Що всередині найменш відомого творіння Гауді

Будинок Вісенс Копирайт изображения Casa VicensBarcelona 2016Pol Viladoms

"Будинок, з якого все почалося" – так називають перше велике творіння Антоніо Гауді, Будинок Вісенс, який незабаром відкриється для широкої публіки. Кореспонденти BBC Capital пропонують зазирнути всередину.

Мільйони туристів щороку приїжджають до Барселони, щоби насолодитися архітектурними творіннями в стилі ар-нуво, але так було не завжди.

Коли в 1970-х роках ми жили поруч з Будинком Міла (Ла Педрерою), стан цього визначного творіння Антоніо Гауді був плачевним. Вишуканий фасад будинку потребував доброї чистки, на першому поверсі будівлі розмістився салон лотерейних квитків, а єдина черга біля входу вела в тютюнову крамницю.

Копирайт изображения Casa VicensBarcelona 2016Pol Viladoms
Image caption 8 з 10 туристів приїжджають у Барселону, щоби насолодитись її архітектурою, зокрема, творіннями Антоніо Гауді

З іншого боку провулку Ґрасія Будинок Бальо був взагалі зачинений для публіки. А відвідувачів Сагради Фамілії можна рідко було нарахувати більше десятка. Ідея про те, що його будівництво колись завершиться, була поширеним жартом.

Понад 30 років по тому, у 2002 році, оголошеному міжнародним роком Антоніо Гауді геній архітектора нарешті отримав запізніле світове визнання. У той час кілька будинків Гауді все ще знаходились у приватній власності, і міська рада Барселони звернулась до власників із проханням відкрити їх для відвідувань, після чого популярність архітектурної спадщини Гауді миттєво спалахнула.

Копирайт изображения Casa VicensBarcelona 2016Pol Viladoms
Image caption "Все, що я проектую, походить з великої книги природи"

В результаті Будинок Бальо повністю відкрили для публіки в 2004 році, а хвилясті вигини фасаду на Будинку Міла знову придбали свій первісний відтінок піщаного вапняку. За останніми оцінками, будівництво Сагради Фамілії завершиться в 2026 році.

Сьогодні вісім з десяти туристів приїжджають у Барселону, щоби насолодитись її архітектурою, зокрема, творіннями Антоніо Гауді. Влада міста продовжує зусилля з відновлення і підтримки архітектурних скарбів міста.

Серед багатьох проектів особливу увагу привертає відкриття Будинку Вісенс, заплановане на Пасху 2017. Ця будівля стала першим значним замовленням архітектора і за це отримала назву – "будинок, з якого все почалося". За деякими оцінками, понад 500 людей щодня проводять щонайменше півгодини перед цим раннім шедевром іспанського зодчого.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Гауді використав у декорі фасаду квітки, які побачив на будівельній ділянці

Побудований між 1883 і 1888 роками, Будинок Вісенс є "важливим для розуміння унікальної архітектурної мови Гауді і розвитку стилю модерн у Барселоні", – зазначає культурний керівник проекту Марта Антуньяно.

Під час навчання в барселонській регіональній школі архітектури Гауді проводив чимало часу в бібліотеці школи, докладно вивчаючи фотографії куполів, ступ і мінаретів Єгипту, Марокко та Індії.

Ці зображення безперечно справили враження на молодого архітектора, оскільки, коли він взявся за розробку дизайну Каса Вісенс, – свого першого великого замовлення після закінчення навчання – він вирішив відтворити "помешкання халіфа, оточене оазисом", – розповідає мистецтвознавець і письменник Роберт Хьюз. Куполоподібні вежі в східному стилі прикрашають дах.

Копирайт изображения Casa VicensBarcelona 2016Pol Viladoms
Image caption Стеля всередині Каса Вісенс

Усередині екзотична курильня зі стелею в стилі Мудехар запрошує до спокійного споглядання.

Водоспад і фонтани в саду були створені для збереження прохолоди в будинку. Каса Вісенс проектувалась як літня резиденція, де замовник Манель Вісенс та його родина могли би сховатись від задухи і метушні міста та перенестися в інший світ.

Гауді прикрасив фасад будинку великою кількістю кольорової плитки, почасти тому, що Вісенс був відомим виробником плитки і хотів, щоби будинок виконував своєрідну роль реклами його продукції.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Декор паркану надихнули пальми в саду будинку

Тим не менш найбільшим натхненням Антоніо Гауді завжди була природа. "Коли я прийшов на місце майбутнього будівництва, щоби виміряти ділянку, вона була повністю вкрита маленькими жовтими квітками, і я вирішив зробити їх декоративним мотивом плитки", – пояснював архітектор.

Ковані листя пальм, що прикрашають паркан навколо будинку, були також змальовані з дерева в саду. Пізніше Гауді використає такий саме дизайн на воротах Парку Гуель, який щороку відвідує понад 5 мільйонів туристів.

"Все, що я проектую, – писав Гауді, – походить з великої книги природи". І це підтверджує внутрішній декор Будинку Вісенс, який складається із зображень рослин, птахів і мушель, створюючи своєрідне продовження саду.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption На Пасху 2017 року Будинок Вісенс відкриється для відвідувачів

Після відкриття Будинку, який визначений Всесвітньою спадщиною ЮНЕСКО, в ньому буде створено музей безпрецедентного масштабу. Серед амбітних планів організаторів – інтерактивні дисплеї, освітні заходи і лекційний зал. Щоби запобігти натовпу, щоденне число відвідувачів буде обмежене до 395 людей і попереднє замовлення стане абсолютно необхідним.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему