Чи припинять стоматологи свердлити зуби?

Стоматолог Копирайт изображения Getty

Можливо, найближчим часом походи до зубного лікаря стануть не такими болісними і набагато менш тривалими.

Якщо щоразу сідаючи в крісло стоматолога, ви обливаєтесь холодним потом, знайте, ви не самотні. Згідно з недавнім дослідженням нідерландських вчених, 24% дорослих бояться дантистів. Крім того, велика кількість людей відтягує візит до зубного лікаря якомога довше. В результаті, 92% дорослих американців, приміром, мають карієс в постійних зубах.

Утім, недалеке майбутнє обіцяє нам добрі новини. Останні дослідження свідчать, що незабаром стоматологи зможуть заповнювати дірки в зубах живою тканиною, за допомогою якою зуби почнуть відновлюватися самостійно.

У порівнянні з іншими видами тварин людям не дуже пощастило – у них лише один набір дорослих зубів на все життя. В акул, наприклад, кількість зубів необмежена і постійно оновлюється в міру зношування або випадіння. Факт – не надто приємний для тих, хто страждає від галеофобії (боязні хижаків. – Ред.).

Оскільки зуби в морського хижака змінюються в середньому що три тижні, зоологи впевнені, що дно океану має бути всіяним старими акулячими зубами.

Отже, якщо акули і багато інших рептилій та амфібій оновлюють зуби протягом свого життя, чому люди і більшість ссавців мають лише два набори зубів?

Копирайт изображения Getty
Image caption Посмішка акули навряд чи може надихнути на візит до стоматолога, проте вчені сподіваються навчитись відновлювати зуби в людей, так само, як це робить морський хижак

Професорка Лондонського Королівського коледжу Абігейл Такер, яка вивчає розвиток видів і еволюцію, зазначає, що природний набір зубів прямо залежить від складності їхньої будови. Оскільки ссавці мають здатність жувати, рухаючи щелепами з одного боку в інший, у них виникла складна система зубів різної форми.

Зуби людини поділяються на ікла з одним загостреним горбком, премоляри (малі корінні зуби) – з двома і великі корінні зуби, в яких чотири або п'ять горбків.

"Складність будови в першу чергу пов'язана з дієтою. Так, тварини, які харчуються бамбуком, мають найскладнішу будову зубів, – пояснює вчена. – На задніх зубах гігантської панди або бамбукового лемура – велика кількість горбків для пережовування і подрібнювання твердої їжі".

В природі існує багато прикладів тварин з унікальними зубами. Верхня і нижня щелепи піраньї, приміром, щільно з'єднуються одна з одною, утворюючи єдиний ряд зубів, гострий, як лезо.

Малоймовірно, що в людей колись розів’ється більше двох наборів зубів, оскільки еволюційні зміни відбуваються лише тоді, коли вони від них залежить виживання виду.

Втім, наша зубна система поступово еволюціонує й досі. Науковці зазначають, що в дедалі меншої кількості людей з'являються зуби мудрості – треті моляри, які виростають у дорослому віці, коли наші щелепи повністю розвилися.

Копирайт изображения Getty
Image caption Завдяки бамбуковому раціону панди мають найскладнішу в природі будову зубів

"Їжа, яку ми готуємо, – ніжніша і вже не потребує додаткових корінних зубів для пережовування. Крім того, розміри наших щелеп також зменшуються, залишаючи менше місця для зубів, – зазначає Абігейл Такер. – Ось чому в 20% населення сьогодня вже не має зубів мудрості".

Той факт, що в нас ніколи не виросте третій набір зубів, не зупиняє вчених, які шукають можливості відновлювати видалені зуби. Науковці лабораторії Лондонського Королівського коледжу вдало виконали імплантацію біозубів мишам.

За допомогою тканин ясен людини і зубних клітин мишей, вчені виростили зуби, які складались з дентину та емалі. "Неймовірним є той факт, що імплантовані зародки зубів змогли сформувати навколо свого кореню кровоносні судини з оточуючих тканин ясен, і таким чином виросли в повноцінні живі зуби", – відзначає Такер.

Складнощі застосування цього методу в людей пов'язані з тим, що стовбурові клітині, вирощені в пробірці, втрачають свою життєву силу.

Інші підхід, який випробується останнім часом, ґрунтується на здатності зуба відновитися самостійно. Компанія Reminova зараз вже працює над розробкою технології, яка зможе відновлювати емаль зуба, з якої починається карієс.

На основі досліджень Лондонського Королівського коледжу новий метод використовує безболісні електричні струми, які стимулюють відтворення мінерального шару емалі на ранньому етапу руйнування.

Копирайт изображения Getty
Image caption Електричний струм може стимулювати відтворення емалі, лікуючи ранні стадії карієсу

Інші підходи стосуються відновлення дентину всередині зуба, коли карієс проникає глибше. Недавні дослідження на щурах, опубліковані в журналі Science Translational Medicine, виявили, що лазер з низьким рівнем потужності може стимулювати ріст стовбурових клітин у пульпі зуба, які почнуть відновлювати дентин.

Дослідники з Ноттінгемського і Гарвардського університетів розробляють терапевтичний біоматеріал для пломбування зубів. Він стимулює взаємодію між стовбуровими клітинами у пульпі зуба з іншим матеріалом, в результаті чого починають відновлюватись дентинові клітини.

"Цей матеріал вводять в канал зуба і за допомогою УФ-промінів роблять його твердим, – пояснює технологію докторант Адам Селіз, який працює над її розробкою. – Рідні клітини зуба взаємодіють з біоматеріалом і перетворюються на інший тип клітин, який починає виробляти дентин".

Ми сподіваємося відновити шар дентину, щоб повернути життєздатність зуба, і таким чином пульпу зуба не доведеться видаляти".

Профілактика понад усе

Звичайно, стоматологи скажуть, що для довгого життя наших зубів, карієс краще попереджати, ніж лікувати. Для цього необхідна якісна гігієни порожнини рота: чищення зубів два рази на день за допомогою зубної пасти зі фтором, користування зубною ниткою раз на день і регулярні візити до стоматолога. Правильне харчування також маж велике значення.

"Ми маємо пам’ятати, що найкориснішим продуктом для зубів є вода, особливо фторована вода, – каже Ручі Сахота, лікар-стоматолог і речниця Американської асоціації стоматологів. – "Фтор мінералізує і регенерує зубні тканини, які можуть бути вражені карієсом. Крім того, вода допомагає змити їжу, бактерії і будь-яке забруднення на зубах".

Лікарка додає, що молочні продукти також дуже корисні для зубів, оскільки містять велику кількість кальцію і нежирний білок, який зміцнює і відновлює емаль.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Шматочок шоколаду після їжі стоматологи дозволяють

Утім, навіть якщо ми навчимось відновлювати зубні клітини, нам все одно доведеться уникати головної загрози сучасної цивілізації – рафінованого цукру. Кислота, яку виділяють бактерії, коли розщеплюють цукор, є дуже руйнівною для зубів.

То яких цукерок краще уникати? Пані Сахота пояснює, що особливо шкідливими є льодяники, оскільки вони тривалий час контактують із зубами, а також липкі цукерки, які надовго застрягають у зубах.

А ось для любителів шоколаду є добра новина. "Шоколад після обіду або вечері – це кращий вибір, ніж більшість цукерок, тому що він легше вимивається із зубів. Отже, у шматочку шоколаду після їжі можна собі не відмовляти".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему