Рим, який не побачать туристи

Монумент Вітторіо Емануеле Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Монумент Вітторіо Емануеле

Фотограф і письменниця Аманда Руджері прожила у Вічному місті 4 роки. Вона досліджувала Рим за допомогою своєї фотокамери і розшукувала таємниці міста, невідомі звичайним туристам.

Рим – кохання з першого погляду

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Вид на місто з пагорбу Янікул

Нещодавно я повернулася до США після того, як провела чотири роки в Римі, працюючи позаштатною авторкою подорожніх заміток. А це означало, що в Римі я займалася тим, про що більшість мандрівників можуть лише мріяти: я досліджувала місто очима місцевих мешканців і відкривала маловідомі пам'ятки далеко за межами фонтану Треві, Пантеону і Сикстинської капели.

Насолоджуватися видами Рима я найбільше любила з пагорба Янікула на західному березі Тибру з самого серця міста – району Трастевере. Янікул – другий за висотою пагорб Рима – відкриває вид на історичний центр міста: гігантський білий монумент Вітторіо Емануеле (праворуч), купол Пантеону, Вілла Медічі біля Іспанських сходів, незліченні церкви та собори і звичайно Базиліка Святого Петра. З вершини пагорбу хаотичний темп життя Рима непомітний: згори відкривається умиротворена панорама в пастельних тонах. У погані дні, а вони, повірте, траплялись, мені варто було лише піднятися сюди, щоби знову закохатися в це місто.

Жива історія

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Єврейський квартал

Рим – чудове місце для любителів історії: їм не потрібно іти до музею, щоби побачити давні артефакти міста, вони тут – всюди. Варто лише придивитися, і ви побачите античні колони і арки, вбудовані в архітектурні споруди XVI-XVII століття.

Прогуляйтеся Єврейським кварталом – районом єврейського гетто, який з 1555 року до XIX століття був відгороджений мурами. Крізь середньовічні стіни тут проступають архітектурні подробиці Рима епохи імперії. Як, приміром, цей портал з кам'яною різьбою на Віа Маргана, який відкривається у внутрішній дворик палацетто – маленького палацу, – що належав знатному роду Маргані до XVII століття. На цій фотографії я намагалася відобразити зустріч епох: античний древній мармур, середньовічну будівлю і сучасний мопед поруч.

Символ Рима

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Італійські пініії – сосни

Посеред розкиданих по всьому місту стародавніх руїн – ще один символ Рима – італійські зонтичні сосни або пінії. Ці велетні, які сягають 25 метрів заввишки, були невід'ємною частиною середземноморського пейзажу ще з часів етрусків, які саджали їх заради їстівного насіння – кедрових горішків.

Одна моя подруга постійно гуляє зі своїми двома синами в римських парках, як-от Вілла Ада. Улюблена розвага дітей – збирати соснові шишки, розчавлювати їх і видобувати з них цінні горішки цілком безкоштовно. Цей знімок я зробила одним з найприємніших способів – лежачи на траві перед заходом сонця, коли його проміння створюють золоте сяйво на деревах. Таке м'яке світло не дає відблисків на лінзі фотокамери, а дерева не виглядають надто контрастними на тлі неба.

Акведуки

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Римський акведук

Іншим безперечним символом Рима є акведуки – грандіозні споруди, які транспортували прісну воду у величезних кількостях з джерел і струмків по всій Римській імперії. Залишки 7 з цих водопроводів і досі височіють над Парком акведуків за сім кілометрів на південь від центру міста.

Це місце відоме далеко не всім туристам, сюди приїжджають лише ті, хто хотів би по-справжньому відчути велич Стародавнього Риму. Я спробувала наголосити на інженерному генії цих споруд за допомогою лінійної композиції. Крізь рівний коридор сосен, посаджених на однаковій відстані одна від одної, погляд поступово натрапляє на руїни акведуків.

Громадський транспорт

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Будівництво метро біля Базиліки Костянтина

Незважаючи на поширені скарги, мене громадський транспорт Рима цілком влаштовував. Утім, для міста транспортне питання, зокрема, розширення метрополітену, становить доволі складну проблему.

Де би ви не почали в Римі копати, ви обов'язково наштовхнетесь на стародавні (і часто дуже цінні) руїни. Так, приміром, у 2009 році почалося будівництво нової станції метро на площі Венеції, поруч з кварталом Імператорських форумів. Але після того, як археологи знайшли залишки бібліотеки II століття, що належала імператору Адріану, будівництво станції припинили.

Тут, у тіні Базиліки Костянтина, датованої IV століття, помаранчевий паркан свідчить про будівництво ще однієї станції метро – постійний приклад того, як місто намагається балансувати між сучасними потребами і цінністю його минулого.

Щоби зробити цей чудовий знімок з блиском сонця на руїнах і монументом Вітторіо Емануеле праворуч, без численних туристів та автобусів, я приїхала сюди на світанку.

Базиліка у вікні автівки

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Базиліка і монастир Санті Кваттро Коронаті

Мені пощастило жити в тіні однієї з найкрасивіших і найменш відомих церков міста – базиліки і монастиря Санті Кваттро Коронаті в районі Челіо неподалік від Колізею. Базиліку побудували в IV столітті, але у 1084 року її повністю спалили норманські завойовники.

Після реставрації у XII столітті церкву укріпили фортифікаціями, і зараз вона нагадує невеликий замок. Проходячи повз неї одного дня, я помітила автівку, припарковану прямо на вулиці біля церкви. У її задньому вікні віддзеркалювалася церква та її витончений двір.

Античний квартал червоних ліхтарів

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Район Монті

Цей знімок я зробила в ще одному улюбленому куточку Рима – районі або, як кажуть італійці, "ріоне" Монті. Мене вразив контраст між папською Базилікою Санта-Марія-Маджоре на задньому фоні і секс-шопом праворуч.

У давнину Монті був кварталом червоних ліхтарів і у певному сенсі залишається таким і сьогодні. Ефект задзеркалля на цьому знімку досягається завдяки лінзі "риб'яче око", але його можна також зробити за допомогою панорамного фото і додавання ефекту при обробці знімку.

Небесне світло

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Базиліка Святого Петра

Римляни не здаються надто релігійними. Зайдіть в одну з численних базилік під час меси і ви побачите, що незначна кількість людей, які моляться, це паломники або італійці похилого віку.

Але ознаки католицизму тут скрізь, і не тільки тому, що у Римі розташований Ватикан з Папою. Місто має близько тисячі церков, десятки монастирів і 20 університетів та інститутів вищої освіти понтифіків.

Базиліка Святого Петра є, звичайно, найвідомішою. Щоби зробити такий знімок, прийдіть до собору наприкінці дня, коли вівтар огороджений для вечірньої меси і промені сонця падають на нього з західних вікон. Щоби отримати таке зображення, я виставила експозицію трохи темніше, ніж звичайно, і таким чином змогла акцентувати увагу на драматизмі світла.

Місто сюрпризів

Копирайт изображения Amanda Ruggeri
Image caption Штаб-квартира Ордену мальтійських лицарів

Головне, про що я дізналася, це те, що Рим сповнений таємниць і сюрпризів, зокрема, для тих, хто наважується досліджувати його не туристичними стежками. Ця фотографія є чудовим прикладом цього. Я зробила її крізь вікно в огорожі біля штаб-квартири Ордену мальтійських лицарів, розташованої на Авентинському пагорбі.

Найстаріший лицарський орден світу, який існує й сьогодні, є окремим територіальним утворенням. Тобто на цьому знімку Ордену, Італії і Базиліки Святого Петра у Ватикані зображено одночасно три різні країни.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему