Нова "нафтова війна" Росії і Білорусі?

президенти Росії і Білорусі
Image caption Обійми президентів не призводять до економічних пільг

Білорусь та Росія, незважаючи на створення спільно з Казахстаном Митного союзу, до останнього дня 2009 року не можуть врегулювати питання постачань нафти з 1 січня.

Зберігається загроза повторення конфлікту 2007 року, коли постачання нафти до країн ЄС через Білорусь було призупинено. Тоді цей конфлікт назвали "нафтовою війною". Зараз Росія та Білорусь знову стали на порозі подібної війни.

Як і у 2007-му, перший віце-прем'єр білоруського уряду Уладзімір Сямашка за два дні до початку нового року прибув до столиці Росії. У Москві він проводить черговий раунд переговорів зі своїм російським колегою Ігорем Сєчіним щодо постачань нафти у Білорусь з 1 січня.

Білорусь із нового року входить у митний союз з Росією та Казахстаном: до 2012 року три країни збираються сформувати Єдиний економічний простір. Через це Мінськ сподівається на безмитне отримання російської нафти та газу. Але Росія погодилася на постачання білорусам для їх власних потреб у 2010 році лише 5-6 мільйонів тонн нафти за внутрішніми російськими цінами.

Ціна питання

Решта ж нафти, яка має перероблятися в Білорусі з метою подальшого експорту у Західну Європу (це приблизно 15 мільйонів тонн) має постачатися за світовими біржовими цінами. Цю вимогу російського уряду Мінськ спробує скасувати. Про це у середу сказав президент Білорусі Аляксандр Лукашенка.

Аляксандр Лукашенка: "Сьогодні йде боротьба, якої ви не бачите, а може й битва, можливо, поки що місцевого значення, за ціну на нафту та газ. Вони ніде не подорожчали за цей рік так, як для Білорусі, і нам пропонують і на майбутній рік ще вищі ціни на газ і нафту."

Щодо газу, то у середу після зустрічі білоруського віце-прем'єра Уладзіміра Сямашка та голови "Газпрому" Алєксея Міллера було заявлено, що ціна газу для Білорусі у 2010 році складе 168 доларів за тисячу кубометрів. Це на 11% дорожче, ніж цього року.

Мінськ хотів би дешевше, білоруси посилаються на світове падіння цін на нафту, відштовхуючись від яких нараховуються і ціни на газ. Якихось інших козирів у цьому торгу Мінськ не має - у 2006 році був підписаний контракт, який діє до 2012 року. Білоруси тут могли лише просити нижчих цін, але в Москві їх не послухали.

Війна можлива - не газова, то нафтова?

Загрози зупинення постачань газу до Білорусі та через Білорусь до Європи наразі немає, визнав російський посол у Мінську Алєксандр Суріков. А ось з нафтою проблеми можливі. Заради їх вирішення працює двостороння міжурядова комісія, яка має ще до нового року підписати якщо не угоду, то хоча би протокол про постачання нафти, сказав російський посол Суріков.

А.Суріков: "А коли не підпишуть, можуть з'явитися проблеми. Тому ми бажаємо цій групі оптимальної роботи."

Про можливий характер цих проблем пан Суріков нічого не сказав. Але є подібний досвід, коли Мінськ і Москва до кінця 2006 року не домовилися, на яких умовах буде постачатися до Білорусі російська нафта та як ділити мито з продажу на Захід продуктів її переробки.

Тоді після 1 січня 2007 року Москва зупинила постачання нафти до Білорусі взагалі, Білорусь же почала несанкціонований відбір транзитної нафти, внаслідок чого Росія зупинила постачання нафти і на Захід.

Image caption Труднощі на переговорах з Росією - реванш Москви за зближення Мінська з ЄС, вважають експерти

Нафтовий конфлікт тривав кілька днів і завершився тим, що Росія невдовзі розпочала будівництво нафтопроводу БТС-2, який оминає територію Білорусі.

На думку мінського економіста Лєаніда Заіки, підвищення ціни російського газу та нафти для Білорусі є політичним провалом Аляксандра Лукашенка: "Коли підписані угоди про Митний союз і заявлено про єдиний економічний простір, коли світові тенденції достатньо спокійні, ціни падають, а Росія підвищує ціни Білорусі, це його програш, це його провина."

На думку пана Заіки, Росія таким чином вирішила помститися Білорусі за те, що Мінськ почав дружити з Європейським Союзом.