Білорусь: тиск Росії ''безпрецедентний''

нафтопереробний завод у місті Мозир
Image caption Білорусь споживає лише чверть нафти, яку вона купує в Росії, решту - експортує

Уряд Білорусі звинуватив Росію в «безпрецедентному» тиску на переговорах щодо ціни на нафту і заявив, що вимоги Москви підривають зміцнення економічної співпраці між двома країнами.

Тим часом російські посадовці заявили у неділю, що суперечка з Білоруссю не вплине на експорт російської нафти до Європи.

У заяві Кабінету міністрів Білорусі, оприлюдненій у неділю, мовиться, що дві країни досі не узгодили умови експорту нафти.

Мінськ твердить, що вимога Росії про підвищення мита суперечить митному договору Союзу двох країн, підписаному минулого року.

У заяві мовиться про «безпрецедентний тиск» на білоруську делегацію, що Мінськ вважає «абсолютно неприйнятним».

Білоруські посадовці у понеділок заявили, що Росія не припиняла постачання нафти нафтопроводом Дружба.

Раніше агентство Рейтер цитувало трейдерів, які твердили, що Росія припинила постачання нафти на два нафтопереробні заводи в Білорусі.

Росія раніше заявила, що готова продавати нафту Білорусі без експортного мита для внутрішнього споживання, але братиме повну ціну експортного мита за нафту, яка експортується через Білорусь на Захід.

Подробиці: Нова нафтова війна?

Росія і Білорусь досі не підписали контракт на постачання нафти в 2010 році. У Білорусі наполягають на збереженні пільгових ставок для нафти, яка переробляється на місцевих заводах, а потім іде на експорт. Крім того, обговорюється і тариф на прокачування нафти територією Білорусі, а також участь російських компаній у нафтових активах Білорусі.

До 2010 року Росія поставляла нафту до Білорусі за пільговим експортним митом, що становило третину від того, що платиться при експорті через інші країни.

Третина надходжень від експорту

Білорусь щороку купує 20 млн. тонн російської нафти, але споживає лише чверть цього обсягу, а решту переробляє і експортує на Захід, що становить третину прибутків Білорусі від експорту.

Як передає агентство АП, за оцінками білоруських експертів, російське мито коштуватиме Білорусі 5 млрд. доларів на рік, що становить понад 10% ВВП країни.

Ціна нафти зросла

У Москві віце-президент компанії Транснефть заявив, що суперечка щодо ціни на нафту з Білоруссю не вплине на російський експорт на Захід.

У січні 2007-го року Росія перервала постачання нафти до ЄС через білоруські нафтопроводи через суперечку щодо ціни.

Конфлікт Росії і Білорусі уже привів до зростання цін на нафту на світовому ринку: 4 січня вони піднялися вище позначки у 80 доларів за барель.