Чи допомагає зубна нитка попередити карієс?

Зубна нитка Копирайт изображения Thinkstock

Чи потрібно користуватись зубною ниткою, щоб знизити ризик карієсу? Результати досліджень не дають однозначної відповіді, як можна було б очікувати.

Щоразу ви опиняєтесь у кріслі стоматолога, він обов'язково вас спитає: "Як часто ви чистите зуби за допомогою нитки?" І неодмінно нагадає, що користуватись нею, як і чистити зуби, потрібно два рази на день. Але чи доведена насправді користь цієї процедури?

Вважається, що використання зубної нитки знижує ризик розвитку карієсу і захворювань ясен, оскільки попереджає накопичення зубного нальоту. Зубний наліт – це липка плівка з бактерій, спричинена в першу чергу вуглеводами, які ми їмо.

Якщо процес розмноження бактерій не зупинити, вони починають руйнувати емаль, що призводить до появи хворобливих порожнин, які доводиться пломбувати, або навіть до видалення зуба, якщо карієс зайшов надто далеко.

Щойно ви видалили зубний наліт, він починає утворюватись знову. Якщо не видалити його повністю, стає можливим розвиток гінгівіту – запалення та кровоточивості ясен.

В ході тривалого 26-річного дослідження, в якому взяли участь норвежці чоловічої статі, виявилося, що ймовірність втратити зуби, оточені запаленими яснами, в 46 разів вище, ніж у випадку зі здоровими.

Відомо, що зубна щітка не може повністю вирішити проблему зубного нальоту, оскільки між зубами існують важкодоступні місця.

Ідея користуватись ниткою для чищення зубів в цих місцях спала дна думку стоматологу з Нового Орлеана Леві Спіру Фармлі, який ще в 1815 році рекомендував використовувати для цього шовкову нитку.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Довгохвості макаки чистять зуби за допомогою людського волоса

З'ясовується, що таку процедуру виконують не лише люди. Довгохвості макаки, що мешкають у буддійському храмі Пранг Сам Йод у Таїланді, знаходять довгий людський волос, навивають його собі навколо пальців і таким чином чистять важкодоступні місця в роті.

Кажуть, що використання зубної нитки зменшує рівень зубного нальоту, але чи існують наукові факти, які доводять, що зубна нитка також зменшує ризик карієсу і запалення ясен? Ретельне ознайомлення з даними досліджень не дає однозначної відповіді.

Аналіз досліджень, присвячених використанню зубної нитки дітьми, показав, що вона дійсно знижує ризик карієсу. Тим не менш, результати в дорослих були не такими очевидними.

В огляді, опублікованому 2012 року авторитетною міжнародною організацією незалежних лікарів "Кохранівською співпрацею", було проаналізовано всі дослідження використання зубної нитки, які колись проводились. Таких клінічних дослідів було 12. Майже всі вони були у Сполучених Штатах, а учасників розділяли на дві групи, одна з яких чистила зуби звичайним способом, а інша також додатково використовувала нитку.

Результати огляду його авторів не вразили. Спільні результати всіх досліджень виявили незначну ймовірність зменшення зубного нальоту, але доказову базу досліджень в цілому оцінили як слабку і дуже ненадійну. "Проведені дослідження не дають можливості об'єктивно ані підтвердити, ані спростувати користь чищення зубів за допомогою зубної нитки", – визнали вчені.

Зменшення зубного нальоту дозволяє припустити, що ризик карієсу знизиться в довгостроковій перспективі, але жодного багаторічного контрольованого дослідження так і не було проведено (найдовше з них тривало лише дев'ять місяців). Жодне з досліджень не оцінювало стан зубів випробуваних перед початком експерименту та після нього, оскільки проходило надто мало часу, щоб побачити різницю.

Прогалина в науковій літературі

Дослідження, присвячені гінгівіту, виявилися більш результативними. Зубна нитка дійсно допомагає знизити ризик запалення ясен, нехай навіть і всього на 8%. Це обнадійлива новина для прихильників цього виду догляду за зубами. Хоча в опублікованої у 2008 році оглядовій статті автори не виявили жодних переваг регулярного використання зубної нитки перед звичайним чищенням.

Тим не менш, якість доказів не дозволяє зробити будь-які певні висновки. Огляди "Кохранівської співпраці" не тільки узагальнюють всі наявні дані, але й оцінюють дослідження з точки зору того, наскільки добре воно було сплановано і проведено. Отже, якість багатьох досліджень використання зубної нитки вчені визначили як дуже низьку.

Якими б слабкими не були докази, інших на сьогоднішній день у нас поки що немає. Тоді виникає питання, якщо користь від зубної нитки все ж таки можлива, чому би кожному з нас не використовувати її?

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Зубна нитка допомагає знизити нальот на зубах, але чи попереджає вона карієс – достовірно поки що невідомо

Справа в тому, що можна зашкодити самому собі. І кілька досліджень спробували перевірити це. Під час одного дослідження, приміром, троє з 39 учасників упродовж першого місяця користування зубною ниткою пошкодили собі ясна. Втім, після закінчення двох місяців у двох з них проблем більше не виникало.

Інше дослідження показало, що двоє учасників пошкодили собі ясна, користуючись пристроєм для автоматичного чищення ниткою. Але, як повідомляється, вони робили це не зовсім правильно.

Якщо ви хочете дізнатися, як правильно чистити зуби ниткою, запитайте в свого стоматолога. І все ж, поки не з'явилися нові докази, здатні підкріпити ту чи іншу точку зору щодо зубної нитки, постарайтеся не завдати собі більше шкоди, ніж користі.

Попередження:

Зміст цієї статті розрахований на загальне інформування. Він не може замінити медичну консультацію спеціаліста. BBC не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем на підставі інформації з сайту. BBC також не несе відповідальності за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-сайтів, на які посилаються автори статті, а також не рекомендує будь-які комерційні продукти або послуги, згадані на будь-якому сайті. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему