Український погляд на плани Барака Обами

Афганістан
Image caption Афганістан

Бі-Бі-Сі: На що може вплинути додатковий контингент в Афганістані, виділений Бараком Обамою.

Сергій Червонописький: Я думаю, якийсь період, можливо, там і буде певна стабілізація. Але серйозних зрушень не буде.

Бі-Бі-Сі: Чому ви так песимістично налаштовані?

Сергій Червонописький: Тому що я добре знаю, 2 роки там пробув і потім увесь час стежив за ситуацією. Були періоди і дуже активних бойових дій, і стабільні періоди. Але це все серйозно не вплинуло на ситуацію і на те, що там було.

Бі-Бі-Сі: Що найскладніше у цій війні, і що допомогло б стабілізувати ситуацію?

Сергій Червонописький: Справа в тому, що і Радянський Союз, і США підходять зі своїм мисленням, американським, європейським, тобто сучасним. А народ Афганістану думає зовсім по-іншому. Наші хлопці там бувають, і афганці добрими словами нас згадують, хоча ми і велику біду принесли туди. Але вони у порівнянні з американцями нас просто люблять.

Бі-Бі-Сі: Нас – це колишні радянські війська?

Сергій Червонописький: Так, радянських солдат. Вони кажуть: „ви були справжні воїни, воювали автомат на автомат. На відміну від американців, які кидаються бомбами, знищують мирне населення. Поводять себе зовсім по-іншому, ніж радянські солдати”.

Бі-Бі-Сі: Американці постійно кажуть, що вони дуже шкодують, коли відбуваються втрати мирного населення. Це ніколи не буває їхньою метою.

Сергій Червонописький: Для радянських солдат мирне населення також не було метою. Більше того, нас дуже суворо карали. Я був у елітних підрозділах, командиром парашутно-десантної роти, і, власне, основні бойові дії вели ми. Але не дай Боже зачепити когось з мирного населення. Дуже суворо карали.

Бі-Бі-Сі: Американці виділяють 30 тисяч додаткових вояків, елітні війська. Генеральний секретар НАТО також заявив, що НАТО відрядить до Афганістану 5 тисяч вояків, тобто виглядає так, що альянс налаштований змінити ситуацію з безпекою. Ви кажете, що все це не допоможе?

Сергій Червонописький: Не допоможе. На якийсь час, можливо, затихне, але серйозних змін не буде. Тому що там принципи війни зовсім інші. Там немає таких формувань – він удень копирсається собі в городі, пасе овець, а вночі взяв автомата чи гвинтівку і пішов повоював. Вдень її закопав, заховав і він знову мирна людина. Дуже важко відрізнити тих, хто є супротивником. Власне, як було у нас, так і у американців.

Бі-Бі-Сі: Тоді що, на вашу думку, треба було б зробити, щоб змінити цю ситуацію?

Сергій Червонописький: Треба американцям йти звідти, віддати владу, і щоб афганський народ сам розбирався. А допомагати афганському народу треба зовсім по-іншому – дати освіту афганській молоді, інвестувати в економіку. Тоді будуть зрушення, і буде зовсім інший підхід. Силою зброї в Афганістані, я впевнений, нічого не зробиш.