Ісландія: муза поетів і письменників усього світу

Ісландія Копирайт изображения Thinkstock

Ця країна надихнула Толкіна і Жюля Верна, а відсоток письменників з-поміж її населення вищий, ніж будь-де в світі. Оглядачка BBC Travel дізнавалась, чому маленька північна країна має такий великий вплив на літературу.

Земля натхнення

Частка письменників серед ісландців вище, ніж в будь-якого іншого народу світу.

Починаючи з X століття, маленька острівна країна подарувала світу кілька значних літературних творів і авторів: від славетних ісландських саг до нобелівського лауреата 1955 року романіста, поета і драматурга Галдора Лакснесса.

Копирайт изображения Mattius Klum National Geographic

Вражаючі краєвиди, унікальна культура і непередбачувані погодні умови Ісландії завжди надихали майстрів слова й з інших країн. Легенди вікінгів про ельфів і гномів лягли в основу епосу Толкіна "Володар перснів". У найбільшому муніципалітеті на півдні Ісландії, а також в місті Скаген-фьорд, розташованому в льодовиковій долині, відбуваються події "Казино Рояль" Яна Флемінга.

Найбільший в Європі льодовик Ватнаекуль став головним місцем подій фантастичного світу, створеного Дж. Р. Р. Мартіном у "Грі престолів". 2011 року ЮНЕСКО визнала столицю Ісландії Рейк'явік Містом літератури. Впродовж року численні літературні заходи, тури і національні пам'ятки відзначали любов ісландців до розповідання історій.

Літературне місто

Копирайт изображения Jill Schneider National Geographic

Лише шість інших міст світу отримали титул Літературного міста ЮНЕСКО, і Рейк'явік став першим неангломовним містом з-поміж них.

Крім того, що Рейк'явік є місцем народженням Старшої Едди, збірки героїчних пісень, які вплинули на скандинавську поезію і давньогерманську міфологію загалом, ісландська столиця також славиться своїми літературними фестивалями.

Найвідоміший з них – Міжнародний літературний фестиваль Рейк'явіку – відбувається двічі на рік. Всесвітньо визнані автори, як-от Антонія Баєтт та Курт Воннегут, читають тут свої твори або дають інтерв’ю.

Літературні тури можна закачати на мобільний телефон, і навіть лавки в міських парках, синхронізовані з мобільним додатком, читатимуть вам уривки з ісландських авторів, приміром, номінанта Європейської літературної премії Тораринна Елдйорна або Томаса Гудмундссона, відомого як Поет з Рейк'явіка.

Інші літературні заходи включають Йолабокафлод (Різдвяний книжковий повінь). Завдяки ісландській традиції дарувати книжки на Різдво, більшість книг публікується в жовтні і листопаді, а в місцевих кафе, барах, школах і бібліотеках повсюдно відбуваються авторські читання.

У сусідстві з богами

Копирайт изображения Getty

Ісландські саги – одну з найраніших форм національної письменної творчості – з X-го століття почали створювати перші поселенці-вікінги. Вони описували труднощі, з якими стикались під час походів із Північної Європи у Ісландію.

Саги про Ньяле та Еріка Рудого, які, на думку The Guardian, є "найважливішими творами європейської літератури за останню тисячу років, а можливо й взагалі", надихали Вальтера Скотта, Вільяма Морріса і Вістена Г'ю Одена.

Сьогодні околиці Рейк'явіка поблизу найбільшого храму в Ісландії – церкви Хатльгримскіркья – називають Районом богів. Тут кожна вулиця носить ім'я бога із стародавніх легенд Ісландії. Подкасти з екскурсіями докладно роз'яснюють історію про кожного персонажа і місцевість.

Парк поетів

Копирайт изображения Ralph Lee Hopkins National Geographic

Тінґветлір, перший національний парк Ісландії і об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, заснований 1930 року. Серед його пам'яток – найбільше природне озеро Ісландії Тінґватляватн, а також Розлом Сільфра – єдине місце в світі, крім Республіки Джибуті в Африці, де можна поплавати між двома континентами.

Тінґветлір також є місцем зустрічі всіх ісландців, починаючи з XII століття. Місцеві жителі збиралися на скелі Логберг (Скелі закону) для обміну новинами, торгівлі, мистецтва і укладання законів.

У певному сенсі Тінґветлір сприяв зародженню ісландської мови і літератури. Тут на Кладовищі поетів (Skáldareitur) поховані найвідоміші представники літературної плеяди, зокрема Йоунас Хадльгрімссон, один із засновників ісландського журналу Fjölnir і лідер руху за незалежність Ісландії, а також Ейнар Бенедіктссон, редактор першої щоденної газети в країні Dagskrá.

Шлях до парку веде повз будинок-музей Нобелівського лауреата Галдора Лакснесса, який на думку багатьох, є найоригінальнішим ісландським письменником XX століття. Його перу належить серія соціальних романів "Салка Валка" та історичний роман у трьох частинах "Ісландський дзвін", який вважають одним з найкращих літературних творів країни.

Будинок виглядає саме так, як коли в ньому жив та працював письменник з середини до кінця XX століття.

Вулкан Жюля Верна

Копирайт изображения Peerakit JIrachetthakun Getty

Льодовик Снайфедльсйекюдль, розташований на півострові Снайфедльснес у західній частині Ісландії, вважається одним із найдивовижніших природних явищ країни.

Льодовик знаходиться на вершині гори, сформованої з вулканічної породи за останні 800 тисяч років, висота якої досягає 1 146 метрів і яку можна побачити з відстані 120 км.

Схили вулкана вкривають застиглі потоки лави, які вкрились кригою. Це надзвичайне поєднання вогню і льоду привернуло увагу Жюля Верна, який зробив вулкан місцем подій свого роману "Подорож до центру Землі".

"Снайфедльсйекюдль ... – найдивовижніше місце на всьому острові, про нього має дізнатись весь світ, оскільки саме крізь його кратер ми зможемо дістатися до центру Землі", – писав французький письменник.

Вулкан – не лише місце, увіковічене в славетному романі, але й неймовірний приклад чудової сили природи – сили, яка надихала письменників впродовж багатьох століть.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему