Нація, яка ненавидить запізнюватися

Годинникова вежа Копирайт изображения Thinkstock

Швейцарці обожнюють жити за графіком, робити все вчасно і бути ефективними.

Стереотипи супроводжують будь-яку націю. Але у випадку Швейцарії вони видаються доволі правдивими.

Маленька альпійська нація є дійсно дуже ефективною, надзвичайно пунктуальною і педантично акуратною.

Для людини, яка хронічно запізнюється, повільна та не надто охайна, подорож у Швейцарію викликає суміш побожного трепету, полегшення і роздратування.

Пунктуальність для швейцарців – не просто хороший тон або правило етикету. Це – джерело глибокого задоволення. Швейцарці, здається, цілком усвідомили філософію німецького філософа Шопенгауера, який казав, що щастя – це "відсутність негараздів". Вони щиро радіють, коли події життя відбуваються за планом, своєчасно і ефективно.

Щоразу, коли приїжджаю в Швейцарію, я прохожу кілька стадій реакції на пунктуальність швейцарців. Спочатку вона мене дуже тішить, особливо після Італії та Франції, де значно менше переймаються домовленостями і графіками.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Швейцарія відома всьому світі своєю пунктуальністю, акуратністю і чистотою

Швейцарці - незворушні та надійні, як собака сенбернар. Якщо я домовляюся зустрітися з кимось о другій дня, швейцарець з'явиться рівно о другій, не о 2:05 (і не о 1:55).

Мені це подобається. Але не так довго.

Згодом ця педантична пунктуальність починає дратувати, вона здається мені ознакою скнарості, і я згадую слова англійського письменника Івліна Во, який казав, що "пунктуальність – чеснота зануд".

Але ж, звісно, це несправедливо, я ціную точність швейцарців, бо вона є свідченням глибокої поваги до інших людей. Пунктуальна людина уважна до інших. З'являючись на зустріч вчасно, швейцарець ніби говорить: "Я ціную ваш час, а відтак, я шаную вас".

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Пунктуальність – головна риса швейцарців

І зовсім не випадково, що саме в Швейцарії виробляють найкращі годинники в світі. Що з'явилося раніше – точні годинники чи пунктуальні люди? Важко сказати, та результат один: країна, де поїзди – і абсолютно все інше – приходять хвилина в хвилину.

А ще – туалети."Ти бачив наші громадські туалети? – спитав мене Дітер, лікар зі Швейцарії, з яким я зустрівся за пивом одного дня в Женеві. – Вони дуже чисті". Він має рацію. Швейцарські туалети – неправдоподібно чисті, як, зрештою, і все інше. У деяких країнах випити воду з крана було би самогубством. У Швейцарії - це цілком безпечно, бо вода у водопровід надходить з природних гірських джерел.

Звідки походить ця любов до чистоти і пунктуальності? Точної відповіді не знає ніхто. Але багато хто вважає, що причина полягає в суворих умовах гірської місцевості, в якій лежить Швейцарія. З давніх-давен у мешканців цих земель була лише одна альтернатива: або засіяти землі вчасно і якомога швидше зібрати вражай, або померти від голоду.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Швейцарська залізниця функціонує так само точно і зручно, як і таксі

На жаль, у багатьох країнах світу пунктуальність стає пережитком минулого. Частково в цьому винні мобільні телефони. Ми більше не боїмось запізнитися, оскільки завжди можемо надіслати СМС і попередити, що будемо на кілька хвилин пізніше. Але Швейцарію, як я бачу, ця тенденція ані трохи не зачепила.

Американська письменниця Сьюзен Джейн Гілман, яка останні 11 років мешкає у Женеві, з благоговінням згадує, що таксі, які вона викликала, жодного разу не спізнилися ані на хвилину". Вона також захоплено розповідає, як купила холодильник і компанія пообіцяла доставити його за дві години – і саме так все і відбулося.

Швейцарія змінила її. Раніше Гілман "хронічно запізнювалася", але зараз стала надзвичайно пунктуальною. "Я просто поважаю час інших людей", – каже вона, і це лунає дуже по-швейцарські.

Зворотний бік медалі, однак, полягає в тому, що в рідному Нью-Йорку жінку жахливо дратує відсутність пунктуальності: автобуси спізнюються на 15 хвилин чи не приходять взагалі, друзі приходять у ресторан на півгодини пізніше.

"Друзі кажуть мені: "Сьюз, люба, облиш, ти ж не в Швейцарії". Вони потримають для нас столик. Але мене це дратує", - каже Гілман.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Швейцарські поїзди відхиляються від графіка не більш ніж на три хвилини. На фото – вокзал у Люцерні

Пунктуальність, однак, має і певні мінуси. Інколи вона спричиняє стовпотворіння. Приміром, у міських кав'ярнях, де о четвертій дня не проштовхнутись, бо всі виходять на перерву рівно о четвертій. Щоб скористатися пральнею, мешканці багатоквартирних будинків мають дотримуватися суворого графіка.

Окрім того, до пунктуальності звикаєш, і якщо щось відбувається не за графіком, розчарування неминуче. У тих рідкісних випадках, коли щось функціонує не так як завжди, швейцарці розгублюються і сердяться. Нещодавно країну сколихнула новина про те, що тільки 87,5% поїздів федеральної залізниці прибувають упродовж трьох хвилин за графіком, тоді як планувалося досягти показника 89%.

Однак, можливо, невдоволеність швейцарців піде їм на користь. Адже в питанні пунктуальності країна має серйозного конкурента. Порівняно з японськими швидкісними поїздами швейцарська залізниця працює з великим запізненням. Середньорічна затримка залізничних ліній Шінкансен складає 36 секунд.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему