні ефекти

Ще один несумісний з алкоголем антибіотик – це метронідазол. Його використовують для лікування стоматологічних інфекцій, інфікованих виразок ніг і пролежнів. Вважається, що він викликає такий самий набір симптомів, як й вищезазначений цефалоспорин.

Втім, зараз вплив алкоголю на симптоми під час прийому метронідазолу вчені ставлять під сумнів. Огляд досліджень у 2003 році підтвердив відсутність доказів цьому, так само як й невелике контрольоване тестування, проведене на фінських чоловіках, які приймали метронідазол протягом п'яти днів і не мали жодних побічних ефектів, якщо вживали алкоголь.

Автори дослідження все ж таки визнають, що побічна реакція можлива у деяких людей, а тому загальна рекомендація зараз вимагає не вживати алкоголь, коли ви приймаєте цей антибіотик.

Є кілька інших антибіотиків, під час прийому яких важливо уникати алкоголю, але лікарям це добре відомо і вони завжди дають пацієнтам конкретні попередження. Ці препарати включають тинідазол, лінезолід та еритроміцин.

Поява міфів

Але залишається досить довгий список інших антибіотиків, які цілком безпечно змішувати з алкоголем. Звичайно, коли ви хворієте, напиватися – не найкращий спосіб подолати хворобу. Це може спричинити надмірну втому або збезводнення організму, але це ніяк не пов'язане з прийомом ліків.

Можливо, окремі випадки сприяли виникненню міфу про те, що антибіотики не можна змішувати з алкоголем. Утім, існують й дві інші доволі несподівані теорії.

Одна з них свідчить, через те, що антибіотики використовуються для лікування захворювань, які передаються статевим шляхом, лікарі в минулому намагалися покарати пацієнтів за аморальне життя - позбавляли їх улюбленого напою.

Іншу думку висловив автор дослідження, проведеного в Лондонській урологічній клініці. Джеймс Бінгем зустрічався з покійним Сером Ієном Фрейзером, бригадиром британської армії, який почав використовувати пеніцилін для лікування поранених солдатів в Північній Африці у Другу світову війну.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Якщо ви приймаєте антибіотики і не втрималися від келиху, більш небезпечно припинити лікування, ніж змішати алкоголь з ліками

За тих часів пеніцилін був таким дефіцитом, що після того, як пацієнт приймав його, препарат знову отримували з переробленої сечі хворого. Солдатам, які видужували, дозволяти пити пиво, але, на жаль, це збільшувало обсяг їхньої сечі, що ускладнювало переробку пеніциліну і, як розповідає Сер Фрейзер, пиво заборонили.

Це чудова історія, незважаючи на те, чи насправді вона сприяла виникненню поширеного міфу. Розвінчання міфу - завжди складне питання.

З одного боку, ті, хто приймають антибіотики і не можуть протистояти спокусі хильнути чарку, не припинятимуть лікування. А це запобігатиме поширенню небезпечної стійкості бактерій до антибіотиків.

З іншого боку, якщо міф про алкоголь та антибіотики зникне, жінкам, які не бажають розповідати про свою вагітність, доведеться бути більш винахідливими на вечірках.

Ця стаття написана для загальної інформації. Її зміст не може замінити медичну консультацію спеціаліста. BBC не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем на основі інформації на сайті. BBC також не несе відповідальності за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-сайтів, на які посилаються автори статті, а також не рекомендує будь-які комерційні продукти або послуги, згадані на будь-якому сайті. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему