Повсякденне життя астронавтів місії "Аполлон"

Копирайт изображения Nasa

Космічна агенція НАСА нещодавно оприлюднила архів фотографій місії "Аполлон", який відкриває нові сторінки повсякденного життя астронавтів на орбіті.

Людське обличчя "Аполлону"

Копирайт изображения NasaFlickr

Фотоархів космічної програми "Аполлон"* – це приголомшливі знімки космосу, більшість із яких уже давно стали культовими: схід Землі над поверхнею Місяця або Базз Олдрін, який позує Нілу Армстронгу на Місяці.

Ці хрестоматійні світлини, між тим, - лише крапля серед безлічі зображень астронавтів, які вони робили на свої камери під час польотів у космос і роботи на орбітальній станції.

На початку жовтня Національне управління з аеронавтики завантажило на свою сторінку у Flickr сотні світлин у високій якості, які дозволяють побачити людське обличчя однієї з найсміливіших місій в освоєнні космосу.

"Космічна" зубна щітка

Копирайт изображения NasaFlickr

Астронавти, які проводять по шість місяців на Міжнародній космічній станції, спираються на 50-річний досвід пілотованих польотів у космос. Більшість із того, з чого складається повсякденне життя на МКС сьогодні, започаткували астронавти таких місій, як "Аполлон". На цьому знімку – Роналд Еванс, пілот командного модуля "Аполлон-17".

Як поголитися у космосі

Копирайт изображения NasaFlickr

Під час перших космічних місій астронавти залишалися на орбіті всього кілька годин, у найдовшому випадку – день. Космічні програми "Аполлон" від початку були значно тривалішими, найдовша з них – "Аполлон-17" – тривала 12 із половиною днів.

А це означало, що космонавти мали приділяти особистій гігієні більше часу, ніж раніше. Астронавти "Аполлона-11" першими привезли на орбіту бритви і пінку для гоління.

Напій на небесах

Копирайт изображения NasaFlickr

Коли місії стали більш тривалими, з'явилася потреба у більшої кількості їжі та води для екіпажу з трьох осіб. Вода на борту космічної станції була побічним продуктом у процесі вироблення електроенергії шляхом поєднання водню та кисню.

Частину води охолоджували, і астронавти використовували її для пиття або розведення сухої їжі, на іншій – варили гарячі страви. Це була справжня розкіш порівняно з астронавтами місії "Меркурій", які харчувалися лише холодною їжею, бо на космічному кораблі не було гарячої води.

Королівська трапеза

Копирайт изображения NasaFlickr

Перші астронавти за допомогою соломинки висмоктували їжу з тюбиків, схожих на ті, які ми використовуємо для зубної пасти. Вони довели, що люди можуть їсти і перетравлювати їжу в космосі, хоча те, чим вони харчувалися, було важко назвати їжею.

Коли "Аполлон" полетів у космос, технології замороження напівфабрикатів дозволили астронавтам готувати страви, які треба було розводити водою (один із таких напівфабрикатів ви бачите на знімку).

На Різдво 1968 року екіпаж "Аполлону-8" виявив, що космонавти отримали термооброблену індичку з підливкою і журавлинним соусом, який можна було їсти ложкою.

Сон на робочому місці

Копирайт изображения NasaFlickr

Деякі астронавти місії "Аполлон" скаржилися, що їм важко засинати через шум на МКС і світло: на орбіті астронавти зустрічають світанок кожні 90 хвилин.

Щоби полегшити сон в умовах невагомості, астронавти пристібаються у спальних мішках, прикріплених до стін космічного корабля.

Одне маленьке селфі для людини

Копирайт изображения NasaFlickr

Найдовшою в історії "Аполлона" місією був "Аполлон-17" у грудні 1972 року. Екіпаж космічного корабля складався з командира Юджина Сернана, пілота командного модуля Роналда Еванса і пілота місячного модуля Гаррісона Шмітта.

Впродовж 12 днів і 13 годин у космосі астронавти мали достатньо часу, щоби побавитись із фотокамерами.

Догори дриґом

Копирайт изображения Nasa

У невагомості можна експериментувати з позами і робити оригінальні портрети, як цей знімок, на якому зображені Юджин Сернан і Рональд Еванс з місії "Аполлон-17".

Посмішка з висоти

Копирайт изображения NasaFlickr

Близько 12 тисяч знімків, завантажених НАСА на свою сторінку у Flickr, містять наукові дослідження поверхні земного супутника, пейзажі Місяця, що пропливає поруч, та приголомшливі види далекої Землі з космосу.

Але спонтанні повсякденні фотографії, зроблені членами екіпажів місії "Аполлон", пропонують поглянути на життя орбітальної станції очима астронавтів. На цьому знімку – осяйна посмішка Донна Фултона Айзлі, астронавта "Аполлона-17".

Після повернення

Копирайт изображения NasaFlickr

Колекція містить фотографії найбільш драматичних моментів в історії космонавтики.

Цей портрет Ніла Армстронга зробив Базз Олдрін під час місії "Аполлон-11". На знімку схоплений момент відразу після повернення у місячний модуль після історичних перших кроків американських астронавтів на Місяці. На більшості відомих нам фотографій людина у скафандрі на Місяці – це Базз Олдрін. Але повернувшись до модуля, Базз узяв камеру і сфотографував свого напарника.

Щира хлоп'яча посмішка Ніла Армстронга на цій світлині відбиває захопливий момент епічної сторінки в історії людства.

*Космічна програма "Аполлон" – третя програма пілотованих космічних польотів NASA – почалась у 1961 році для здійснення першої висадки людини на Місяць і завершилася у 1975. Шість польотів місії "Аполлон" – єдині в історії людства, коли люди висаджувалися на іншому космічному тілі. "Аполлон-8" був першим пілотованим космічним кораблем, який вийшов на орбіту іншого астрономічного об'єкта, а "Аполлон-17" – це остання на цей час пілотована висадка на Місяць.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему