Кліматичний саміт у Копенгагені

глобус у Копенгагені

У столиці Данії Копенгагені починається саміт ООН, на якому будуть обговорюватися кліматичні зміни. Делегати зі 192 країн упродовж двох тижнів намагатимуться узгодити договір щодо подолання глобального потепління.

Тим часом, як свідчать результати опитування, проведеного на замовлення Всесвітньої Служби Бі-Бі-Сі, громадськість у світі дедалі більше стурбована глобальним потеплінням. 64% опитуваних вважають це серйозною проблемою і ця цифра зросла на 20% за останні 10 років. Водночас, стурбованість небезпекою кліматичних змін знизилася у США та Китаї, які найбільше забруднюють довкілля.

Деякі науковці називають конференцію в Копенгагені найважливішою, яка досі відбувалася у світі.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що нові обіцянки скоротити викиди, які надали США, Індія та Китай підвищують шанси на те, що делегати досягнуть угоди.

Водночас Африканський Союз заявив, що розвинуті країни повинні допомогти бідним з коштами для переходу на чисте виробництво і погрозили залишити переговори в Копенгагені, якщо вони отримують того, що хочуть.

Очікується, що у саміті візьмуть участь 15 тисяч делегатів і сто світових лідерів.

Напередодні саміту голова делегації ООН на переговорах Йво де Боер сказав, що переговори просуваються відмінно. Він сказав Бі-Бі-Сі, що багато країн беруть на себе зобов’язання щодо зменшення шкідливих викидів, які, як вважають, можуть спричинити парниковий ефект.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що підвищена увага до саміту зумовлена розумінням того, що це - можливість для світу рішуче вплинути на причини та наслідки кліматичних змін.

Позиція України

За словами нашого кореспондента у Києві, про позицію України на саміті поки що невідомо. Лідер Зеленої Партії, колишній міністр екології Сергій Курикін заявив, що Україна входить до двадцятки найактивніших емітентів парникових газів. За його словами, українська влада наразі не оприлюднила «не те що позиції, але бодай загальних міркувань щодо проблем клімату»:

"Поки що Україна є чи не єдиною європейською країною, де ця проблема, схоже, не обходить ані владу, ані опозицію", - сказав Бі-Бі-Сі Сергій Курикін.

Україну на саміті в Копенгагені представлятиме віце-прем'єр Григорій Немиря, який вирушить туди наступного тижня.

Український уряд збирався продавати Японії та Німеччині права на квоти з викидів вуглекислого газу, що передбачено системою торгівлі квот за Кіотським протоколом.

"14 днів - на історичне рішення для покоління"

У день саміту 56 газет у 45 країнах світу вийшли з однаковою редакційною на 20-ти мовах із застереженням, що кліматичні зміни «спустошать нашу планету» у разі як не будуть узгоджені спільні дії. Британська Ґардіан, яка ініціювала кампанію, пише, що осердям угоди, якої буде досягнуто в Копенгагені, має бути домовленість між багатими країнами та країнами, що розвиваються.

Активісти кампанії захисту довкілля планують 12 грудня протести у Копенгагені та по всьому світі, аби заохотити делегатів вдатися до рішучих дій.

Угода, якої буде досягнуто у Копенгагені, має бути додатком до Кіотського протоколу 1997-го року.