США скидають допомогу гаїтянам з повітря

десант

Гелікоптери військово-морських сил США висадилися на території президентського палацу на Гаїті - рівно через тиждень після спустошливого землетрусу.

Повідомляють, що з них висадилися десятки вояків. З американських гелікоптерів вивантажено також воду, харчі та рятувальне устаткування.

Гаїтяни, які розкинули стихійний табір поблизу палацу, кажуть, що раді прибуттю додаткової допомоги.

Рада безпеки ООН проголосувала за збільшення чисельності миротворчого контингенту ООН на Гаїті, щоб стримати спалахи мародерства.

Десант допомоги

На вулицях столиці Порт-о-Пренса поширюється обурення повільними темпами надання допомоги.

Вояки США почали скидати з повітря вантажі харчів і води, бо постачання допомоги затримується через перевантаження аеропорту, що має лише одну злітно-посадкову смугу.

У понеділок на північ від столиці з повітря було скинуто 14000 порцій їжі і 15000 літрів води.

США, які раніше вважали такі операції надто ризикованими з огляду на можливі безпорядки, тепер розглядають можливість скидати допомогу з повітря по цілій країні.

Image caption Проблема з розподілом допомоги

До 1 000 американських вояків, які вже перебувають на Гаїті, приєднаються ще 2000 морських піхотинців США.

Організацічя Об'єднаних Націй схвалила рекомендацію генерального секретаря ООн Бан Кі Муна на найближчі 6 місяців збільшити склад вояків ООН на Гаїті на 2 000, а контингент поліції ООН - на 1500.

Однак чільний американський командувач на Гаїті, генерал-лейтенант Кен Кін і керівник гуманітарних операцій ООН Джон Голмс відкидають стурбованість станом безпеки в країні і кажуть, що попри окремі випадки насильства на загал ситуація спокійна.

Ситуація на місцях

Працівники міжнародних служб допомоги почали поширювати їхню діяльність за межі столиці Гаїті, до інших вражених землетрусом районів.

Додаткові американські вояки прибули на тлі поширених випадків насильства і мародерства. Американці, які привезли підйомну і землерийну техніку, понад 10 гелікоптерів і польові шпиталі, прибули на борту бойового корабля в понеділок.

Британський прем'єр-міністр Ґордон Бравн заявив у вівторок, що Гаїті залишається великим випробуванням для міжнародної спільноти: "Це випробування нашого співчуття, випробування нашої рішучости. А крім цього це випробування нашого вміння координувати спільні дії".

У понеділок французький міністр Алан Жваянде зазначив, що США "окуповують" Гаїті, і попросив ООН "прояснити" роль США. Однак у вівторок президент Франції Саркозі у заяві висловив задоволення співпрацею з іншими країнами в справі допомоги Гаїті і похвалив США за їхню "виняткову мобілізацію".

Врятувати ще можна...

У вівторок речниця ООН Елізабет Бірс сказала, що з-під завалів врятовано ще 90 людей. За її словами, рятувально-пошукові операції тепер ведуться, головно, за межами столиці.

Вона каже, що досі є надія знайти вцілілих, хоча від землетрусу минув тиждень: "Клімат м'який, багато повітря під завалами. Проблему становить зневоднення, але поки шанси врятувати людей є."

Щонайменше 70000, які загинули внаслідок землетрусу, вже поховано.

Паризький клуб кредиторів, куди входять, зокрема, США, Британія, Франція і Німеччина, у вівторок закликав інші країни вчинити за прикладом клубу і списати борги Гаїті.