Чому в мільярдерів частіше народжуються сини?

Елон Маск Копирайт изображения Getty

Шанси народити хлопчика або дівчинку не завжди дорівнюють 50 на 50. Оглядачка BBC Future досліджує дивні чинники, які визначають стать вашої майбутньої дитини.

До яких тільки хитрощів не вдавалися пари впродовж всієї історії людства, аби обрати стать майбутньої дитини. Щоб народити спадкоємця, в середньовіччя жінки просили своїх чоловіків дивитися на схід під час сексу. Інші спокушали свою другу половину коктейлем з червоного вина і свіжої утроби кролиці.

Французький анатом XVIII століття Прокоп-Куто пропонував чоловікам взагалі радикальний метод. Тим, хто заради сина був готовий піти на будь-що, лікар радив видалити своє ліве яєчко. Він стверджував, що операція є не важчою ніж видалення зуба.

Навіть сьогодні пошук в інтернеті видасть вам безліч оригінальних ідей – від вітамінів до сиропу від кашлю, або зміни білизни. Раціональна половина людства в ці засоби, звичайно ж, не вірить. Кожен акт зачаття – це лотерея з абсолютно рівними шансами народити хлопчика або дівчинку. Обдурити долю ніколи не вдасться. Або?

Останні дослідження свідчать, що справжні чинники, які визначають стать майбутньої дитини, можливо, є більш дивними, ніж будь-які забобони наших предків.

Чоловіча смертність

Тепер ми знаємо, що погіршення клімату, піст під час Рамадану або ранкова нудота збільшують шанси появи на світ дівчаток. А хлопчики частіше народжуються в жінок із сильною вдачею, прихильниць вівсянки на сніданок або дружин мільярдерів.

Важливо відзначити, що шанси народити сина або доньку певною мірою визначаються нашою генетикою. Чоловіки, в яких багато сестер, часто стають батьками дівчаток, і навпаки. Але як цей процес регулюється у природі?

Насправді, шанси народження хлопчика або дівчинки ніколи не були абсолютно рівними. На кожні 100 дівчаток у всьому світі народжується близько 109 хлопчиків. І це – еволюційна необхідність.

Копирайт изображения iStock
Image caption У багатьох видів тварин за протилежну стать більше конкурують самці

У чоловіків слабша імунна система, вищий рівень холестерину, частіше виникають хвороби серця. Вони більш схильні до діабету і раку та мають менше шансів на одужання від нього.

Чоловіки становлять дві третини жертв вбивств, три чверті смертельних випадків на дорозі і мають в три рази більше шансів вчинити самогубство. І отже, з огляду на виживання нашого виду, хлопчиків має народжуватись більше.

Питання про те, що визначає шанси зачаття хлопчика або дівчинки, бентежило вчених споконвіку. Чарльз Дарвін був переконаний, що особлива зовнішність самців у багатьох тварин, як-от хвіст павича, є наслідком браку протилежної статі і - відтак - великої конкуренції за самок.

Досліджуючи певні види тварин, вчений з подивом виявив, що кількість самців і самок в них майже однакова. Згодом Дарвін залишив цю галузь досліджень, заявивши, що "проблема настільки заплутана, що її вирішення краще залишити на майбутнє".

Проблема потребувала сміливого дослідницького розуму, і він з'явився в особі професора-бунтівника Роберта Тріверса.

Копирайт изображения Getty
Image caption Президент Джордж Буш-старший і його дружина Барбара були батьками чотирьох хлопчиків (один з яких також очолив Білий дім) і двох дівчаток

У 1972 році разом з колегою Деном Віллардом він розробив одну з найвідоміших теорій в еволюційній біології, відому як гіпотеза Тріверса-Вілларда.

Припустимо, що ви зможете обирати стать ваших дітей, але ваше завдання також залишити якомога більше нащадків. Вам доведеться зробити ставки. Якщо ви вирішите народити сина, хто знає, він може стати мільярдером або президентом США і не матиме браку в подружках.

Той факт, що високий соціальний статус приваблює жінок, доведений науковцями. Жінки з високою плодючістю віддають перевагу більш домінантним чоловікам – тим, кому пощастило стати багатим і впливовим.

Такі чоловіки, зазвичай, одружуються в більш молодому віці і частіше мають позашлюбні стосунки, ніж їхні однолітки. Отже, якщо ваш син буде успішним, в природному відборі він переможе. Втім, якщо йому пощастить менше, він може взагалі не знайти собі партнерку.

"Шлюбні стосунки певною мірою мають економічне підґрунтя. Жінки схильні вступати в шлюб з чоловіками трохи вищого соціально-економічного статусу, пропонуючи за це кращу зовнішність. І отже, чоловік на найнижчому рівні соціальних сходів має небагато шансів одружитися", – зазначає Тріверс.

Жінки, навпаки, як правило, не стикаються з такою жорсткою конкуренцією. Їм легше знайти собі пару і народити потомство, навіть якщо вони не можуть рівнятися з потенційною кількістю нащадків у чоловіків.

Це може лунати трохи по-сексистськи, але на думку Тріверса, жінки вкладають більше зусиль у своє потомство, тоді як чоловіки можуть просто зачати дитину, а її виховання залишити матері.

Так, приміром, найплодовитіша жінка за всю історію – безіменна перша дружина російського селянина з Шуї, яка прожила з 1707 року до 1782-го, – народила 69 дітей. Але це ніщо в порівнянні з Чингісханом, який, як вважається, міг бути батьком від однієї до двох тисяч дітей.

Сьогодні кількість його нащадків оцінюють в 16 мільйонів. А недавній аналіз ДНК свідчить, що принаймні 10 історичних особистостей залишили не меншу кількість потомства, ніж славетний засновник Монгольської імперії.

Копирайт изображения National Palace Museum
Image caption Легенда свідчить, що Чингісхан був батьком більше тисячі дітей

Втім, виховання сина потребує помітно більших ресурсів. Хлопчикам потрібно більше їжі, ніж дівчаткам, а якщо ви бажаєте, щоб син досяг високого соціального статусу, доведеться зробити чималий внесок у його виховання та освіту.

З огляду на ці чинники, професор Тріверс припустив, що за сприятливих умов, якщо батьки, приміром, мають високий статус і достатньо їжі, їм є сенс народжувати більше синів.

Але за гірших матеріальних умов природний відбір диктуватиме батькам народжувати більше дочок, оскільки жінки не стикаються з такою жорсткою конкуренцією. Навіть якщо вони не будуть надто привабливими або соціально успішними, швидше за все, вони матимуть дітей.

Гіпотеза Тріверса-Вілларда отримала несподіване підтвердження. В 1958 році уряд Китаю оголосив новий амбітний проект – "Великий стрибок", який мав на меті за кілька років перетворити націю селян на індустріальну країну.

Родинам наказали відмовитися від своїх ферм, оскільки країна намагалась підвищити виробництво сталі на 30%. Сади перетворили на саморобні плавильні цехи, куди заради загальних показників виробництва сталі кидали все від каструль до тракторів.

Копирайт изображения Getty
Image caption Голод у Китаї за часів Великого стрибка, можливо, вплинув на співвідношення хлопчиків і дівчаток у майбутніх поколіннях

Трансформація країни відбулася й справді швидко, але не таким чином, як сподівалося керівництво. Вже за рік після початку проекту виробництво зерна скоротилося на 15%. Протягом чотирьох років масового голоду загинули 45 мільйонів людей.

Майже чотири десятиліття по тому економіст Дуглас Олмонд спробував з'ясувати наслідки цих подій і проаналізував китайські переписи населення трохи пізніше.

Висновки вченого виявилися досить тривожними. Діти в родинах, які найбільше постраждали від голоду, хоча і не пережили голод самі, були менш грамотними і незалежними, мали менші за розміром домогосподарства і частіше ставали безробітними.

Жінки, як правило, пізніше виходили заміж, а чоловікам взагалі дуже щастило, якщо їм вдавалося одружитися. І найголовніше – в родинах, які постраждали від голоду, народжувалось помітно менше хлопчиків. Більше того, навіть у сім'ях їхніх дітей також частіше появлялися на світ дочки.

Якщо співвідношення хлопчиків і дівчаток у всьому світі становить 109 на 100, то в Китаю між 1960-м і 1963 роками народжувалось 104 хлопчика на кожні 100 дівчаток. Це означає, що демографічна ситуація відхилилась від норми на цілих 5%, а баланс не відновився до 1965 року.

Копирайт изображения Getty
Image caption Елон Маск – батько шістьох синів

Тепер ми знаємо, що куріння, війна, зміни клімату та будь-які інші несприятливі умови впливають на те, що в жінок починає народжуватися більше дівчаток. З іншого боку, жінки з сильною особистістю, які мають калорійне харчування і одружені з президентом США, як правило, народжують більше синів. Для батьків-мільярдерів шанси народити хлопчика становлять 65%.

В такому разі виникає питання, як взагалі в світі зберігається відносний баланс чоловіків і жінок.

За словами еколога з Університету Мемфіса Кіт Боверз, існують вагомі причини, чому населення ніколи надто не відхиляється від гендерної рівноваги. "Якби всі родини в сприятливі часи народжували тільки синів, їм довелося би битися за партнерок або територію. Тоді, як сім'ї, генетично схильні до народження дочок, матимуть за таких умов велику перевагу. І згодом кількість народжуваних чоловіків і жінок вирівняється", – каже Боверз.

Як зазначає еволюційний біолог з Університету Утрехта, це природне відновлення балансу, можливо, вже відбувається. У Китаї політика однієї дитини, а відтак прагнення багатьох родин отримати спадкоємця, призвело до частого переривання вагітності, якщо з'ясовувалось, що має народитись дівчинка.

В результаті між 1980-ми і 2000-ми роками, коли політика однієї дитини була найбільш жорсткою, в країні народжувались переважно хлопчики.

Копирайт изображения Getty
Image caption Політика однієї дитини в Китаї призвела до нерівної кількості хлопчиків і дівчаток

Але в родинах, які мали більше однієї дитини (це дозволялось за певних обставин, якщо, приміром, батьки були бідними фермерами або єдиними дітьми в своїй родині), первістками частіше народжувались дівчинки.

Це може бути тому, що батьки приділяли менше уваги статі першої дитини (вони би хвилювались значно більше, якби і друга дитина була також жіночої статі). До того ж в країні з такою перевагою хлопчиків природні шанси схилялись на користь менш поширеної статі. Парадоксальним чином, намагаючись з усіх сил народжувати тільки хлопчиків, населення, насправді підвищувало вірогідність зачаття дівчаток.

На жаль, це все одно не змогло повністю збалансувати співвідношення хлопчиків і дівчаток.

Станом на 2015 рік кількість чоловіків у Китаї перевищує жінок на 60 мільйонів.

Статисти підрахували, що до 2030 року кожен четвертий китайський чоловік не зможе одружитися. Суспільство з надмірною кількістю чоловіків може мати сумнівні наслідки – від підвищення побутового насильства до організованої злочинності і вбивств.

Дехто навіть припускає, що така велика кількість розчарованих холостяків може податися до армії, збільшуючи ризик масштабних міжнародних конфліктів.

Можливо, вже годі давитися вівсянкою на сніданок та вдаватися до складних розрахунків статі майбутньою дитини. Може треба, нарешті, визнати, що шанси появи на світ хлопчика приблизно дорівнюють, як це і має бути, 50%.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему