Повсякденне життя астронавтів місії "Аполлон"

  • Стівен Доулінг
  • BBC Future

Космічна агенція НАСА нещодавно оприлюднила архів фотографій місії "Аполлон", який відкриває нові сторінки повсякденного життя астронавтів на орбіті.

Людське обличчя "Аполлону"

Фотоархів космічної програми "Аполлон"* – це приголомшливі знімки космосу, більшість із яких уже давно стали культовими: схід Землі над поверхнею Місяця або Базз Олдрін, який позує Нілу Армстронгу на Місяці.

Ці хрестоматійні світлини, між тим, - лише крапля серед безлічі зображень астронавтів, які вони робили на свої камери під час польотів у космос і роботи на орбітальній станції.

На початку жовтня Національне управління з аеронавтики завантажило на свою сторінку у Flickr сотні світлин у високій якості, які дозволяють побачити людське обличчя однієї з найсміливіших місій в освоєнні космосу.

"Космічна" зубна щітка

Астронавти, які проводять по шість місяців на Міжнародній космічній станції, спираються на 50-річний досвід пілотованих польотів у космос. Більшість із того, з чого складається повсякденне життя на МКС сьогодні, започаткували астронавти таких місій, як "Аполлон". На цьому знімку – Роналд Еванс, пілот командного модуля "Аполлон-17".

Як поголитися у космосі

Під час перших космічних місій астронавти залишалися на орбіті всього кілька годин, у найдовшому випадку – день. Космічні програми "Аполлон" від початку були значно тривалішими, найдовша з них – "Аполлон-17" – тривала 12 із половиною днів.

А це означало, що космонавти мали приділяти особистій гігієні більше часу, ніж раніше. Астронавти "Аполлона-11" першими привезли на орбіту бритви і пінку для гоління.

Напій на небесах

Коли місії стали більш тривалими, з'явилася потреба у більшої кількості їжі та води для екіпажу з трьох осіб. Вода на борту космічної станції була побічним продуктом у процесі вироблення електроенергії шляхом поєднання водню та кисню.

Частину води охолоджували, і астронавти використовували її для пиття або розведення сухої їжі, на іншій – варили гарячі страви. Це була справжня розкіш порівняно з астронавтами місії "Меркурій", які харчувалися лише холодною їжею, бо на космічному кораблі не було гарячої води.

Королівська трапеза

Перші астронавти за допомогою соломинки висмоктували їжу з тюбиків, схожих на ті, які ми використовуємо для зубної пасти. Вони довели, що люди можуть їсти і перетравлювати їжу в космосі, хоча те, чим вони харчувалися, було важко назвати їжею.

Коли "Аполлон" полетів у космос, технології замороження напівфабрикатів дозволили астронавтам готувати страви, які треба було розводити водою (один із таких напівфабрикатів ви бачите на знімку).

На Різдво 1968 року екіпаж "Аполлону-8" виявив, що космонавти отримали термооброблену індичку з підливкою і журавлинним соусом, який можна було їсти ложкою.

Сон на робочому місці

Деякі астронавти місії "Аполлон" скаржилися, що їм важко засинати через шум на МКС і світло: на орбіті астронавти зустрічають світанок кожні 90 хвилин.

Щоби полегшити сон в умовах невагомості, астронавти пристібаються у спальних мішках, прикріплених до стін космічного корабля.

Одне маленьке селфі для людини

Найдовшою в історії "Аполлона" місією був "Аполлон-17" у грудні 1972 року. Екіпаж космічного корабля складався з командира Юджина Сернана, пілота командного модуля Роналда Еванса і пілота місячного модуля Гаррісона Шмітта.

Впродовж 12 днів і 13 годин у космосі астронавти мали достатньо часу, щоби побавитись із фотокамерами.

Догори дриґом

У невагомості можна експериментувати з позами і робити оригінальні портрети, як цей знімок, на якому зображені Юджин Сернан і Рональд Еванс з місії "Аполлон-17".

Посмішка з висоти

Близько 12 тисяч знімків, завантажених НАСА на свою сторінку у Flickr, містять наукові дослідження поверхні земного супутника, пейзажі Місяця, що пропливає поруч, та приголомшливі види далекої Землі з космосу.

Але спонтанні повсякденні фотографії, зроблені членами екіпажів місії "Аполлон", пропонують поглянути на життя орбітальної станції очима астронавтів. На цьому знімку – осяйна посмішка Донна Фултона Айзлі, астронавта "Аполлона-17".

Після повернення

Колекція містить фотографії найбільш драматичних моментів в історії космонавтики.

Цей портрет Ніла Армстронга зробив Базз Олдрін під час місії "Аполлон-11". На знімку схоплений момент відразу після повернення у місячний модуль після історичних перших кроків американських астронавтів на Місяці. На більшості відомих нам фотографій людина у скафандрі на Місяці – це Базз Олдрін. Але повернувшись до модуля, Базз узяв камеру і сфотографував свого напарника.

Щира хлоп'яча посмішка Ніла Армстронга на цій світлині відбиває захопливий момент епічної сторінки в історії людства.

*Космічна програма "Аполлон" – третя програма пілотованих космічних польотів NASA – почалась у 1961 році для здійснення першої висадки людини на Місяць і завершилася у 1975. Шість польотів місії "Аполлон" – єдині в історії людства, коли люди висаджувалися на іншому космічному тілі. "Аполлон-8" був першим пілотованим космічним кораблем, який вийшов на орбіту іншого астрономічного об'єкта, а "Аполлон-17" – це остання на цей час пілотована висадка на Місяць.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.