Арешт ізраїльського "атомного шпигуна"

Мордехай Вануну
Image caption Мордехай Вануну

Ізраїльський "атомний шпигун" Мордехай Вануну був повторно заарештований ізраїльською поліцією за підозрою у порушенні умов його звільнення з в'язниці. Мордехай Вануну, вже відсидів тюремний строк за розголошення ізраїльських ядерних секретів. Тепер єрусалимська поліція закидає йому регулярне проведення зустрічей з іноземцями й, зокрема, з його норвезькою подругою, що заборонено судом у його справі.

Ім'я Мордехая Вануну стало відомим світу 1986 року, після того як у статті в британській газеті "The Sunday Tіmes" він викрив факт існування ізраїльського атомного центру у Дімоні, де працював техніком. У статті він розповів про внутрішній вигляд та обладнання атомного об’єкту та навіть подав декілька фотознімків зсередини центру, які й донині є єдиним документальним свідченням його діяльності. У 1980-х роках, у ході спецоперації, Вануну було таємно викрадено з Італії агентами «Моссаду» та згодом засуджено за розголошення державної таємниці.

Відсидівши 18 років в ізраїльській в’язниці, де він писав вірші, малював схеми атомного реактору, навернувся до християнства та навіть знайшов собі через листування хрещених батьків зі США - навесні 2004-го він вийшов на волю. Втім, йому заборонено виїжджати за кордон, спілкуватися з іноземцями та наближатися до іноземних посольств. Саме спілкування з іноземною громадянкою спричинило тепер його повторний арешт. Перед початком нинішнього засідання єрусалимського суду Вануну, у властивій йому епатажній манері, заявив:

«Вони не ладні визнати, що мають бомбу, якою не можуть нікого знищити. Не маючи можливості застосувати бомбу - вони заарештовують Мордехая Вануну. Щоразу як вони не здатні визнати наявність бомби - вони вдаються до арешту Вануну»

За словами Авігдора Фельдмана - адвоката скандальновідомого атомника, єдиним «гріхом» його підзахисного стала приватна зустріч з норвезькою супутницею життя в одному з єрусалимських готелів:

«Його було заарештовано через спілкування з його норвезькою подругою, про існування якої поліції було давно відомо - її кілька разів допитували. Та виявляється, що норвежці це вороги Ізраїлю і кожен норвежець несе “загрозу державній безпеці”. Тому його і було затримано»

Свого часу стаття у "Sunday Tіmes" спричинила в Ізраїлі справжній шок. Вануну зруйнував міф про відсутність атомних досліджень в Ізраїлі, що досі державні очільники намагалися напряму не підтверджувати й не спростовувати. Чимало ізраїльтян вважають Вануну зрадником, для інших він просто неврівноважений пацифіст.

Між тим, ізраїльські служби безпеки завжди сприймали Мордехая Вануну дуже серйозно. З моменту свого звільнення з в’язниці він неодноразово спілкувався із західною пресою, що викликало обурення військових. Адвокат Вануну вважає, що усі заборони на спілкування мусять бути знятими, адже більшість часу його клієнт проводить у товаристві іноземців, які мешкають у Східній частині Єрусалима й не представляють жодної загрози для державної безпеки:

«Паралельно ми подаємо петицію з проханням дозволити йому зустрічатися з його норвезькою подругою. Це не мусить особливо турбувати наших доблесних вартових безпеки. На разі йому заборонено навіть розмовляти з іноземними громадянами, а це проблематично, позаяк Вануну мешкає у Східному Єрусалимі і не має жодних контактів з ізраїльтянами»

Сам Вануну, якого кілька разів висували на здобуття Нобелівської премії миру, тепер закликає цьогорічного лауреата Нобеля - президента США Барака Обаму терміново прийти йому на допомогу:

«Обама мусить допомогти у моєму звільненні. Оскільки Барак Обама постійно закликає до створення світу без атомної зброї, Обама отримав нобелівську премію миру, а я теж проти атомної зброї. Я в’язень і я хочу вийти на волю»

У суді Вануну поширив серед журналістів лист на адресу Комітету з Нобелівських премій. У ньому Вануну відмовляється від повторного висунення його кандидатури на здобуття Нобелівської премії миру, мотивуючи це тим, що не стане приймати премію, раніше присуджену президентові Ізраїлю Шимонові Пересу, який, за його словами, гаряче підтримує ядерну програму Ізраїлю.