Чому собаки так схожі на своїх господарів?

Копирайт изображения Gerrard Gethings

Той факт, що собаки схожі на своїх господарів, є ознакою нарцисизму, який більше або менше притаманний кожному з нас.

Прогуляйтеся будь-яким парком, і подивіться на власників собак. Ви побачите дивний феномен – чотирилапі улюбленці часто неймовірно схожі на своїх господарів.

Ось бородатий хіпстер веде на повідку маленький жмутик хутра, здається, вони обидва тільки-но вийшли від одного перукаря. А назустріч їм – лисий "качок" зі своїм бульдогом. Поруч пробігає дівчина з атлетичною фігурою і довгим волоссям, а з нею - її афганська хортиця, розкішні гриви обох майорять у повітрі.

Чому люди обирають собі собаку, схожого на них самих? Відповідь на це запитання – більш науково обґрунтована, ніж можна було очікувати – відкриває дещо про тісні стосунки, які ми, люди, створюємо зі своїми чотирилапими друзями. Більше того, дослідження свідчать про деякі доволі несподівані паралелі і з іншими стосунками в нашому житті – вибором романтичного партнера.

Копирайт изображения Gerrard Gethings
Image caption Портрети учасників конкурсу собак, зроблені фотографом Джерардом Геттінгсом, зображують міцний емоційний зв'язок, який важко уявити між представниками різних видів

Психолог Майкл Рой з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго першим вирішив перевірити цю ідею. Науковець вирушив до трьох найближчих парків, зробив окремі знімки собак та їхніх власників, а потім попросив учасників експерименту зіставити фотографії.

Незважаючи на відсутність додаткових підказок, експеримент показав, що учасники доволі чітко визначили, хто з ким мешкав під одним дахом.

Такий результат повторювався багаторазово в інших дослідах. Важливо відзначити, що зовнішня схожість може бути незначною, але помітною. Отже, обличчя власників бульдогів необов'язково має виглядати так, ніби його пропустили через прес.

Щоправда, такий результат переважно стосується чистопородних собак, а не дворняжок, а схожість полягає у найбільш виразних зовнішніх характеристиках. Так, жінки з довгим волоссям часто обирають собак з висячими вухами та хвилястою шерстю, а повні люди надають перевагу товстішим псам.

Тим не менш, схожість може проявитися й в більш тонких особливостях, як-от форма очей собак та їхніх власників. Дійсно, коли очі на фотографіях закривали, учасникам експерименту було складніше визначити власників тварин.

Копирайт изображения Gerrard Gethings
Image caption А ви би знайшли схожість між цими двома? Коли учасників експерименту попросили визначити власників собак за фотографіями їхніх улюбленців, вони зробили це доволі точно

Звичайно, цей феномен можна пояснити схильністю обирати знайоме. Собака подобається нам більше, коли він нагадує когось із членів родини, яких ми знаємо і любимо. Втім, деякі психологи вважають, що пояснення треба шукати в процесах вибору романтичного партнера. Зовнішня схожість сексуальних партнерів гарантує більшу сумісність їхніх генів.

Завдяки цій підсвідомій моделі поведінки ми загалом можемо віддавати перевагу будь-чому, що зовнішньо нагадує нас самих. Навіть на вибір автомобіля може впливати зовнішність його майбутнього власника. Так, чоловіки з "квадратним" підборіддям можуть надавати перевагу автівкам з більш грубими формами. В результаті чого їхні чотириколісні друзі виявляються схожими й на їхніх домашніх улюбленців.

Копирайт изображения Gerrard Gethings
Image caption Схожість не лише зовнішня, ми також маємо спільні риси характеру з нашими домашніми улюбленцями

Важливо і те, що наш нарцисизм змушує нас обирати людей або тварин не лише на основі зовнішньої подібності, але й схожих рис характеру. Спільні риси характеру, приміром, допомагають передбачити, наскільки пара буде задоволена шлюбом.

Кілька років тому дослідниця з Університету Етвеша в Будапешті Борбала Турксан спробувала перевірити цю закономірність й стосовно домашніх улюбленців.

"Стосунки з собакою – зазвичай дуже особливі: це не просто домашня тварина, це - член родини, друг і компаньйон. Тому ми подумали, що стосунки з собакою нагадують стосунки з близькими нам людьми", – пояснює вчена.

Сама ідея, що собака може мати особистість, виглядає для деяких дещо сумнівною. Втім, попередні експерименти свідчать, що людські риси характеру, такі як, відкритість та комунікабельність, цілком можливо зіставити з поведінкою собак.

Приміром, чи поводиться собака з незнайомими людьми агресивно чи, навпаки, сором'язливо, ховаючись за ногами власника. Зараз навіть існує "собача" версія тесту на "5 рис", за допомогою якого визначають головні аспекти особистості: нейротизм, екстраверсію, сумлінність, приємність та відкритість.

Собача версія базується на простих поведінкових особливостях, як-от "схильність до лінощів" або "холодність та байдужість".

Зовсім не дивно, що професор Турскан виявила схожість рис між особистостями господарів та їхніми собаками. "Вона виявилась навіть більшою, ніж між чоловіком та дружиною або друзями", – каже дослідниця.

Копирайт изображения Gerrard Gethings
Image caption Ми часто робимо собак схожими на нас, ніби бажаємо побачати в них кращу версію самих себе

Важливим є те, що схожість характеру не залежить від кількості часу, який собаки та їхні власники провели разом. Отже, її не можна пояснити тим, що собака просто навчився копіювати поведінку свого власника.

Насправді, певні риси характеру тварини – це те, що в першу чергу робить її привабливою для людини. І це недарма, бо, за статисткою, собаки живуть з нами довше, ніж триває середньостатистичний шлюб.

Якщо замислитись, розвиток стосунків між людиною і собакою справді вражає. Люди почали приручати собак 30 тисяч років тому, щоби вони допомагали їм на полюванні. Але поступово ми вивели породи цих істот за своїм образом та подобою і створили з ними такий міцний емоційний зв'язок, який важко уявити між представниками різних видів.

Сьогодні вони схожі на нас і зовні, і поведінкою, та – на відміну від інших людей – вони завжди відповідають нам взаємністю. Багато в чому вони є кращим відображенням нашої справжньої особистості. Не дивно, що собака – найкращий друг людини.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему