Як червоний колір змінює нашу свідомість?

Копирайт изображения Getty

Червоний колір більше, ніж будь-який інший, впливає на нашу свідомість – від поведінки на робочому місці до інтимного життя. Чому це так, дізнавався кореспондент BBC Future Девід Робсон.

Ми вже ніколи не дізнаємось, що відбувалося в головах наших предків десятки тисяч років тому, коли вони за допомогою природних фарб почали малювати свої зображення. Але важливо те, що ці перші зразки живопису були виконані насиченою червоною вохрою – кольором нашої крові, який промовисто нагадував про життя і смерть.

Сьогодні різні відтінки червоного асоціюються з владою, агресією і сексом – від шляхетного багрянцю регалій Британської королеви до крикливого неону амстердамських ліхтарів. І ці асоціації - далеко не збіг.

Нова галузь науки, яка називається "психологія кольору", виявила, що червоний колір має глибокий вплив на наш настрій, сприйняття реальності і поведінку. Одяг червоного кольору впливає на фізіологію, змінюючи баланс гормонів і спортивні результати, приміром, у футбольному матчі.

Чому рубінові, малинові, кармінові та багряні відтінки мають такий потужний вплив на наш розум?

Застереження

Немає жодних сумнівів, що наше сприйняття червоного спричинено однією з найважливіших подій в еволюції людини. Багато які ссавці, приміром, собаки, не розрізняють червоного та зеленого. Але коли наші предки-примати адаптуватися до життя в джунглях, у сітківці їхніх очей розвинулися нові клітини, які дозволили їм вирізняти яскравий червоний колір плоду на фоні зеленого листя.

Копирайт изображения SPL
Image caption Я би не хотів мати справи з цим альфа-самцем мандрилів

Це більш досконале сприйняття кольору привело згодом до нових форм соціальної взаємодії. Почервоніння шкіри, спричинене приливом крові до поверхні шкіри, є важливою ознакою домінування у багатьох приматів. Мавпи-мандрили - мабуть, найвідоміший приклад. Яскраві червоні плями на обличчі і задній частині тіла тварин свідчать про положення у строгій ієрархії групи: чим більш міцним і домінуючим є самець, тим більш насичений колір плям він має.

Вміння розрізняти відтінки червоного допомагає мавпам, які займають нижчі ступені в ієрархії, не вступати у бій із сильнішими конкурентами, в якому вони безперечно програють.

Лише в 2004 році два психологи з Даремського університету Рассел Гілл і Роберт Бартон задалися питанням, чи можливо, що й люди реагують на колір подібним чином. Хоча ми не маємо таких яскравих плям, як мандрили, однак, ми вміємо червоніти від гніву. Можливо, тому одяг червоного кольору асоціюється з агресією та владою.

Сила

Втім, як перевірити цю гіпотезу, дослідникам Гіллу і Бартону довго були невідомо. Олімпіада 2004 року надала їм чудову можливість. У бойових видах спорту, як-от бокс і тхеквондо, колір форми спортсменів – червоний або синій – визначається довільно. Це дозволило вченим порівняти виступи одних і тих же атлетів у формі різного кольору.

Аналіз спортивних результаті впродовж Олімпіади виявив, що спортсмени, одягнені в червону майку та шорти, мали на 5% більше шансів виграти бій, ніж їхні суперники у синій формі.

"Звичайно, червона форма не зробить з вас непереборного спортсмена, – каже Рассел Гілл. – Але допомагає схилити шальку терезів на ваш бік, коли сили суперників майже рівні".

Цьому першому "Етюду в багряних тонах" наслідувала ціла низка інших експериментів, які зробили дуже схожі висновки стосовно, приміром, результатів пенальті у футбольних матчах. Так, якщо голкіпер мав червону форму, шанси забити пенальті знижувалися.

Незабаром психологія кольору стала окремою галуззю досліджень, яка базувалась на цілком об'єктивних даних. "Це дослідження відродило інтерес до кольору і його впливу на психіку людини", – каже Ендрю Елліот з Університету Рочестера в штаті Нью-Йорк.

Точна причина цього ефекту досі залишається предметом дискусій. Ендрю Елліот зазначає, що люди, одягнені в червоне, почуваються більш впевнено, що викликає прискорене серцебиття і підвищення рівня тестостерону, а це, в свою чергу, покращує спортивні результати.

Можливо, що червоний відлякує суперника, так само як слабші мандрили не наважаються наблизитися до більш яскравих альфа-самців.

Копирайт изображения Getty
Image caption Боксери в червоній формі мають трохи більше шансів перемогти

"Коли ми бачимо червоний колір, ми можемо відчувати страх і почуватися більш принижено, що спричиняє зниження рівня тестостерону", – пояснює професор Еліот. А можливо, що справа у суддях. Одна німецька команда обробила відеозапис з виступом борців тхеквандо так, щоби змінити колір їхньої форми.

Коли відео продемонстрували професійним суддям, виявилося, "що проста зміна кольору вплинула на те, як досвідчені судді нараховували бали", – розповідає Рассел Гілл. Спортсмени в червоній формі, здається, завоювали більшу прихильність рефері.

Червоний впливає на нашу поведінку й за межами спортивного залу. Приміром, в казино гра червоними фішками змушує робити більші ставки, ніж гра синіми або білими, можливо, тому, що червоний, знову ж таки, асоціюється з перемогою.

З іншого боку, червоний одяг може допомогти вам краще пройти співбесіду на роботу. Деякі експерти вважають, що червона краватка допоможе вам продемонструвати впевненість в компетентність під час інтерв'ю.

Гріх

Втім, найбільш вивченими і стійкими виявляються асоціації червоного кольору з сексуальним бажанням, звабленням та гріхом. Це підтверджують численні приклади - від Вавилонської блудниці до "Леді в червоному" співака Кріса де Бурга.

Низка експериментів, проведених професором Елліотом та іншими колегами, підтвердили, що як чоловіки, так і жінки відчувають себе більш привабливими в одязі червоного кольору.

Хоча більшість з цих досліджень проводилася в лабораторії, коли учасників просили оцінити статичні фотографії, їхні результати виявляються також цілком вірними стосовно поведінки в реальному житті.

Офіціантки в червоному, як правило, отримають більше чайових від клієнтів-чоловіків, а футболка червоного кольору допомагає зупинити автомобіль, коли дівчина подорожує автостопом.

Це може пояснюватися тим, що рум'яне обличчя, що є ознакою гарної циркуляції крові, свідчить про здоров'я та добру фізичну форму, а по асоціації ми переносимо ці ознаки і на колір одягу.

Як і у спорті, секрет може полягати як у більш впевненій поведінці того, хто одягнений в червоне, так і у сприйнятті людини, яка бачить червоний колір.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Чи може колір одягу впливати на наше сприйняття людини

В одному цікавому експерименті дослідники зробили фото крупним планом групи чоловіків і жінок, одягнених в одяг різного кольору. Тим не менш, спостерігачі, які фактично не бачили одягу, далі більш високі оцінки тим, на кому був червоний одяг.

"Очевидно, що люди в червоному мали більш сексуальний вираз обличчя або позу", – пояснює пан Еліот.

"Утім, ми не радимо негайно переодягатися або перефарбовувати стіни офісу. У деяких ситуаціях червоний колір може провокувати зовсім інші емоції, іноді небажані. Так, чоловік у червоному може виглядати більш впевненим і привабливим, втім, якщо колір надто яскравий, він може викликати агресію", - каже вчений.

Він також з'ясував, що люди показують гірші результати у когнітивних тестах, коли завдання для іспиту вони отримують у червоних папках.

Інші кольори

А найважливіше те, що більшість досліджень психології кольору все ще не підкріплюються достатньою базою емпіричного матеріалу, щоби вважати їх цілком достовірними. "Я думаю, що ця робота – поки що на початковій стадії", – каже доктор Еліот.

Психологам потрібно провести більше експериментів, дослідити, коли спрацьовують різні ефекти. Лише тоді ми можемо бути впевненими, що перші результати не є квапливими.

"Зрештою, ми могли би використовувати психологію кольору для створення більш продуктивного робочого середовища, але ми поки що далекі від цього. Я думаю, що поки що дуже передчасно встановлювати, яким має бути колір форми спортсменів, або забороняти червоні ручки у школах".

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Колір страсті... чи агресії?

Ендрю Елліот також сподівається, що й інші кольори отримують достатньо уваги вчених. Він виявив, приміром, що якщо червоний може перешкоджати продуктивності, то зелений і синій кольори, навпаки, стимулюють творчість в деяких видах ігор.

Втім, навряд чи інші кольори веселки покажуть такий самий значний вплив на нашу свідомість, як червоний.

"Сприйняття червоного еволюціонувало під впливом дуже важливих подій у розвитку людства, – зазначає вчений. – Червоний – це колір спілих фруктів, сердитого обличчя або сексуального збудження".

Таким чином, цей колір завжди буде асоціюватися з виживанням. І це сприйняття знаходиться так глибоко у підсвідомості, як і кров у наших жилах. Можливо, ми лише почали підтверджувати те, що наші далекі пращури чудово усвідомлювали, коли малювали свої портрети червоним. Жоден інший колір не має такої влади над нами.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему