Річниця румунської революції: останні дні Чаушеску

20 річниця повалення режиму - це свято. Але ті дні для багатьох румунських родин стали трагічними
Image caption 20 річниця повалення режиму - це свято. Але ті дні для багатьох румунських родин стали трагічними

У 1989 році Центральною Європою прокотилася революційна хвиля. Повалення комуністичного режиму в Польщі та Угорщині, падіння Берлінського муру, демонтаж тоталітарно-репресивної системи у Чехословаччині та Болгарії свідчили про те, що населення цих країн прагне позбутися тоталітарного минулого та відновлення демократичного ладу.

Ця хвиля не могла оминути Румунію. Проте Румунія в цьому контексті стала атиповим випадком. На відміну від інших центральноєвропейських країн, де зміна влади відбулась мирним шляхом, антикомуністичні протести румунів переросли в криваву революцію, що завершилася розстрілом диктаторського подружжя Чаушеску. І в цьому неабияку роль відіграли збройні сили, які спочатку виступили на захист комуністичного режиму, а потім перейшли на бік революціонерів.

Комунізм по картках

Чим пояснюється така жорстокість революційного руху в Румунії? Перш за все тим, що наприкінці 80-тих люди були змушені проживати у нестерпних умовах. Чаушеску хотів будь-якою ціною ліквідувати зовнішній борг країни, для чого було різко скорочено споживання та запроваджено суворий режим заощадження у використанні ресурсів.

В останні роки комунізму люди одержували електроенергію, газ і тепло лише по кілька годин на день. Масло, м’ясо молоко і навіть хліб видавали лише по картках, і те після багатогодинного очікування у нескінченних чергах. Загальний обсяг телемовлення складав не більше 3 годин за добу, а транслювали переважно виступи подружжя Чаушеску.

Тисячі жертв

Революція в Румунії почалася 16 грудня 1989 р. Населення міста Тімішоара вийшло на захист священика-протестанта Ласло Тьокеша, який виступив у міжнародній пресі з гострою критикою на адресу комуністичної влади.

Image caption Архіви зловісної служби безпеки в Румунії

Ця акція протесту переросла в масову антикомуністичну демонстрацію, проти якої були направлені міліція і війська, які відкрили вогонь та спрямували на беззбройних людей танки і бронетранспортери. Жертвами кривавої бійні стали більше 5 000 осіб.

20 грудня, однак, армія перейшла на бік революціонерів, а Тімішоару проголосили "вільним від комунізму містом".

Згодом рух протесту перекинувся на інші міста Румунії. У Бухаресті революція почалася вранці 21 грудня, коли Чаушеску спробував виступити з балкона будівлі ЦК партії, оголосивши події в Тімішоарі діями "шпигунських служб інших держав". Але його голос потонув в криках протесту.

Око за око

Зібрана на підтримку властей маніфестація перетворилася на стихійний виступ натовпу, який став скандувати "Геть тирана!", "Геть комунізм!" Наступного дня протести набули ще більшого розмаху, до Бухареста почали приїжджати люди зі всієї країни. 22 грудня розлючені люди увірвалися до будівлі ЦК КПР.

Ситуація вийшла з-під контролю влади, а Чаушеску та його дружина настільки злякалися, що вирішили втекти на гелікоптері, який чекав їх на даху будівлі. Однак щойно їх впіймали. Увечері того ж дня по натовпу, що святкував перемогу, почалася стрілянина, яку вели підрозділи комуністичної таємної служби Cекурітатя.

Перестрілки і вуличні бої продовжувалися декілька днів, упродовж яких загинуло близько тисячі людей. Усе закінчилося 25 грудня, в день Різдва. Того ж дня диктатора Ніколая Чаушеску з дружиною спішно засудили до вищої міри покарання і розстріляли у місті Тирговіште.

Назад у минуле

Невздовж до влади прийшов новий уряд - Фронт національного порятунку. Після десятків років комуністичного тоталітаризму, у грудні 1989-го року румуни повернулись назад до демократії та капіталізму.

Image caption Траян Бесеску назвав комуністичний режим злочинним. Не всі лідери у Східній Європі так рішуче засудили минуле

Відтоді минуло 20 років. За цей час багато чого змінилося в Румунії. Однак досі так не було прояснено багато трагічних епізодів грудневих подій 1989 року.

Люди часто запитують: чи то справді була революція, або державний переворот? Багато колишніх партноменклатурників другого ешелону надалі знаходяться на румунській політичній сцені. Проте Румунія першою зі всіх екс-комуністичних країн офіційно засудила комунізм.

У промові, виголошеній на спеціальному засіданні Парламенту Румунії 18 грудня 2006 року, президент Траян Бесеску назвав комуністичний режим "незаконним і злочинним".

У кінці своєї промови, він сказав, що це засудження було природним проявом пошани Румунії, як демократичної країни, до демократичних цінностей: "Те, що комунізм нав'язав нам, те, через що ми пройшли, є незагоюваною раною на тілі Румунії. Настав час, щоб ця рана загоїлася".