Чи впливають кава і чай на зневоднення організму?

Копирайт изображения Thinkstock

Кореспондент BBC Future Клаудія Гаммонд досліджує, чи справді чай і кава спричиняють зневоднення організму.

Щодня в світі випивають 1,6 млрд чашок кави і вдвічі більше чаю.

Людям подобається смак цих напоїв і вони впевнені, що кофеїн допомагає прокинутися.

Втім, коли лікарі наполягають, що ми маємо випивати від шести до восьми склянок води щодня, вони завжди підкреслюють, що кава і чай не рахуються. Вони спричиняють зневоднення організму.

Чи підтверджують науковці цю поширену рекомендацію?

Хоча чай і кава містять різні речовини, більшість досліджень, як правило, стосується кофеїну. Але й таких розвідок так мало, що один з найбільш цитованих експериментів проводився аж у 1928 році, а брали участь в ньому три людини.

За трьома чоловіками спостерігали впродовж двох зим. Іноді їх просили випити чотири чашки кави щодня, іноді вони пили переважно чай, а в інші дні вони не пили ані чаю, ані кави, іноді – лише воду з добавкою чистого кофеїну.

Під час експерименту вчені регулярно вимірювали обсяг сечі учасників досліду. Автори дійшли висновку, що коли чоловіки пили воду з кофеїном, після двохмісячної перерви в споживанні кави або чаю, обсяг їхньої сечі збільшувався вдвічі. А коли вони пили каву регулярно, обсяг сечі залишався на звичайному рівні.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Чи залежить обсяг води, яку ми маємо споживати щодня, від кількості випитої кави або чаю?

Великі дози кофеїну, як відомо, збільшують приплив крові до нирок та блокують поглинання натрію, що пояснює, чому він має виражену сечогінну дію. Але це питання все ще залишається предметом наукових дискусій.

Втім, коли йдеться про дослідження реалістичних кількостей кофеїну, його сечогінна дія далеко не так очевидна.

Огляд десяти досліджень, проведений Лоуренсом Армстронгом з Університету Коннектикуту показав, що кофеїн порівняно з іншими діуретиками має доволі слабку дію. У 12 з 15 експериментів обсяг сечі досліджуваних не збільшувався після вживання води з кофеїном.

Чому тоді стільки людей впевнені, що кава та чай змушують їх частіше бігати до туалету?

Як показує огляд, у більшості досліджень учасники пили воду з чистим кофеїном, а не чай або каву, як ми робимо в житті.

Можливо, комбінація речовин, які містяться в каві і чаю, впливають на інший результат?

Одне виняткове дослідження показало, що люди, які протягом 12 годин експерименту пили лише чай, мали такий самий рівень рідини в організмі, як і ті, хто випив таку ж саму кількість кип'яченої води.

А що стосується кави, то одне дослідження і справді продемонструвало збільшення на 41% обсягу сечі, а також більше виділення натрію і калію. Втім, ці учасники утримувалися від споживання кофеїну до експерименту, тому ці дані навряд чи показують об'єктивну картину для тих, хто п'є каву регулярно.

Результати іншого дослідження ще більш суперечливі. Порівняння рівня рідини після споживання кави та води взагалі не показало жодної різниці.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Дані про те, що кава та чай зневоджують організм, насправді суперечливі

На початку 2014 року вчена Софі Кіллер з Бірмінгемського університету провела дослідження, де не лише вимірювала об'єм сечі, але й перевіряла діяльність нирок за показниками крові, а також контролювала загальну кількість рідини в організмі.

Учасники дослідження споживали чотири чашки кави на день - значно більше, ніж середньостатистичний кавоман. Але експеримент не виявив жодного свідчення зневоднення організму порівняно з тими учасниками, які пили лише воду.

Це дослідження фінансував Інститут наукової інформації про каву, членами якої є компанії-постачальники кави, але його результати опублікували в рецензованому журналі, і автори підтверджують, що інститут ніяк не вплинув ані на збір даних, ані на їхній аналіз.

Отже, хоча ми і помічаємо, що потреба у випорожненні зростає після випитої кави, помилка полягає в тому, що ми порівнюємо свої відчуття з періодом, коли ми взагалі нічого не пили, а не з тим часом, коли ми пили воду або інший напій.

Якщо замість чашки чаю ви вип'єте склянку води, ефект, імовірно, буде такий самий.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему