Коли архітектором стає сама природа

Стокгольм Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Стокгольм

Від острова, який вміє рухатись, до міста, побудованого всередині метеоритного кратера. BBC Travel розповідає про найдивовижніші поселення світу, які люди адаптували до природних обставин.

Більшість мандрівників вирушають у подорож в пошуках рукотворних пам'яток: мистецтва і архітектури, їжі та музики, історії та культури. Втім, іноді найбільш цікавими об'єктами подорожі виявляються містечка та поселення, в будівництві яких вирішальну роль зіграла природа.

Звернувшись до сайту питань і відповідей Quora, ми з'ясували, в яких найбільш несподіваних географічних місцях світу люди наважались оселитись і побудувати свої поселення.

Більшість мандрівників ніколи не бачили нічого подібного до цих сюрреалістичних місць, серед яких печерні поселення у вулканічній скелі та місто, побудоване в метеоритному кратері.

Кандован, Іран

Копирайт изображения Behrouz MehriAFPGetty

Починаючи з XIII століття, а може і ще раніше, мешканці цього міста вирізали свої конусоподібні помешкання в м'якій вулканічній породі, що виникла внаслідок вивержень нині недіючого вулкана гори Сехенд.

Місто розташоване в 55 кілометрах на південь від Тебріза і зовні нагадує гігантський мурашник.

Окрім свого сюрреалістичного вигляду ці печерні помешкання нагріваються та охолоджуються природним чином, зазначає учасник дискусії Каушик Парашар з міста Гувахаті, що в Індії.

"Міцна вулканічна порода забезпечує ефективну ізоляцію, яка захищає як від суворих зим у цьому регіоні, так і від спекотних літ", – додає Каушик.

Мандрівники можуть і самі дізнатись про переваги цих незвичайних помешкань, якщо зупиняться в готелях, як-от Kandovan Laleh Rocky Hotel, який має 10 скельних люксів, обладнаних джакузі і теплою підлогою.

Озеро Тітікака, Перу

Копирайт изображения Emmanuel DyanFlickrCreative Commons

Що змусило корінних мешканців узбережжя Тітікаки, індіанців уру, будувати свої поселення на плавучих островах?

Коротка відповідь – інки. Приблизно в XIII столітті постійні напади агресивного сусіда змусили уру побудувати острова з різновиду очерету (тотори), чия щільна коренева система виступила в якості природного фундаменту.

У разі небезпеки ворожого нападу кожен острів, як величезний пліт, можна було перемістити в інше місце. Зараз існує 42 таких острова.

Кілька сотень представників народності уру й досі мешкають на цих островах.

Більшість з них заробляє на життя екскурсіями для туристів, які, з одного боку, приносять прибуток, але, з іншого - створюють додаткове навантаження на штучний острів.

Оскільки очерет на дні острова швидко гниє, кожні кілька місяців мешканці мають укріплювати споруду новими рослинами, каже Парашар.

Стокгольм, Швеція

Копирайт изображения Blom UKGetty

Хоча про славетні пам'ятки Стокгольма чули багато мандрівників, далеко не всі знають, що столицю Швеції, засновану в 1252 році, побудували на архіпелагу, що складається з близько 25 000 островів, розкиданих у Балтійському морі.

Як зазначає один із респондентів Quora Енді Ворвік, "один з найкращих способів насолодитися видами міста – з човна, подорожуючи нескінченими річками, каналами і гаванями".

Окрім цього, ви майже не знайдете в Стокгольмі високих будинків, що безперечно додає шарму одному з найкрасивіших міст Європи.

Острови, які варіюються від великих і заселених до непридатних для життя маленьких скель, було створено льодовиками, що мандрували тут тисячі років тому і залишили величезні уламки граніту.

Місцеві жителі називають Стокгольмський архіпелаг "Skärgården", що буквально означає "сад шхер" (невеликі скелясті острови та підводні скелі, що створюють характерний рельєф Норвегії, Швеції та Фінляндії. – Ред.).

Гуадікс, Іспанія

Копирайт изображения myLoupeUniversal Images GroupGetty

Мандрівники, які відхиляються від второваних туристичних маршрутів, отримають винагороду в іспанському місті Гуадікс, розташованому в 50 км на захід від Гранади.

"Більшість мешканців цього міста живуть у підземних печерних будинках у підніжжя Сьєрри-Невади", – зазначає турагент з Лондона Чан Лю.

Основний лабіринт, який складається з більш ніж 2 000 печерних помешкань, було побудовано близько XVI століття, коли маври, рятуючись від переслідувань християнськими загарбниками, тікали в гори і будували собі житло в м'якому піщанику.

Сьогодні майже всі ці будинки мають сучасне обладнання: проточну воду, електрику, інтернет і навіть мармурові підлоги.

Копирайт изображения Jorge Guerrero AFP Getty

На тлі сухого краєвиду пустелі білі димоходи й двері печер ваблять перепочити від спеки. У той час, як температура повітря в Андалузії може сягати 40 градусів улітку, в печерах цілорічно підтримується на рівні 20 градусів.

Нердлінген, Німеччина

Копирайт изображения Lothar TheobaldGetty

Це унікальне місто розташоване "всередині величезного метеоритного кратера", – розповідає Каушик Парашар. Усе поселення, в якому мешкають біля 20 000 жителів, уміщається в метеоритному кратері під назвою Нордлінгер Ріс, діаметр якого не перевищує 25 км.

Місто, засноване у 898 році, з червоними дахами будинків і готичними церквами, має абсолютно круглу форму. Старовинні романтичні вулички радіусами розходяться з центру цього химерного поселення.

У 1960 році вчені виявили на дні кратеру ударний кварц – тип гірської породи, який формується тільки під дією тиску від удару метеорита. Тільки тоді жителі дізналися, що причиною кратеру став метеорит, а не вулканічне виверження, як вважалося раніше.

Кратер, як припускають вчені, утворився близько 14,5 мільйона років тому, коли метеор діаметром півтора кілометра зіткнувся з Землею.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему