Президент Хорватії - професор права

президент
Image caption Іво Йосипович святкує перемогу

У Хорватії в другому турі президентських виборів переміг представник лівоцентристів Іво Йосипович, з великою перевагою голосів подолавши мера Загреба Мілана Бандича.

Нові імена серед президентських кандидатів на виборах у Хорватії та слабка активність виборців говорять про наслідки економічної кризи, але і про незадоволеність виборців політикою держави, яка має найбільше шансів серед країн Західних Балкан першою інтегруватися до Європейського Союзу.

Третій президент

Хорватія обала третього президента від часу здобуття незалежності 1991 року. Переможцем другого туру виборів і президентом Хорватії став Іво Йосипович з лав соціал-демократичної партії. За даними державної виборчої комісії, пан Йосипович отримав понад 60% голосів виборців.

Це вже вдруге в Хорватії, коли президентом після смерті впливового президента Франьо Туджмана став представник опозиційних сил, а Туджман та Стєпан Месич були обрані президентами на два терміни кожен.

У Хорватії напів-президентська форма правління, а під час кампанії домінували особистості кандидатів, а не їхні політичні програми.

Професор? Композитор? Президент!

Іво Йосипович - професор юридичного факультету, спеціаліст з питань міжнародного трибуналу з воєнних злочинів на просторах колишньої Югославії та композитор класичної музики. Йосипович зобов'язався підтримати уряд у боротьбі з корупцією та завершити цього року переговори з Євросоюзом про членство.

Іво Йосипович: "Я міцно вірю, що всі ми хочемо жити в країні, де праця оплачується, а злочинність карається. У країні соціальної справедливости. Кожен громадянин цієї країни сьогодні переможець, тому що я твердо вірю в те, що ми хочемо кращої Хорватії, хочемо більше правди".

Йосипович ширшому загалові став відомий безпосередньо перед президентськими виборами. Цікавим є і той факт, що хорватська пресане вважає Йосиповича харизматичним політиком, на відміну від попередніх президентів Туджмана та Месича.

Image caption Мілан Бандіч уже привітав суперника з перемогою

Мер з амбіціями президента

Натомість, Мілана Бандіча, який на виборах балатувався як незалежний кандидат, хоча і входив у минулому до лав лівоцентристів, мас-медія вважають політиком правих поглядів та популістом. Бандіч намагався бути близьким до народу, він пробігав марафон. Але преса його раніше звинувачувала у причетності до корупції.

Пан Бандіч привітав і переможця президентських перегонів. Мілан Бандіч:"Вітаю мого колегу Іву Йосиповича з перемогою. Вітаю його і хочу вірити у те, що він буде президентом усіх громадян, незалежно від політичних переконань, незалежно від освіти та релігії. Думаю, що це обов'язок президента Хорватії, і бажаю йому стати президентом для усіх".

Президентські вибори увійшли в історію низькою активністю виборців, зокрема у першому турі, яка становила менше 50% виборців. Cпостерігачі на виборах з лав відомої неурядової організації ҐОНҐ скаржилися про надмірну агітацію з боку церкви, а також агітування буквально до останньої хвилини.

Директор ҐОНҐу Сандра Пернар: "Обидва кандидати порушували заборону на агітацію в останні дні - і за допомогою листівок, і розсилання СМС повідомлень, зокрема виборчий штаб Мілана Бандіча у Загребі, де він займає посаду мера міста".

Попереду - ЄС

Слабка активність виборців, нові імена на президенських виборах і, фактично, поразка правлячого Хорватського демократичного союзу говорить про те, що хорватські виборці розчаровані нинішньою політикою і шукають нових, "неспаплюжених" скандалами імен.

Головною темою на виборах була корупція, оскільки Хорватія намагається подолати цю проблему, щоб уже найближчим часом стати членом Європейського Союзу. Хорватські виборці також занепокоєні наслідками економічної кризи, а ВВП країни за минулий рік зменшилося на майже 6%, у той час як безробіття залишається на високому рівні - 16%.

Однак Хорватія серед країн Західних Балкан є далеко попереду у процесі євроінтеграції. Минулого року вона стала членом НАТО, і очікується, що країна стане членом Європейського Союзу до 2012 року.

До того новому президентові, професору права Іву Йосиповичу, залишається разом із урядом подолати головну слабкість хорватського суспільства - корупцію.