Чудова робота, жахлива платня: що робити?

Копирайт изображения Getty

Пам'ятаєте, ким ви хотіли стати, коли виростете? Космонавтом, балериною, пожежником? А ким стали: бухгалтером, юристом чи економістом?

Якби вам випав шанс почати все спочатку, чи зробили б ви інший вибір?

Але не все так кепсько – за глобальним опитуванням з сайту LinkedIn, близько третини людей з усього світу кажуть, що працюють на роботі своєї дитячої мрій або принаймні у тій самій галузі.

І що ж це за "робота мрії", згідно з опитуванням?

Що завгодно: від спортсмена до письменника чи вчителя. І більшість респондентів написали, що обрали таку роботу з любові, а не з розрахунку.

Адже деякі з них приносять так мало грошей, що не вистачає навіть на базові життєві потреби.

Із цим має миритися 54-річний Стів Сілберберг з американського штату Массачусетс, який двадцять років працював програмістом, а потім заснував власну компанію Fitpacking. Мета компанії – допомогти клієнтам скинути вагу завдяки активному туризму. Стів обожнює свою роботу – водити людей у походи рідною країною, а часом і за кордон.

"Ця робота дає мені величезне задоволення і підвищує якість мого життя, – каже він. – Втім, я ледве зводжу кінці з кінцями. Щороку я сподіваюся, що Fitpacking почне приносити прибуток – і щороку розчаровуюсь".

Щоб вижити, пан Сілберберг бере підробітки. Він майже нічого не відклав на пенсію. "Напевно, я ще пошкодую, що не забезпечив собі майбутнє, – каже він. – Але я вже шкодую, що не отримував максимум задоволення від життя, коли мені було двадцять, тож вирішив не віддавати свої основні роки якійсь нудній роботі".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Близько третини людей з усього світу каже, що працює на роботі зі свої дитячих мрій або принаймні у тій самій галузі

Якщо, як і він, ви хочете дослухатись до бажань свого серця, але вас тривожать проблеми з фінансами, ось кілька речей, про які варто подумати:

Ціна питання: Ви маєте любити – навіть обожнювати! – обране заняття і бути готовим пожертвувати заради нього земними благами, а може, й базовою фінансовою стабільністю.

"Ви маєте любити цю діяльність саму по собі, не за супутні вигоди. Якщо ж це не так, тоді вам треба обрати щось інше, – каже Стефані Лі, фахівець із фінансового планування каліфорнійської компанії East Rock Financial Services. – Треба, щоб вам хотілося це робити навіть безплатно".

Час на підготовку: Насамперед треба скласти бюджет, виходячи з того, який щомісячний мінімум необхідний вам на прожиття. Якщо ви плануєте користуватися заощадженнями, про них слід заздалегідь подбати.

"Перш ніж братися за роботу своєї мрії, бажано приберегти "фінансову подушку" у розмірі, достатньому на три-шість місяців безбідного існування", – каже Кетрін Гауер, фахівець з фінансового планування компанії Wilson David Investments (Південна Кароліна, США).

"Важливо підходити до справи з розплющеними очима і реалістично оцінювати свої фінансові перспективи, – додає Бретт Іванс, виконавчий директор фірми Atlas Wealth Management з австралійського міста Саутпорт. – Чи буде на новій роботі можливість кар’єрного зростання? Якщо так, яка зарплата вам світить? Багато професій дають лише мінімальний дохід на початку, але відкривають хороші кар’єрні і матеріальні перспективи, якщо ви втримаєтесь на плаву".

Завдання на тепер: Не панікуйте. Легко спасувати перед новою діяльністю, якщо гроші тануть на очах. Але не варто.

"Я завжди кажу людям, що нині ми розраховуємо на 80 років життя, – пояснює пані Гауер. – Більшість із нас працюватиме не до 62 років, як колись, а набагато довше. Отже, ви маєте більше часу заробити грошей, ніж попереднє покоління 30-40 років тому".

Інакше кажучи, не страшно, якщо ви щороку не відкладаєте 10% доходу у пенсійний фонд. Принаймні поки що.

Втім, заощаджуйте хоча б дещицю. Звичка відкладати гроші надзвичайно корисна, навіть якщо ви починаєте з копійок. "Якщо ви приватний підприємець чи музикант, у вас може трапитися скрутний рік чи два, та ви все одно на світлові роки випереджаєте тих, хто нічого не заощаджує. Адже найголовніше – сформувати звичку", – каже пані Гауер.

Копирайт изображения Getty
Image caption Звичка відкладати гроші надзвичайно корисна, навіть якщо починати з копійок

Не позичайте гроші. Це легше сказати, ніж зробити, якщо ви ледве зводите кінці з кінцями. Та все ж, не намагайтеся покрити різницю між доходом і витратами за допомогою кредитної карти. "Це дуже важливо, бо у вас не буде вільних грошей, щоб виплачувати кредити, – пояснює пан Іванс. – Якщо ж ви будете змушені перейти на більш прибуткову роботу, то ще довго не зможете насолодитися достатком, бо повертатимете борги".

Приймайте допомогу. Якщо у вас є знайомі, які готові вам допомогти, не спішіть їм відмовляти. "Зазвичай це батьки, родичі, друзі. Можливо, вони не запропонують вам гроші, але запрошуватимуть на вечері, віддадуть непотрібний діловий костюм, поділяться надлишками косметики, – каже пані Гауер. – А це значить, що вам уже не треба буде на це витрачатися, і гроші лишаться у вас на рахунку".

Та водночас постарайтеся не перекладати витрати на чужі плечі надовго. "Я не раз бачила, як людину постійно виручає хтось із близьких. Вона роками живе за чужий рахунок, як вільний художник, а потім, коли їй за п’ятдесят, у неї раптом розвалюється сім’я, – каже пані Лі. – Це дуже хитка життєва позиція".

Живіть скромніше. Що менше грошей іде на підтримку вашого стилю життя, тим менше вам необхідно заробляти. Чи могли б ви переїхати в менший будинок, ділити його з іншими, відмовитись від автомобіля чи кабельного телебачення? "У багатьох людей завелика житлова площа", – вважає пані Гауер. Якщо ви маєте можливість здати в оренду власний будинок чи його частину – або ж продати і купити менший, з меншими щомісячними виплатами по іпотеці – це звільнить вас від значних витрат.

Те саме стосується і машини. Чи не варто продати її і купити щось дешевше?

Не уникайте підробітків. Якщо витрати нема куди скорочувати, значить, треба підвищувати дохід. "У сучасному світі, де так багато роботи для фрілансерів, це набагато простіше, – каже пані Лі. – Наприклад, якщо ви актор-початківець, можна ходити на прослуховування, а решту часу возити людей на таксі".

Часткова зайнятість або виконання окремих замовлень дозволить вам оплачувати рахунки, поки справи не підуть вгору – поки ви не почнете краще заробляти чи не зміните діяльність.

Не відмовляйтеся від старої роботи. Часом буває і так, що заради здійснення мрії доводиться заробляти на прожиття там, де і раніше,– а мрію розвивати додатково.

"Я рекомендую мати надійну і достатньо прибуткову професію, а улюбленій справі присвячувати вільний час. Можливо, в майбутньому вона обернеться на джерело прибутку для вас і вашої родини, а може, й ні", – каже Чарльз Сакс, фахівець з фінансового планування компанії Private Wealth Counsel (Флорида, США).

Копирайт изображения salim rizvi
Image caption Якщо ви актор-початківець, можна ходити на прослуховування, а решту часу возити людей на таксі

Завдання на потім: Встановіть кінцевий термін. Навряд чи ви плануєте працювати за невеликі гроші до кінця життя. Можливо, ви взялися за роботу, обмежену в часі (наприклад, волонтерський проект), або почали з нижньої сходинки перспективної кар’єри, сподіваючись незабаром піднятись вище. Якщо ж прогресу не буде, визначте наперед, який час можна приділити цій роботі, перш ніж змінити її на вигіднішу.

"Ваші плани мають відштовхуватись або від часу, наприклад, "за п’ять років я мушу досягти цього й цього", або від боргів, далі яких ви не підете, – каже пані Лі. – Також враховуйте ваші життєві цілі. Наприклад, якщо ви хочете мати дітей, то з цим пов’язані певні часові рамки".

Дійте розумно: Усвідомте, що пріоритети можуть змінюватися. Винаймати кімнату замість квартири і харчуватися самою картоплею, може, й непогано – та, певно, не до кінця життя.

"Я помітила, що цьому усвідомленню сприяють великі життєві зміни, – ділиться спостереженням пані Гауер. – Наприклад, народжується дитина, і ви раптом розумієте: так, я жив пречудово, дбав лише про сьогоднішній день, але тепер, з малюком, я так більше не можу". Пріоритети змінюються.

"Ви кажете собі: я хотів змінити світ – що ж, тепер світові зміни будуть моїм хобі, а в основний час доведеться робити те, що приносить заробіток", – підсумовує вона.

Новини на цю ж тему