Вячорка: Лукашенко ніколи не зміниться

Олександр Лукашенко
Image caption Олександр Лукашенко

Президент Білорусі Олександр Лукашенко у Києві заявив, що у відносинах України і Білорусі усі проблеми розв'язані, а самі відносини є стратегічними і особливими.

Свого часу пан Лукашенко із застереженнями висловлювався про Помаранчеву революцію, на тлі якої відбувалися вибори, що привели до президентської посади Віктора Ющенка.

Що змінилося з того часу і чи змінилося щось саме зараз - на таке питання Бі-Бі-Сі відповідав один із лідерів білоруської опозиції Вінцук Вячорка.

Лукашенко: після Майдану

Вінцук Вячорка: Для Лукашенка Майдан був таким сигналом його власного майбутнього, але не майбутнього переможця. Згодом, коли Лукашенко опинився у новій ситуації - не в надії зробити кар'єру у Кремлі, а бути жертвою якихось нових інтриг у цьому самому Кремлі, хоч і залишаючись залежним від нього, - він почав шукати нових способів вижити як диктатор у Білорусії. І тепер він веде гру, скеровану на Європу. З цієї точки зору контакти з Києвом є частиною цієї гри, спрямованої на виживання самого Лукашенка.

Бі-Бі-Сі: Тобто, пане Вячорка, Ви вважаєте, що ні Україна, ні Білорусь, ні сам президент Лукашенко не змінилися? І Ющенко теж не змінився?

Вінцук Вячорка: Я пам'ятаю, що на початку своєї каденції президент Ющенко утримував контакти з білоруськими демократичними силами. Були якісь сигнали, що свідчили про бажання України бачити Білорусь частиною демократичного проєвропейського світу. Згодом Україна почала провадити більш прагматичну політику, вважаючи, що не так важливо, якого кольору є прапор північної сусідки. Найважливіше, щоб було про що домовлятися. Як на мене, це короткозора політика. А щодо Білорусі, то насправді мало що змінилося. Це велика ілюзія і казка про лібералізацію, яка начебто є тепер у Білорусі.

Шлях на Європу: виживання?

Бі-Бі-Сі: Але будемо говорити про гасла. Опозиційні сили, які Ви також певною мірою представляєте в нашій розмові, відчувають на собі тиск, про який вони часто говорять, але ось тепер ми маємо заяви двох лідерів про те, що Україна є містком до Європи. І взагалі, від пана Лукашенка тепер чути багато заяв про спрямованість на Європу. Ви вважаєте, що це не свідчить про зміни в Білорусі і зміни самого Лукашенка?

Вінцук Вячорка: Абсолютно ні. Він не піддається перевихованню. І після таких заяв, формально адресованих чи то Києву, чи Брюсселю, він їде до Москви і там виторговує знову знижки на ціну на газ, виторговує підтримку себе як лідера Білорусі. Я знаю, що багато людей в Україні хотіли б бачити його таким собі нехай і диктатором, але незалежником. Але він не став білоруським незалежником.

Росія: спільний сусід

Бі-Бі-Сі: Завжди говорять, що у взаєминах України та Білорусі присутня третя, невидима сторона - Росія. Як Ви думаєте, яку роль відіграє Росія у цих взаєминах України та Білорусі? Чи сприяє вона зближенню?

Вінцук Вячорка: Безперечно, газові війни проти України та проти Білорусі примушують шукати якогось порозуміння наших двох країн, незважаючи на різницю у політичних устроях. Але після цього візиту можна не сумніватися, що Лукашенко врівноважить його візитом до Москви.

Бі-Бі-Сі: Якими би білоруси хотіли бачити взаємини з Україною, якщо мати на увазі і владу, і народ загалом?

Вінцук Вячорка: Не знаю, як об'єднати цю владу із народом, важко це зробити. Але коли говорити про національні інтереси, а не інтереси збереження влади Лукашенка, то ще від початку 1980-х років ця ідея виповідалася: нам треба найщільніше співпрацювати, щонайбільше мати спільних економічних, політичних та культурних проектів та разом йти до Європи і НАТО.

Новини на цю ж тему