Чому біль приносить задоволення?

Копирайт изображения Getty

Чому деякі люди обожнюють пекучі до сліз страви карі, виснажливі тренування в спортзалі або садо-мазо секс?

Його супротивник міг викликати судоми, серцеві напади і навіть смерть. Але Джейсон Макнабб зберігав дивний спокій, коли виходив на арену. Пролунав свисток. Перший напад видався міцним та блискавичним – нестримані сльози, розпухлі губи і піт.

Це були дивні змагання. Джейсон Макнабб побив світовий рекорд, з'ївши за дві хвилини найбільшу кількість перців Bhut Jolokia (сорт перцю-чилі, який є одним з найпекучіших в світі. – Ред.).

"Мені здавалося, що цілий рій ос одночасно жалить мене в язик. Це було справжнісіньке пекло", – ділиться враженнями чемпіон.

Пекучість перцю Bhut Jolokia, "перцю-привіду", дорівнює одному мільйону одиниць Сковілля (одиниця вимірювання гостроти перцю). Іншими словами, він від 200 до 400 разів гостріший, ніж перець халапеньо (інший сорт гострого перцю).

Це один з найгостріших плодів в світі, і кожен, хто з'їсть хоча би шматочок, відчує страшенне печіння. Виникає питання: навіщо його взагалі їсти.

Копирайт изображения Guinness World Records
Image caption Джейсон Макнабб – рекордсмен з поїдання гострого перцю – каже, що це справжнє пекло

Здоровий глузд говорить нам, що люди прагнуть задоволення і уникають болю. Але це далеко не завжди так – багато з того, що ми робимо, завдає нам біль: біг, масаж гарячим камінням, татуювання, пірсинг або БДСМ (психосексуальна субкультура, заснована на відносинах домінування-підкорення та садо-мазо практиках. – Ред.).

Біль від гострого перцю приносить Джейсону Макнаббу сильні емоції, схожі на ті, які ми отримуємо від смачної їжі, наркотиків або сексу. "Біль вгамовується досить швидко, а потім я відчуваю надзвичайний приплив адреналіну та ейфорії", – пояснює Джейсон.

Зв'язок між задоволенням і болем прихований у фізіології нашого організму. По-перше, будь-який біль змушує центральну нервову систему вивільнити ендорфіни – білки, які блокують больові відчуття. Їхня дія схожа на дію опіатів, приміром, морфіну, які викликають почуття ейфорії.

Цей зв'язок не здивує тих, хто займається бігом. Інтенсивна фізична активність спричиняє вивільнення молочної кислоти – побічного продукту розпаду глюкози, коли організму бракує кисню.

Кислота подразнює больові рецептори в м'язах, які через спинний мозок надсилають електричні сигнали до головного мозку. Мозок інтерпретує ці сигнали,як відчуття печіння в ногах.

Так відбувається поки центр управління нервової системи – гіпокамп – не включиться в роботу. Ця ділянка мозку, яка за формою нагадує морського коника, реагує на сигнали болю і змушує тіло виробляти свої наркотики – ендорфіни.

Протеїни зв'язуються з опіоїдними рецепторами в головному мозку і запобігають викиду хімічних речовин, які беруть участь у передачі больових сигналів. Це допомагає блокувати біль, але ендорфіни продовжують діяти, стимулюючи лімбічний і префронтальний відділи мозку – ті самі відділи, які активуються пристрасним коханням та музикою.

Цей пост-больовий сплеск емоцій нагадує наркотичну дію морфіну або героїну, яка також пов'язана з опіоїдними рецепторами мозку.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Спортсмени-бігуни після виснажливих тренувань відчувають ейфорію. Але як це пояснити з точки зору фізіології мозку

Окрім того, біль від інтенсивних фізичних вправ також спричиняє викид іншої знеболюючої речовини в нашому тілі – анандаміду. Відомий як "речовина блаженства", анандамід зв'язується з канабіноїдними рецепторами мозку, блокує больові сигнали і викликає тепле, приємне відчуття, схоже на наркотичну дію марихуани, яка зв'язується з тими ж рецепторами головного мозку.

Адреналін, який також виробляється у відповідь на біль, збуджує організм, підвищуючи частоту серцебиття спортсмена.

Відчуття печіння в ногах захищає організм від перенапруги. А "кайф бегуна", можливо, допомагав нашим предкам терпіти біль під час виснажливого полювання.

Приємні відчуття після болю є захисною реакцією організму після травми і допомагають впоратися з її наслідками.

Але чому деякі види болю приємні, а інші - нестерпні?

Одна з теорій, яка намагається пояснити це, говорить про так званий "доброякісний мазохізм" – прагнення болю із одночасним усвідомленням, що він не викличе серйозних ушкоджень. Це особлива риса людською психіки, жодна тварина не здатна на таке.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Гострий перець може викликати задоволення

Одним із прикладів є перець чилі. Активний інгредієнт цієї рослини – капсаїцин – абсолютно нешкідливий. Він завдає болю, тому що зв'язується з рецептором TRPV1, що належить до групи термочутливих рецепторів нашого язику, які сповіщають тіло про потенційно небезпечне тепло або холод. Активація рецептору TRPV1 посилає мозку такі ж сигнали, які би викликав дотик язиком до справжнього вогню.

Більшість маленьких дітей не люблять чилі, але вони поступово вчаться насолоджуватися ним, бо через багаторазовий досвід починають усвідомлювати, що його дія на організм цілком безпечна.

Втім, язики тих, хто має справжню залежність від чилі, не більш чутливі до капсаїцину, ніж в інших людей.

Прагнення болю – є специфічною людською рисою. Вчені марно намагалися викликати залежність від чилі у щурів. Тварини в решті-решт добровільно погоджувалися на болісний досвід, але тільки за умови отримання нагороди після цього.

"Взагалі, коли тварина переживає негативні відчуття, вона завжди уникатиме їхнього джерела", – пояснює Пол Розін з Університету Пенсильванії.

"Доброякісний мазохізм" добре відомий тим, хто практикує БДСМ. "Господиня" Олександра, мешканка Лондону, яка професійно займається БДСМ, пояснює: "Ми чітко усвідомлюємо різницю між поганим і хорошим болем. Поганий біль означає, що щось відбувається не так і треба негайно зупинитися. Хороший біль є приємним. Наприклад, якщо під час бондажу плече починає тягнути, це може бути потенційно небезпечним, ми ослаблюємо мотузки".

Теорія "доброякісного мазохізму" також пояснює, чому ми прагнемо й інших неприємних відчуттів, не лише фізичних, але й емоційних. Нас так і тягне прокотитися на американських гірках, щоби відчути жах, або подивитися сумний фільм.

"Якби тварина прокотилася би на американських гірках, вона ніколи добровільно не погодилася би знову на них сісти", – каже професор Розін.

Зв'язок між сексом і болем не обмежується світом БДСМ. В одному дослідженні вчені спостерігали за допомогою томографа, що відбувається в мозку жінок під час мастурбації. Дослідження показало, що більше 30 ділянок мозку були активними, зокрема й ті, які пов'язані з болем.

Копирайт изображения Getty
Image caption Здоровий глузд говорить, що люди прагнуть задоволення і уникають болю, вітм, це далеко не завжди так

Інше дослідження показало, що хворі на рак, яким блокували нерви у спинному мозку, щоб полегшити хронічний біль у животі, втрачали здатність відчувати оргазм. Якщо біль повертався, то й здатність до оргазму також відновлювалася.

Баррі Комісарук з Рутгерського Університету вважає, що між нервовими шляхами, за допомогою яких ми відчуваємо біль та оргазм, існує міцний зв'язок.

"Ще одне спостереження лише підтверджує цю гіпотезу – міміку обличчя під час оргазму часто важко відрізнити від тієї, коли людина відчуває біль", – каже вчений.

З цим узгоджується й інший факт, парацетамол або інші болезаспокійливі препарати не тільки полегшують як фізичний так і душевний біль, але й притуплюють відчуття задоволення.

Під час дослідження одній групі випробуваних дали парацетамол, а іншій – плацебо і запропонували оцінити інтенсивність емоцій стосовно серії провокаційних фотографій. Препарат "зрівняв" як сильно негативні, так і позитивні емоції, що доводить, що вони діють за спільними біологічними шляхами.

Висновок вчених не залишає сумнівів - біль і задоволення для людей завжди взаємопов'язані.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему