Пиво старіше за Біблію

Пиво Копирайт изображения Quinn DombrowskiCC BYSA 2.0Flickr

Маленька приватна пивоварня в Єрусалимі виробляє сорт пива, який вочевидь є найближчою версією першого елю, виготовленого людиною. Його створюють з геномодифікованого штаму пшениці, що походить з часів зародження землеробства.

Полуденний час у Тальпіоті – промисловому районі Єрусалима. Затори на дорогах, густий смог дизельного палива від вантажівок затуманює краєвид міста.

На торговельному складі за перехрестям із круговим рухом причаїлася місцева пивоварня Herzl Brewery, яка до недавнього часу була відома тільки вузькому колу завзятих шанувальників. У цей час нічна зміна Ітаї Гутмана плавно переходить в денну.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Гутман відкрив свою пивоварню 10 років тому в Єрусалимі

Тут 10 років тому молодий єрусалимець почав виробляти свої власні сорти пива. Справа, як зазначає чоловік, виникла з "необхідності". У той час він відбував військову службу, грошей особливо не вистачало, і пиво було справжньою розкішшю. "Пивоварня стала простим способом отримати безперебійний доступ до напою", – пояснює Ітаї.

Сьогодні пиво для Гутмана – не просто професія, це захоплення всього життя.

Тіні під очима чоловіка свідчать про самовідданість, з якою він займається своєю справою. На його правому передпліччі велике татуювання, на якому зображений, можливо, найстаріший відомий рецепт приготування ферментованого елю. Інструкція, в якій імовірно йдеться про перетворення зерна в ель, записана клинописом – системою писемності, розробленою давніми шумерами близько 3500-3000 років до н.е.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Татуювання Ітаї Гутмана зображує стародавній текст, знайдений в долині річки Євфрат – колисці людської цивілізації

Текст, зображений на руці пана Гутмана, було знайдено неподалік від річки Євфрат в стародавній Месопотамії – території сучасного Іраку, Сирії, Кувейту, Ірану і Туреччини – місцевості, відомої як "колиска цивілізації".

Минулого року в Тель-Авіві під час будівництва виявили фрагменти стародавніх гончарних виробів цього періоду. За словами археолога Дієго Баркана, який керував розкопками, великі керамічні чаші використовували для виготовлення елю.

Стародавні пивовари виробляли напій із суміші води та зерна, яке осушували і залишали бродити на сонці. Щоби надати смаку аромату в суміш додавали фруктові концентрати, потім відфільтровували напій у спеціальні посудини, і він був готовий до вживання.

Копирайт изображения Dana Shemesh
Image caption Пивоварня Herzl Brewery розташована в промисловому районі Єрусалима

За тих часів пиво було основним товаром - як хліб. Ним насолоджувалося все населення, незалежно від віку чи соціального положення. Оскільки завжди існував ризик отруєння забрудненою водою, ферментовані пиво і вино були значно безпечнішими для споживання.

"Пивоваріння є найстарішим ремеслом у світі, поруч з іншим, – жартує Гутман. – І я цим займаюсь, я продовжую старовинну традицію".

Дотримуючись традиції, Ітаї Гутман почав виробляти сорт пива, який вочевидь є найближчою версією першого елю, створеного людиною. Фахівець використовує генетично модифікований штам пшениці, який походить з часів зародження землеробства близько 10 000 років тому.

Інтерес до стародавніх традицій пивоваріння з'явився в Гутмана після того, як він прочитав статтю в місцевій газеті про Ассафа Дістефельда, професора Тель-Авівського університету і провідного експерта в дослідженні генома дикої пшениці.

Копирайт изображения Menahem KahanaGetty
Image caption В країні, де, як свідчить легенда, Ісус переробляв воду на вино, підприємці роблять ставку на виробництво пива

В статті, надрукованій в онлайн-газеті Haaretz, йшлося про співпрацю Дістефельда з новаторською ізраїльською компанією, яка відтворила складну генетичну карту дикої полби – предка сучасної пшениці. Ця рослина зародилися на півдні Туреччини і процвітали на всій території Родючого півмісяця – регіону на Близькому Сході від Перської затоки через Ірак, Сирію, Ліван, Йорданію, Ізраїль до північного Єгипту (регіон вважається центром виникнення землеробства. – Ред.).

Вчені, які працюють над цим проектом, вважають, що відтворення геному стародавнього сорту злаків, сприятиме прискореному і дешевшому вирощуванню пшениці, що в кінцевому рахунку знизить ризик світової продовольчої кризи.

Ітаї Гутману цей проект здався надзвичайно цікавим.

Копирайт изображения Dana Shemesh
Image caption На пивоварні Гутмана зерно перемелюють і змішують з хмелем, водою та дріжджами для отримання кінцевого продукту

"Я зв'язався із науковцями, про яких ішлося в статті, і ми зустрілися через тиждень, – розповідає чоловік. – Я взяв кілька кілограмів зерна, і ми почали працювати над ним".

Після того як Гутман отримав генетично модифіковане насіння, він мав дочекатись, поки воно проросте. Потім він почав виробляти з нього пиво за тією ж технологією, яку він використовував на своїй пивоварні Herzl Brewery: зерно перемелюють і змішують з хмелем, водою та дріжджами для отримання кінцевого продукту.

Ітаї отримав близько 16 літрів експериментального пива, з якого залишилось з десяток пляшок.

Як же насправді смакує найстаріший ель на Землі?

Копирайт изображения Dana Shemesh
Image caption Пан Гутман не має наміру продавати цінний напій

"Він дуже густий, з нотками малини та інших червоних фруктів", – відзначає Гутман.

Густота елю і низький вміст алкоголю (всього 3%), ймовірно, є результатом молекулярних якостей давньої пшениці, яка містить менше крохмалю і має вищу концентрацію білка, пояснює фахівець.

Хоча смак цього пива отриманий дещо штучним шляхом, безліч людей вже звернулися до Гутмана з проханням зробити для них стародавній ель. Тим не менш, він поки що не збирається продавати його, або навіть дарувати решту пляшок.

"Це пиво надто цінне, щоб його просто так випити", – пояснює він.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему