Чеська каплиця із 40 тисячами скелетів

Церква на кістках Копирайт изображения Credit Michal Cizek Getty

Охочі до гострих відчуттів отримають справжнє задоволення в маленькому чеському храмі, пишно прикрашеному люстрами зі скелетів, чашами з кісток і гербами з черепів.

Похмура чеська "церква на кістках" недвозначно натякає на тлінність нашого буття.

Понад 40 тисяч скелетів прикрашають стіни і оздоблення Костніци в Седліце – маленької каплиці, створеної в склепі церкви Всіх Святих на околицях міста Кутна Гора.

Копирайт изображения Michal Cizek Getty
Image caption Моторошне привітання страшної каплиці

Історія цієї споруди починається в 1278 році, коли настоятель чоловічого монастиря в Седліце – невеликому містечку, розташованому за 80 кілометрів на схід від Праги, – здійснив паломництво до Єрусалима і привіз жменю землі з Голгофи.

Після повернення монах розсипав привезену святиню позаду місцевого церковного цвинтаря. Чутки про це поширилися всієї Богемією, і незабаром Седліцький цвинтар став одним з найпопулярніших місць для поховання.

Копирайт изображения Michal Cizek Getty
Image caption Ангели бавляться посеред черепів

Традиція зберігалася протягом усього XIV століття, коли Європу охопила епідемія чуми, яку прозвали "чорною смертю". В Седліце поховали майже 30 тисяч жертв цієї страшної хвороби з усієї Центральної Європи.

Під час гуситських воєн – хрестових походів Римської католицької церкви проти богемських реформаторів християнства в 1419-1434 роках – Седліце і сусідню Кутну Гору частково зруйнували, а 10 тисяч загиблих в боях також знайшли свій останній притулок на знаменитому цвинтарі.

Копирайт изображения Michal Cizek Getty
Image caption Люстра з кісток

У XV столітті останки багатьох похованих витягнули із землі, щоб звільнити місце для готичної церкви, і склали в осуарії (місці для зберігання кісток), спеціально спорудженому в підвалі нового храму.

Там вони залишалися відносно недоторканими аж до 1870 року, коли в моторошний склеп запросили місцевого різьбяра по дереву. Йому доручили зробити з кісток твори мистецтва.

Копирайт изображения Michal Cizek Getty
Image caption Дань пошани родині, яка розпочала художнє оформлення каплиці

Так він і зробив. Маленька каплиця вся заставлена і обвішана химерними прикрасами з вибілених кісток: від гірлянд черепів над дверима до дароносиць із тазостегнових кісток і цілого фамільного герба на честь богемського дворянського роду Шварценбергів, які найняли різьбяра в XIX столітті.

Але головним експонатом каплиці є гігантська люстра, при виготовленні якої кожну кістку людського скелету використано принаймні один раз. Кінець кожного із семи променів моторошного світильника вінчають черепи, які дивляться на відвідувачів чорними дірами своїх очей і несуть вічну вахту в Седліцькій Костніці.

Копирайт изображения Michal Cizek Getty
Image caption У цій люстрі можна знайти кожну кістку людського скелета
Копирайт изображения Michal Cizek Getty
Image caption Моторошний пам'ятник жертвам "чорної смерті"

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему