Леді Аштон про свої пріоритети й Україну

Кетрін Аштон

Кандидат на новостворену в ЄС посаду міністра закордонних справ Кетрін Аштон розповіла про свої плани, промовляючи перед членами Європарламенту.

Вона сказала, що Європа повинна об'єднатися, аби подолати глобальні проблеми і відмежувалася від свого минулого, коли вона була членом Кампанії за ядерне роззброєння.

Пані Аштон сказала, що прагне розвивати відносини з країнами-сусідами ЄС, і, не в останню чергу, з Україною.

За класифікацією британського дипломата, Україна йде відразу після західних Балкан, але попереду країн Середземномор'я.

У понеділок Європарламент розпочав слухання кандидатів на посади комісарів ЄС, які триватимуть до 19 січня. Однією з перших під депутатський “обстріл” потрапила новий Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політки та питань безпеки і, за сумісництвом, майбутній віце-президент Єврокомісії Кетрін Аштон.

Визначивши своїми пріоритетами формування нової Європейської служби зовнішніх відносин та розв’язання проблем таких “гарячих” точок, як Афганістан, Пакистан, Іран, Сомалі та Близький Схід, нова голова дипломатичної служби ЄС водночас уникла гучних заяв. Щоправда, пані Аштон ледь не визнала помилкою війну в Іраку, однак останнє слово так і не було сказано.

Упродовж тригодинної дискусії знайшлося місце і для України.

«Я сподіваюсь грати активну роль в Україні, де завершуються президентські вибори, і де є чіткі європейські інтереси, в тому числі в сфері енергетики. Ми не знаємо, хоча це й цікаво, але ми не знаємо, хто переможе на виборах. Можливо, це є реальним і сильним сигналом працюючої демократії. Є питання, що викликають стурбованість, з якими ми маємо звернутися після виборів, одне з них – якими будуть відносини з Росією, залежно від того, хто переможе».

Є й інші питання, які турбують нового голову євродипломатії, в тому числі, судова реформа, забезпечення верховенства права, подальший хід переговорів про створення зони вільної торгівлі. Однак для їх вирішення треба дочекатися результатів виборів, переконана пані Аштон. Перші ж свої закордонні візити вона має намір здійснити до Вашингтону, Москви та Пекіну.