Чому поріз папером такий болісний?

Поріз папером Копирайт изображения Thinkstock

Маленька подряпина аркушем зазвичай не пошкоджує шкіру глибоко, але чому вона викликає таке неприємне відчуття і так довго не загоюється, дізнавався оглядач BBC Future.

На перший погляд, папір – цілком безпечний матеріал. Але якщо ви колись поповнювали запас паперу в "ксероксі" або необережно перегортали сторінку книжки, ви знаєте, наскільки підступним він може бути.

Звичайний папір може стати серйозною зброєю – поріз він нього один з найгірших.

Наукових досліджень цього питання майже не існує. І це не дивно – навряд чи хтось за власним бажанням погодиться на тортури, хоча б й заради наукової істини.

Втім, як зазначає доктор Хейлі Ґольдбах, штатна лікарка дерматологічної клініки в Лос-Анджелесі, "відповісти на це питання нам допоможуть хрестоматійні знання людської анатомії".

Усе через нервові закінчення. В кінчиках пальців їх більше, ніж у будь-якій іншій частині тіла. Хоча, додає доктор Ґольдбах, "якщо ви поріжете папером обличчя або статеві органи, теж буде дуже боляче".

Копирайт изображения iStock
Image caption Порізи папером - дуже болючі

Отже, якщо поранити аркушем руку, стегно або щиколотку, відчуття буде неприємним, але не таким інтенсивним, наприклад, як поріз на пальці.

Ви можете перевірити це самостійно за допомогою тесту, який використовують психологи і неврологи. Візьміть скріпку і розгорніть її так, щоб обидва кінці були спрямовані в один бік. Якщо ви доторкнетесь скріпкою до своєї руки або обличчя, ви, швидше за все, відчуєте дотик кожного її кінця окремо.

Цей феномен пояснюється великою кількістю нервових закінчень на шкірі обличчя і пальців.

А тепер доторкніться скріпкою до спини або ніг. Вочевидь, ви не відчуєте окремого дотику двох кінців, поки не розсунете їх на достатню відстань один від одного. Це тому, що розподіл нервових закінчень на цих ділянках шкіри є менш щільним.

Насправді, такий стан речей пояснюється еволюцією. "За допомогою кінчиків пальців ми досліджуємо світ і виконуємо точну роботу, – пояснює Ґольдбах. – Ось чому шкіра тут має бути дуже чутливою. Це – механізм безпеки".

Копирайт изображения iStock
Image caption Край паперу виглядає рівним, але насправді він зубчастий і ріже шкіру

Оскільки руки є головним інструментом взаємодії із зовнішнім світом, не дивно, що мозок залучає багато нервових закінчень для швидкого визначення небезпеки.

Ми торкаємось чогось дуже гарячого або гострого в першу чергу рукою. А відтак, гострий біль при пораненні пальця виконує роль першого захисту від небезпечних предметів.

Поранившись папером, ми довго не можемо загоїти поріз. Чому? Зробіть запит у Google і дізнаєтесь, що пориста поверхня паперу є ідеальним середовищем для мільйонів бактерій, які одразу потрапляють у навіть невелику подряпину на шкірі. Це і пояснює те, що рано так довго залишається запаленою, болить і не загоюється.

Але існує ще одна причина, через яку поріз папером є таким болісним.

Для неозброєного ока край паперу здається доволі рівним і гладким. Але якщо подивитись на нього в збільшувальне скло, виявиться, що він радше нагадує пилу, ніж лезо. Отже, при невдалому дотику він залишає рвану рану, а не рівний розріз, як бритва або ніж.

Копирайт изображения iStock
Image caption Якщо ви не обробите рану, больові рецептори, які оголив поріз, залишаться відкритими для впливу середовища

Кров, яка з'являється при глибшому порізі, згортається і утворює шар, під яким шкіра загоюється без постійного впливу зовнішнього світу. Але дрібний поріз папером порушує такий "захист".

Якщо ви не обробите рану антибактеріальними засобами, больові рецептори, які оголив поріз, залишаться відкритими для впливу середовища. Вони продовжуватимуть надсилати в мозок сигнали "тривоги", адже це – їхнє завдання.

Це пояснення – гіпотетичне, оскільки ніхто не намагався перевірити його дослідним шляхом. Але Хейлі Ґольдбах впевнена в його раціональності.

На жаль, кожному з нас інколи в житті доведеться випробувати це. На щастя, від цього ще ніхто не вмирав, та й ранка загоїться, поки весілля скоїться.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему