Секс по-британськи

Чоловічі кальсони з британським флагом Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Коли мова заходить про національні стереотипи у сексі, британці посідають далеко не перші місця

Результати останнього дослідження сексуальних стосунків та поглядів на секс у Великій Британії змушують переглянути відомі стереотипи про інтимне життя мешканців Туманного Альбіону.

Французи не зациклюються на моногамії. Американці легко знайомляться. Італійці – палкі коханці, а скандинави – найбільш розкуті в ліжку.

Коли мова заходить про національні стереотипи у сексі, британці посідають далеко не перші місця. Пам'ятаєте, відомий жарт про те, що люди на континенті займаються сексом, а у британців є грілки. А ще згадайте Г'ю Гранта в "Чотирьох весіллях і одних похоронах" або, якщо на те вже пішло, в будь-якому іншому фільмі.

Кажуть, у британців стільки комплексів, що вони не заводять розмови про секс, поки не хильнуть чарку, і не торкнуться об'єкта свого бажання, поки не нап'ються в дим.

Звичайно в національних стереотипах – лише частка правди, але вона все ж таки є. Втім, з огляду на результати третього Національного дослідження сексуальних стосунків та поглядів на секс (Natsal-3), ці стереотипи, здається, варто переглянути.

Висновки дослідження свідчать про те, що британці поступово починають більш відкрито обговорювати секс та експериментувати, а також стають більш терпимими до інших.

Хоча учасниками масштабного дослідження, в якому опитали 15 тисяч респондентів, були англійці, шотландці та валлійці, його результати відкривають корисні дані й для представників інших національностей.

Перші етапи опитування проводилися у 1990-1991 роках та 1999-2001, що дозволяє простежити зміни впродовж десятиліть і робить це дослідження найбільш масштабним у світі.

Можна здогадатися, який резонанс у ЗМІ викликають подібні дослідження: "Молоді люди роблять це раніше", "Чоловіки роблять це рідше", "Жінки роблять це частіше", а "Жінки з жінками роблять це в рази частіше".

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption За останні 20 років кількість жінок, які мали сексуальні контакти з представницями своєї статі, зросла у чотири рази

Хоча ці факти, безперечно, цікаві і зазвичай широко обговорюються, втім, 20 дослідників, 491 асистент і більше 10 мільйонів доларів навряд чи залучили для того, щоби просто задовольнити нашу цікавість тим, хто з ким робить що і як часто.

Головна мета дослідження Natsal – більш значуща. Наприкінці 1980-х число випадків СНІДу зростало швидкими темпами, і єдиний спосіб спрогнозувати майбутні тенденції був зібрати точні дані.

Проект ще не встиг розпочатися, як його мало не прикрили. У вересні 1989 року газета Sunday Times випустила статтю під назвою "Тетчер зупиняє опитування про секс". Прем'єр-міністр вважає, повідомлялось у статті, що розпитувати людей про їхні сексуальні стосунки є втручанням в приватне життя.

Дослідження продовжили за підтримки благодійного фонду Wellcome Trust, керівництво якого вірило, що дані опитування зіграють роль у боротьбі зі СНІДом.

"Треба розуміти, що за тих часів люди не говорили про такі речі на вечірках", – каже професор і кавалер ордену Британської імперії Енн Джонсон, яка заснувала дослідження Natsal і керує ним і зараз.

Сьогодні британське суспільство стало значно менш пуританським. Результати Natsal-3, свідчать, що британці відчувають себе більш комфортно зі своєю сексуальністю і демонструють більшу толерантність, ніж раніше.

Кількість жінок, які розповіли, що мали статеві контакти з іншими жінками, зросла у чотири рази за 20 років і у два рази – за останнє десятиріччя. Гомосексуальні контакти серед чоловіків збільшилися з 3,6% (1 з 28 учасників опитування) в 1990 році до 4,8% (кожний двадцятий опитуваний).

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Сьогодні британське суспільство стало значно менш пуританським

Ці зміни свідчать перш за все про те, що британці почали більше експериментувати в ліжку, а також більш відверто розповідати про своє сексуальне життя.

Мешканці Туманного Альбіону стали також більш терпимими один до одного. Так, у 1990 році лише чверть респондентів не бачила нічого поганого в одностатевих стосунках. Сьогодні такої думки дотримуються половина чоловіків і дві третини жінок.

Хоча більшість результатів опитування Natsal-3 навряд чи стануть сенсацією в ЗМІ, вони насправді дуже корисні, оскільки, в першу чергу, допомагають коригувати політику у галузі сексуального та репродуктивного здоров'я нації.

Опитування Natsal-3 показало між іншим, що:

- Сьогодні британці частіше відвідують сексопатологів, ніж десятиріччя тому.

- Незапланована вагітність асоціюється з сексом до 16 років, курінням, вживанням наркотиків, депресією, низькою навчальною успішністю і браком сексуального виховання у школі.

- Кожна десята жінка (9,8%) повідомила, що її змушували займатися сексом проти її волі. Але тільки у 15% сексуального насильства злочинцем був незнайомий чоловік.

- 17% опитуваних зазначили, що проблеми зі здоров'ям впливають на їхнє сексуальне життя, але менше чверті з них звернулися за допомогою до спеціаліста.

- Ті учасники дослідження, кому важко говорити про секс з іншими, більш імовірно, мають сексуальні розлади.

Професор Джонсон каже, що більшість статей про секс в популярних ЗМІ поширюють неправдиву інформацію, тому що в їхніх опитуваннях, як правило беруть участь більш сексуально активні і впевнені у собі люди, ніж пересічні громадяни. Така інформація може тиснути на молодих людей, змушуючи починати сексуальне життя раніше, ніж їм насправді хотілося би.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Хоча про національні стереотипи у сексі багато жартують, серйозних масштабних досліджень цього питання насправді бракує

Дослідження доказало свою безперечну значущість для всіх, хто займається сексуальною освітою, консультує з питань плануванням сім'ї та контрацепції, а також сексуального здоров'я.

Natsal-3 охоплює широкий віковий діапазон (до 74 років), а також робить значний акцент на залежності сексуального життя від загального стану здоров'я людини.

Це дослідження, звичайно, не порівнює сексуальне життя британців з представниками інших націй. Але воно прозоро свідчить про те, що старі забобони, через які уряд відкликав державне фінансування дослідження майже покоління тому, нарешті відходять в історію.

Енн Джонсон та її колеги, безумовно, мають рацію, коли кажуть, як важливо мати доступ до точних даних про сексуальні звички та погляди суспільства, а також можливість відверто говорити про секс, як і належить дорослим людям.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему