Чи прискорюють окуляри погіршення зору?

Жінка в окулярах Копирайт изображения Thinkstock

Багато людей вважають, що чим довше носиш окуляри, тим гірше стає зір. Але чи має така думка наукове підґрунтя, дізнавалась журналістка BBC Future.

Люди відмовляються постійно носити окуляри з багатьох причин. Одним не подобається, як вони виглядають в окулярах, когось цькують у школі, інші просто відчувають себе більш комфортно без них. Тим не менш, окрім зручності та естетики існує й ще один вагомий аргумент: постійне носіння окулярів може прискорити послаблення зору, людина звикне до них і вже не зможе без них обходитись.

Дослідження, проведене в 2013 році в Нігерії, виявило, що 64% студентів впевнені, що постійно носити окуляри шкідливо для очей. 30% мешканців індійського штату Карнатака, як і 69% пакистанців вважають так само. У Бразилії навіть медичний персонал гадав, що зір поступово слабшатиме, якщо окуляри ніколи не знімати. Чи існують насправді наукової докази цьому?

Існують дві дуже різні причини, чому люди носять окуляри. Одна з них це – міопія або короткозорість, коли об'єкти на відстані виглядають розмитими. Інша – гіперметропія або далекозорість, коли вам важко сфокусувати зір на предметах, що розташовані поруч.

Далекозорість розвивається з віком. Більшість людей у 40-50 років починають помічати, що їм важко читати при слабкому освітленні. З віком рогівка та кришталик ока стають менш рухомими і очам важче пристосуватись до різної відстані об'єктів. Коли довжини рук вже не вистачає, щоб тримати книжку або меню достатньо далеко від очей, людина надягає окуляри для читання.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Більшість людей у 40-50 років починають помічати, що їм важко читати при слабкому освітленні

Тривалому ефекту окулярів на очі присвячено на диво мало досліджень. Але наскільки відомо зараз, не існує переконливих доказів того, що носити окуляри під час читання шкідливо для зору. Чому ж тоді так багато людей впевнені, що їхній зір погіршився саме через окуляри?

Люди дійсно дедалі більше потребують окуляри під час читання, але тому, що з віком їхній зір продовжує слабшати. В довгостроковій перспективі неважливо, чи одягаєте ви окуляри під час читання. Хоча якщо вам доведеться постійно напружувати очі, це може викликати головний біль або різь в очах.

Правильна корекція зору

Тим не менш, з дітьми ситуація трохи інша. Якщо дитина не носить окуляри або вони не підібрані правильно, це може мати наслідки. Довгий час вважалося, що дітям треба носити слабкіші окуляри, ніж потребує їхній зір, оскільки це уповільнює подовження очного яблука, а відтак й розвиток короткозорості. Ідея полягала в тому, що якщо носити окуляри, які дозволяють чітко бачити на відстані, то, фокусуючись на близьких об'єктах, очне яблуко намагатиметься витягуватися, а це погіршує міопію.

Але дослідження, проведене в Малайзії в 2002 році, довело, що ця гіпотеза хибна. При чому настільки, що випробування зупинили на рік раніше, ніж планувалось. Групу з 94 дітей, які взяли участь в дослідженні, розділили за допомогою підкинутої монети на дві групи. Перша група мала носити правильно скореговані окуляри, а друга – трохи слабкіші за потрібні. Коли дослідження почалося вік дітей був від 9 до 14 років.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Довгий час вважалося, що дітям треба носити слабкіші окуляри, ніж потребує їхній зір, але ця гіпотеза виявилася хибною

Впродовж наступних двох років науковці регулярно вимірювали довжину очних яблук у них.

На відміну від висновків невеликого дослідження, проведеного в 1960-і, в дітей, які носили слабкіші окуляри, з часом очне яблуко витягнулося сильніше. Іншими словами, їхній зір поступово погіршувався.

Тим не менш, ну думку інших, для остаточних висновків доказів все ще бракує. Але в 2001 році огляд наукових досліджень, зроблений Кохрейнівською співпрацею (найвпливовіша міжнародна некомерційна організація, яка вивчає ефективність медичних технологій. – Ред.), показав, незважаючи на обмеженість досліджень, дітям з короткозорістю все ж таки краще носити правильно скореговані окуляри, ніж слабкіші.

В огляді не зазнається, що носити відповідні окуляри гірше для зору, ніж не носити їх взагалі. Хоча, насправді, найдовше в світі 23-річне дослідження розвитку короткозорості, результати якого нещодавно опублікували, свідчить про протилежне.

Дослідження почали ще в 1983 році в Фінляндії. Дітей з міопією методом випадкової вибірки розділили на кілька груп. Кожна група мала різні умови користування окулярами, зокрема була й така, хто читав без окулярів.

Короткозорість в цій групі прогресувала трохи швидше, ніж у тих дітей, хто носив окуляри постійно. Після перших трьох років дослідження всім учасникам порадили використовувати весь час. Через 20 років між групами з різними умовами не було жодної різниці.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Правильно скориговані окуляри дуже важливі для дітей з роладами зору, оскільки окрім лікування вони також поліпшують швидкість читання і зменшують ризик розвитку косоокості

Отже, переваги окулярів для дітей з розладами зору безперечні. Дитячі очі тільки вчаться бачити, і якщо вони не мають правильно підібраних окулярів,у них можуть розвитися так звані "ледачі очі" або амбліопія, тому що вони ніколи не мали чіткого зображення на сітківці очей. Крім того, користування правильними окулярами поліпшує швидкість читання і зменшує ризик розвитку косоокості.

Але повернемось до дорослих. На превеликий подив досліджень цієї проблеми дуже мало. Нам здається, що наука має відповіді на всі питання, але іноді бракує дослідів саме на найбільш актуальні теми.

Дослідження, під час яких короткозорі діти мають не носити окуляри, звичайно неетичні, оскільки можуть впливати й на навчання, і на розвиток очей дітей. Але чому би не провести подібні дослідження на дорослих з різними розладами зору? Здається, відповіді на це питання немає. Професор Анант Вішванатан, хірург-консультант у відомій Морфілдській офтальмологічній лікарні в Лондоні, вважає, що досліджень бракує просто тому, що немає фізіологічних підстав вважати, що окуляри можуть нашкодити очам.

Схоже, найближчим часом такі дослідження і не з'являться. І нам доведеться покластися на анатомічний факт, що з віком зір погіршується через старіння кришталика.

І хоча може існувати безліч причин відмовитись від окулярів, аргумент, що вони прискорюють погіршення зору не має жодних підстав.

Зміст цієї статті – для загальної інформації. Він не може замінити медичну консультацію спеціаліста. BBC не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем на підставі інформації з сайту. BBC також не несе відповідальності за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-сайтів, на які посилаються автори статті, а також не рекомендує будь-які комерційні продукти або послуги, згадані на будь-якому сайті. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему