Коли ти прокинувся після кріозамороження

Кріоніка Копирайт изображения Getty

Якби ми насправді навчились заморожувати тіла людей на багато років або навіть століть, як би ці люди відчули себе, прокинувшись? Оглядачка BBC Future досліджувала перспективи невмирущості.

Прямо зараз в трьох кріогенних клініках США і Росії близько трьох сотень людей буквально балансують на межі забуття. Вони перебувають у стані глибокого охолодження, тобто кріоконсервації. Вони поринули в цей прохолодний сон відразу після зупинки серця. Перш ніж клітини мозку встигають загинути, процеси в них призупиняють за допомогою вітрифікації – спеціальної процедури замороження без утворення льоду.

За законом, всі вони вважаються померлими. Але якби вони змогли заговорити, вони б навряд чи визнали себе мертвими. У певному сенсі вони просто без свідомості.

Ніхто не знає, чи можна оживити їх. Проте, дедалі більше живих людей починають замислюватися про те, що невизначеність все ж таки краще, ніж моторошна альтернатива. Близько 1 250 поки що живих людей вже зареєструвались на кріозамороження після смерті. А у США, Австралії та Європі відкриваються нові центри кріоніки.

"Фахівці в галузі кріоніки жартують: гірше кріоконсервації тільки смерть", – говорить Денніс Ковальські, президент Інституту кріоніки в штаті Мічиган (США) – найбільшого центру кріоніки в світі.

Копирайт изображения iStock
Image caption Як це відчувати, що кожен, кого ви колись знали, ваші друзі та родичі, давно померли?

"Немає ніяких гарантій, що вас зможуть оживити, але якщо вас поховають або кремують, то ви не отримаєте й такого шансу", – додає фахівець.

Непосвяченим кріоніка може здатися сюжетом чергового фантастичного трилера, на кшталт "Ванільного неба" або "Руйнівника". Втім, багато вчених вважають її перспективним напрямком досліджень, а кріобіологи поступово просуваються в своїх пошуках вирішення проблеми оживлення.

Нещодавно групі вчених вдалося розморозити вітріфікований мозок кролика. Навіть після кількох тижнів замороження синапси, від яких залежить діяльність мозку, залишилися цілими.

Кролик, однак, залишився мертвим, оживити його повністю вчені поки що не пробували.

Очевидно, що відталий мозок кролика не можна порівнювати з поверненням до життя людини. Проте, деякі вчені впевнені, що в майбутньому оживити людину після кріоконсервації буде так само просто, як вилікувати застуду або перелом.

"Це не настільки неймовірно або дивно з філософської точки зору, як може здатися на перший погляд", – зазначає Обрі де Грей, співзасновник і головний науковий співробітник каліфорнійської некомерційної організації Sens Research Foundation.

Він займається пошуком нових методів дослідження і лікування захворювань, пов'язаних зі старінням.

"Це просто інша форма медицини, яка допомагає важко хворим людям. З огляду на таку точку зору, кріоніка більше не здаватиметься страшною".

Але припустимо, що кріоніка дійсно спрацює. Уявімо на хвилину повернення до життя людини, що жила близько ста років тому.

Навряд чи вона просто відкриє очі, і все відразу ж стане добре. Швидше навпаки: їй доведеться будувати своє життя з нуля, відчуваючи себе чужинцем у світі.

Звичайно ж, розвиток подій залежить від багатьох чинників: як довго людина "спала", в яке суспільство вона повернулася, чи залишився серед живих хтось, кого вона знала, і як відбувалося саме повернення.

Копирайт изображения iStock
Image caption Тіла, які піддали кріоконсервації, вважаються мертвими з юридичної точки зору, але наші нащадки можуть мати іншу точку зору

Поки що відповіді на ці запитання можуть бути чисто теоретичними. Вчені, однак, приділяють їм чимало уваги, адже цілком можливо, що комусь з них доведеться зіткнутися з такими проблемами.

Оптимісти сподіваються, що в найближчі 30-40 років з'являться медичні технології, які дозволять удосконалити біологічні системи, запобігти хворобам і навіть повернути старіння назад.

Якщо ці прогнози здійсняться, ті, кого заморозили в наш час, зможуть зустрітися зі знайомими їм людьми, приміром, своїми дорослими онуками.

Денніс Ковальські знайшов наступне вирішення цієї проблеми: він записав на кріоконсервацію себе, свою дружину і дітей. Тим більше, що чоловіку або жінці довічного члена Інституту кріоніки ця процедура пропонується за півціни, а неповнолітнім дітям – безкоштовно.

На його думку, однак, навіть якщо людина повернеться до життя самотньою, це зовсім не означає, що вона завжди буде нещасливою.

Фахівець пропонує інший сценарій: "Уявіть, що літак з вами і всіма вашими друзями і родичами на борту зазнав катастрофи, і тільки ви залишилися в живих. Ви би наклали на себе руки? Або спробували побудувати нове життя з новою сім'єю і друзями?"

Можливо, спочатку вони зможуть зав'язати знайомство з іншими людьми, які також пережили кріоконсервацію. Втім, деякі питання все ж таки залишаються без відповіді. Де ці люди житимуть і чим зароблятимуть на життя, якщо вони не мають статків?

"Вочевидь, про них доведеться подбати, – каже Деніел Каллаган, співзасновник і головний науковий співробітник дослідницького центру Hastings, який займається проблемами біоетики та політики охорони здоров'я. – Але хто цим займеться?"

Копирайт изображения iStock
Image caption Жити без тіла, маючи тільки свідомість – такого ніхто ще не відчував

Щоб вирішити це питання, Інститут кріоніки зараз інвестує в акції та облігації частину сплачених клієнтами коштів – зараз це 28 тисяч доларів з урахуванням страховки. В Інституті сподіваються, що в майбутньому прибуток від цих вкладень допоможе його клієнтам стати на ноги у прямому і переносному сенсі.

Проте, цілком можливо, що коли вчені навчаться повертати заморожених людей до життя, гроші вже вийдуть з обігу, а люди не муситимуть працювати заради прожитку. Денніс Ковальські та його колеги впевнені, що в суспільстві з високорозвиненою медициною, яка перемогла всі захворювання і успішно протидіє старінню, не буде бідності та браку в матеріальних благах.

При такому сценарії одяг, їжа і будинки, створені за допомогою 3D-принтерів або більш просунутих технологій, будуть безкоштовними і легкодоступними.

"Але якщо в майбутньому на нас чекає регрес і занепад, то ніхто не стане оживляти цих людей, – зазначає Ковальські. – Наявність технологій повернення людей до життя після кріоконсервації означає, що багато інших питань, як-от матеріальне благополуччя населення, вже вирішені".

Але навіть якщо, прокинувшись від криогенного сну, ці люди потраплять в більш справедливе і прогресивне суспільство, їм все ж таки доведеться докласти чимало зусиль, щоб адаптуватися до нього.

Не кажучи вже про те, що деяким з них доведеться звикати до зовсім нового тіла, оскільки збережеться лише їхня голова.

"Навіть для найвитриваліших представників людства адаптація до нового тіла, культури і оточення може проходити дуже важко, – вважає Джефрі Кауфман, психотерапевт, який практикує в передмісті Філадельфії (США). – Ці люди будуть змушені постійно питати себе: Хто я такий?"

Але є й інша думка. Так, наприклад, антрополог нью-йоркського університету "Нова школа" Абу Фарман вважає, що завдяки новітнім методам терапії (і стійкості людського духу!) психологічні труднощі будуть мінімальними.

"Ми народжуємось у чужий для нас світ без власної згоди, і для людини це нормально. Ми звикли адаптуватись до нових ситуацій", – додає вчений. Сучасним психологам досить важко передбачити наслідки подібного переходу до нового життя.

Копирайт изображения Getty
Image caption Прокинувшись від "холодного сну", вони, вочевидь, об'єднуватимуться в групи із собі подібними

Психологічні травми, як і депресія, можуть приймати безліч форм. Ті, хто зазнав кріоконсервації, можуть страждати від абсолютно непередбачуваних розладів.

Крім того, неясно, як люди з далекого минулого будуватимуть стосунки з людьми із сьогодення. Кауфман вважає, що їм важко буде зав'язати справжню дружбу, адже на них дивитимуться як на музейні експонати.

На це де Грей заперечує, що "люди постійно вважають інших дивними". Однак в цьому випадку соціальна ізоляція може виявитися набагато серйознішою.

"Світ може кардинально змінитися за сто років, – каже Каллаган. – Додайте ще сто років і отримаєте абсолютно нову реальність. Люди з настільки далекого майбутнього для нас, як інопланетяни".

Все ж людина?

Подібні сценарії залишаються лише теорією – так чому б нам не розглянути ще один неймовірний варіант?

Припустимо, свідомість людини після її смерті зможуть зберегти і завантажити в якусь віртуальну реальність. Як це було з героєм Джонні Деппа у фільмі "Перевага".

У такому випадку взагалі важко передбачити будь-що. Кауфман зазначає, що мозок функціонує у взаємодії з органами чуття, і навіть люди з паралічем чотирьох кінцівок мають певне відчуття свого тіла.

Не мати тіла, але мати свідомість – такого ніхто ще не відчував. "Таке навіть важко уявити", – каже Каллахан.

Безсмертя також може стати приводом для тривоги. Перенесення свідомості у віртуальну реальність певною мірою означатиме перемогу над смертю. У зв'язку з цим виникають питання психологічного і філософського характеру.

"Адже смерть лежить в основі свідомості, нормативного законодавства і людського існування, – каже Кауфман. – Відсутність смерті докорінно змінить розуміння того, ким або чим є істота або створіння".

Немає ніяких гарантій того, що людина, яка прокинеться від кріогенного сну, залишиться такою ж, як раніше.

Копирайт изображения iStock
Image caption Що відчуває людина, яка опинилася абсолютно поза своїм часом? Цього поки що ніхто не зазнав

Де Грей також сумнівається в тому, чи можна вважати оживленням сканування мозку і завантаження його вмісту в інше середовище. Можливо, це вже створення нової істоти зі схожими рисами.

Незалежно від того, ким або чим буде цей існуючий всередині комп'ютера привид, потрібно запрограмувати таку опцію як "цифровий суїцид", адже подібне існування може виявитися нестерпним.

"Думаю, на випадок невдачі обов'язково потрібно передбачити варіант виходу з гри, – каже Каллаган. – Але хто має це зробити, компанія чи ви самі?".

Попри безліч питань, на які поки що немає відповідей, деякі люди безсумнівно побажають спробувати і такий варіант.

"Якщо потрібно обирати між повним забуттям і завантаженням мого мозку в комп'ютер, я би вибрав останнє, – каже Денніс Ковальські. – А раптом це виявиться зовсім непогано?"

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему