Карл Саган: "Ми зроблені з зоряного пилу"

Копирайт изображения Getty

Щороку 9 листопада мешканці "блідої блакитної цятки", що зветься Землею, вшановують вченого-астронома, науковця та письменника Карла Сагана. Цього року це був би його 81-ий день народження.

Американський вчений, батьки якого походять з України (Мати – львів'янка, батько – з Кам'янця-Подільського. – Ред.), досліджував можливість пошуків позаземного життя і був одним з перших популяризаторів та пропагандистів астрономії.

Його книга 1980 року "Космос" стала найтиражнішим науково-популярним виданням, а науково-фантастичний роман "Контакт" взяли за основу однойменного фільму.

Ідеї та вислови Карла Сагана, головним чином про долю людства у безмежному Всесвіті, стали найбільш цитованими афоризмами та інтернет-мемами.

Ми зібрали кілька наших найулюбленіших висловів вченого.

Копирайт изображения Getty ImagesWilliam Park
Image caption Ця цитата з книги "Світ, повний демонів: Наука як свіча в пітьмі", в якій вчений закликає громадськість мислити критично

Публікація цитат Карла Сагана, без сумніву, чудовий спосіб увіковічити людину, бо він відкривав науку масам саме завдяки своєму неперевершеному таланту оратора.

Карл Саган постійно нагадував нам, що джерелом технічних та наукових інновацій є усвідомлення людством того факту, що у подорожі безмежним Всесвітом ми всі маємо бути разом.

Слова вченого – насправді значно більше, ніж колекція дотепних філософських висловів. З початку 1970-х і до його смерті у 1996 році вони мали потужний вплив на те, як американське суспільство сприймало і підтримувало наукові дослідження космосу.

Копирайт изображения Getty ImagesWilliam Park
Image caption Ця цитата з книги "Космос" є, мабуть, найвідомішою з висловів вченого. Популярність його афоризмів свідчить про його великий дар спілкування з людьми

Карл Саган – астроном, космолог, астрофізик і астробіолог – був неймовірно досвідченим вченим, відомим своєю відвертістю та допитливістю. Він мав кілька наукових ступенів, був лектором в Гарварді, професором Корнелльського університету і засновником Міжнародного планетарного товариства. І це лише кілька з посад.

Він зробив вагомий внесок у космічну програму "Марінер-2" – перший в світі успішний міжпланетний космічний корабель, брав активну участь в розвідках Марса, які проводила НАСА, і є автором сотень наукових праць.

Копирайт изображения Getty ImagesWilliam Park
Image caption З книги "Контакт" (1985). Вчений багато думав про те, як земляни зможуть отримати сигнали від інопланетян

Але, безперечно, головна заслуга Карла Сагана в його геніальному вмінні перекласти мову науки на мову людських емоцій.

Вченого переважно пам'ятають ведучим популярного документального серіалу "Космос: персональна подорож" або автором цитати "Ми зроблені з зоряного пилу".

Втім, він також був головним ініціатором проекту "Золотий диск "Вояджера" (Платівки з посланням до позаземних істот із записами про розмаїття життя і культури на Землі, які 1977 року відправили на космічних кораблях "Вояджер" 1 і 2 за межі Сонячної системи. – Ред.).

Копирайт изображения Getty ImagesWilliam Park
Image caption Ці слова з перших сторінок книжки "Космос" 1980 року. Вчений визнавав, як важливо залучати громадськість до думок про Всесвіт

У 1977 році Карл Саган очолив проект, метою якого було поширити голос людства у космосі. Він скликав групу наукових і культурних радників, які зібрали колекцію зі 115 зображень земних пейзажів та звуків природи нашої планети, а також найвідоміших музичних творів (Серед яких, приміром, п'ята симфонія Бетховена та ритуальні пісні пігмеїв. – Ред.). Записи також містили вітання 59 мовами світу.

Це послання було спробою привітатися з будь-якими розумними формами життя, які могли зустрітися на шляху космічного корабля. Щоби здійснити свою місію, Карл був змушений побороти неймовірну кількість перешкод і бюрократичної тяганини, про що він детально написав у книзі "Говір Землі".

Напишіть нам на Facebook або у Twitter свою улюблену цитату Карла Сагана, принаймні, це маленька спроба долучитися до геніальної наукової спадщини Карла Сагана.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему